Przyszłość AKAI MPC - iść w to?

Tu jest miejsce na Wasze pytania i opinie. Można przedstawić swoje zdanie, niekoniecznie na tematy ściśle związane z tym, o czym piszemy w magazynie.
Boonk
Posty: 9
Rejestracja: środa 25 mar 2015, 00:00

Przyszłość AKAI MPC - iść w to?

Post autor: Boonk » środa 25 mar 2015, 14:23

Cześć.


Od dłuższego czasu bardzo sobie chwalę AKAI MPC1000, na której stopniowo zaczyna mi się opierać cała praca przy muzyce. Steruje mi ta stacja wszelkimi sygnałami midi (średnio 10 kanałów zajętych w utworze), bardzo dobrze sprawdza się jako serce systemu. Założeniem nieusuwualnym jest to, że na scenie w naszych projektach ma nie być jakiegokolwiek komputera czy laptopa. Zyski i straty zostały już dawno zebrane, a decyzja podjęta, więc to nie jest tu tematem. Po prostu doświadczenia członków projektu są wystarczające, by wykluczyć użycie tabletów, pcbooków/macbooków na scenie w profesjonalnym projekcie.


Problem w tym, że AKAI zdaje się od pewnego czasu iść wyłącznie w kierunku urządzeń sterujących aplikacjami komputerowymi.


Czy jest sens opierać całość projektu na MPC, która za kilka lat będzie nie do kupienia w razie poważnej awarii?


Czy ktoś wie cokolwiek o zamierzeniach AKAI "Professional"?


Czy ktoś mógłby polecić sensowną sprzętową alternatywę dla MPC 1000. W domyśle - taką, która będzie rozwijana. Dzięki! 


Awatar użytkownika
lakiernik
Posty: 399
Rejestracja: piątek 04 maja 2007, 00:00

Re: Przyszłość AKAI MPC - iść w to?

Post autor: lakiernik » środa 25 mar 2015, 14:56

Akai (Numark) wreszcie posłuchało głosu wielbicieli swoich produktów i pracuje obecnie nad nowym swoim flagowcem, który w założeniu będzie uwolniony od komputera (standalone) a zarazem bedzie miał na pokładzie szereg dobrodziejstw przeniesionych ze srodowiska VST. Gdzieś w sieci widziałem prezentację prototypu.
Trzeba śledzić sytuację bo to może być strzał w dziesiatkę.
Only Hardware System: Elektrony: Machinedrum UW, Monomachine, Octatrack, AnalogFour, DSI Tempest, Korg MS-20 Mini,Yamaha Tenori-on, Waldorf Blofeld, E-mu MP-7, Korg ER-1, Eventide Space, Alesis Bitrman

Awatar użytkownika
lakiernik
Posty: 399
Rejestracja: piątek 04 maja 2007, 00:00

Re: Przyszłość AKAI MPC - iść w to?

Post autor: lakiernik » środa 25 mar 2015, 15:00

Only Hardware System: Elektrony: Machinedrum UW, Monomachine, Octatrack, AnalogFour, DSI Tempest, Korg MS-20 Mini,Yamaha Tenori-on, Waldorf Blofeld, E-mu MP-7, Korg ER-1, Eventide Space, Alesis Bitrman

Boonk
Posty: 9
Rejestracja: środa 25 mar 2015, 00:00

Re: Przyszłość AKAI MPC - iść w to?

Post autor: Boonk » środa 25 mar 2015, 15:33

...voila: https://www.youtube.com/watch?v=Mw-9-XWTpHY...

Oby...
Ja za dużo przeżyłem sam, a jeszcze więcej widziałem/słyszałem zza publiki, by ufać laptopom na scenie. Po prostu nie. Po prostu wolę zapłacić za niskopoziomowy system napisany TYLKO DO TEGO, co mam robić.

Strasznie ciężkie czasy chyba idą, skoro większość gigantów pakuje się w doczepki do iPhone'ów, zamiast robić to, co robili naprawdę dobrze

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Przyszłość AKAI MPC - iść w to?

Post autor: Zbynia » środa 25 mar 2015, 23:12

Niestety lakiernik ale to będzie komputer z windows obudowany empecetką

jeśli jednak ma działać porządnie to w sumie standalone jak nic

Awatar użytkownika
Arkana_Flow
Posty: 178
Rejestracja: wtorek 28 paź 2014, 00:00

Re: Przyszłość AKAI MPC - iść w to?

Post autor: Arkana_Flow » czwartek 26 mar 2015, 00:14

...Niestety lakiernik ale to będzie komputer z windows obudowany empecetką

jeśli jednak ma działać porządnie to w sumie standalone jak nic...
 


Niech to będzie Windows, byleby bez zwiech itd. Moim zdaniem jakby to działało naprawdę stabilnie (a nie tak jak soft do nowych MPC) to bym się sam pokusił o taką MPC ;) Pamiętam, że Matheo pracował na wielgachnej beatmaszynie opartej chyba o Windows do której można było podpiąć myszkę ;) fajna opcja. Taka MPC to byłoby coś!


Co do tematu to wielki minus dla Akai za to, że nie sprzedaję chociażby MPC5000.. lub 2500 (o 4k nawet nie wspomnę;)


Być może to fakt, że firma Akai stoi pod wielkim znakiem zapytania.. jeśli chodzi o nas - old school'owców.

Muzyką zajmuję się od 2003 roku. Zaczynałem jako raper. Obecnie wchodzę w świat producenski. Pracuję z samplami (głównie na Akai MPC) jak i z żywymi instrumentami. Studiuję produkcję muzyczną na uczelni w Edynburgu, Szkocji.

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Przyszłość AKAI MPC - iść w to?

Post autor: Zbynia » czwartek 26 mar 2015, 02:07

To był Roland i nie było tam windows :)

serio ten soft mpc tak się krzaczy?
2K nigdy mi się nie zwiesiła
na 4K kilka zwieszek miałem ale to była rzadkość - niestety mocno muliła przy 96kHz ale grała jak najbardziej prawidłowo (interfejs kompletnie potrafił nie nadążać)
boski sprzęt - najlepszy jaki wypuścili według mnie chociaz jakościowo to już było gorzej niż niezniszczalne 3K czy nieco gorsze 2K
niestety dali ostro ciała z separacja riaa od reszty (miałem dysk - siał jak cholera)

Awatar użytkownika
Arkana_Flow
Posty: 178
Rejestracja: wtorek 28 paź 2014, 00:00

Re: Przyszłość AKAI MPC - iść w to?

Post autor: Arkana_Flow » czwartek 26 mar 2015, 10:44

...To był Roland i nie było tam windows :)

serio ten soft mpc tak się krzaczy?
2K nigdy mi się nie zwiesiła
na 4K kilka zwieszek miałem ale to była rzadkość - niestety mocno muliła przy 96kHz ale grała jak najbardziej prawidłowo (interfejs kompletnie potrafił nie nadążać)
boski sprzęt - najlepszy jaki wypuścili według mnie chociaz jakościowo to już było gorzej niż niezniszczalne 3K czy nieco gorsze 2K
niestety dali ostro ciała z separacja riaa od reszty (miałem dysk - siał jak cholera)...
 


Z tym riaa to faktycznie.. gruba ftopa.


Co do nowych mpc..


Pierwsze wersje softu MPC były niestabilne, ale nie aż tak bardzo. Wersja 1.7 była dla mnie super, raz chyba tylko zwieszke zaliczyła. Parę tygodni temu zainstalowałem wersję 1.8 no i porażka.. w 70% przypadków przy edycji sampla ekranik się krzaczy, normalnością jest że znikają przyciski trim, chop a często również sama fala, i wtedy cała praca edycyjna idzie na marne bo nie da się tego odratować, pady się blokują. Sterowniki i soft chyba głęboko się zakorzeniają w systemie ponieważ po downgradzie do 1.7 mam wciąż problemy, mniejsze, ale raz na jakiś czas coś się zawiesi. Dostałem od Akai wiadomość ze jest już nowa wersja 1.8.2 która ponoć jest stabilna ale jeszcze jej nie zainstalowałem. Zrobię to na dniach a jak nie zadziała to reinstalka Windowsa i powrót do 1.7. Jako ciekawostkę dodam , że stery i oprogramowanie do nowych mpc jest tak wrażliwe, że jakiekolwiek odstępstwo od punktów instalacji podczas instalacji skutkuje różnymi bublami które później się powtarzają. Bardzo lubię te maszynki, ale wypuszczanie tak niestabilnych softow i sterowników to porażka.. (jedynie 1.7 był naprawdę ok)


Od wersji 1.5 pracuje z MPC Studio, z Ren sytuacja może wyglądać lepiej z racji tego, że sama ona jest również interfejsem co wpływać może na większą stabilność.


Co do tematu to używane MPC moim zdaniem jeszcze długo będą latały po aukcjach. Klasyczne MPC to raczej maszynki na lata.

Muzyką zajmuję się od 2003 roku. Zaczynałem jako raper. Obecnie wchodzę w świat producenski. Pracuję z samplami (głównie na Akai MPC) jak i z żywymi instrumentami. Studiuję produkcję muzyczną na uczelni w Edynburgu, Szkocji.

Boonk
Posty: 9
Rejestracja: środa 25 mar 2015, 00:00

Re: Przyszłość AKAI MPC - iść w to?

Post autor: Boonk » czwartek 26 mar 2015, 14:32


[...]

Co do tematu to używane MPC moim zdaniem jeszcze długo będą latały po aukcjach. Klasyczne MPC to raczej maszynki na lata....
 





A gdybym chciał teraz podjąć męską decyzję i przeskoczyć na inną stację standalone - taką, która ma perspektywy dalszej produkcji, to jaki sprzęt powinienem wziąć pod uwagę?

(Na innym forum zwrócono mi uwagę na Yamahę RM1x. Zrobiła na mnie spore wrażenie, ale - znowu. Sprzęt o zamkniętej historii...  :( )


Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Przyszłość AKAI MPC - iść w to?

Post autor: Zbynia » piątek 27 mar 2015, 02:35

Nie ma takowej i już nie będzie - wszystko idzie w komputery

ODPOWIEDZ