Praca w branży a wykształcenie

Wszelkie inne pytania związane z tematyką poruszaną w naszym magazynie
Awatar użytkownika
Kataryniarz
Posty: 18
Rejestracja: poniedziałek 06 sie 2012, 00:00

Praca w branży a wykształcenie

Post autor: Kataryniarz » piątek 05 cze 2015, 00:40

Cześć,

zastanawiam się jak to wygląda w praktyce. Czy np. jak ktoś zgłasza się do pracy w studio, albo do rejestracji w terenie (ogólnie praca z audio), zwraca się uwagę na wykształcenie, czy bardziej liczą się umiejętności?

Wiadomo, że nie zawsze papier jest wyznacznikiem, a często zapaleńcy sami przez lata prób i błędów wypracowują cenne doświadczenie. 

Pasjonat dźwięku :)

Awatar użytkownika
Jimek
Posty: 173
Rejestracja: wtorek 01 cze 2004, 00:00

Re: Praca w branży a wykształcenie

Post autor: Jimek » piątek 05 cze 2015, 10:42

Wiadomo, że nie zawsze papier jest wyznacznikiem, a często zapaleńcy sami przez lata prób i błędów wypracowują cenne doświadczenie. ...
....................................


Zgadza się. Ja po 14 latach zabawy w homerecording niedawno zacząłem prace jako realizator live a w krotce mam nadzieję tez w studio;)
Pozdrawiam

fallworm
Posty: 471
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 00:00

Re: Praca w branży a wykształcenie

Post autor: fallworm » piątek 05 cze 2015, 12:05

...Cześć,

zastanawiam się jak to wygląda w praktyce. Czy np. jak ktoś zgłasza się do pracy w studio, albo do rejestracji w terenie (ogólnie praca z audio), zwraca się uwagę na wykształcenie, czy bardziej liczą się umiejętności?

Wiadomo, że nie zawsze papier jest wyznacznikiem, a często zapaleńcy sami przez lata prób i błędów wypracowują cenne doświadczenie. ...


W naszym kraju wykształcenie "dźwiękopochodne" to bardzo duża nisza. Papier to nie tylko to co myślisz. Papier daje zawód, a zawód daje odpowiedzialność. Aby pracować w szanowanej się firmie na stanowisku powyżej referenta musisz mieć zawód - w ten czas możesz robić coś na własne ryzyko, możesz pracować np na stanowisku specjalisty. Twój "papier" to również wiedza, której nie zdobędziesz przez doświadczenie, to ogłada w słownictwie i w poczynaniach. Człowiek mający dużo wiedzy "jak coś zrobić" to jest technik i nic poza tym. Ale technik to odpowiedzialny zawód - od niego zależy np jakość podłączeń, gwarancja ciągłości pracy, odpowiedni dobór urżądzeń itd itd. Nikt nie zleci takiej odpowiedzialności człowiekowi który nie gwarantuje formalnie odpowiedniej jakości - nawet jak parę razy w życiu mu wyszło. 


W małych firmach - ok. ale do pierwszej wpadki. W dużych doświadczenie jest brane pod uwagę, ale jest to warunek drugorzędny. 


Najlepiej bez zawodu pracować na własnej działalności gospodarczej. W ten czas możesz odpowiedzialność za swój brak wiedzy brać na firmę i pracować jako podwykonawca dla innych firm. Umowy o dzieło i podobnych nie polecam - popełnisz błąd i możesz nie mieć problem z pieniędzmi.


Prawda jest taka generalnie, że bez zawodu lub prowadzenia firmy, jest się nikim dla rynku. Oczywiście są przypadki gdzie reguła się nie sprawdza, ale  ja wolałbym nie ryzykować


Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Praca w branży a wykształcenie

Post autor: Zbynia » piątek 05 cze 2015, 22:16

papier to zawsze papier i tylko papier....
fachowiec poradzi sobie bez niego...

fallworm
Posty: 471
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 00:00

Re: Praca w branży a wykształcenie

Post autor: fallworm » sobota 06 cze 2015, 00:48

...papier to zawsze papier i tylko papier....
fachowiec poradzi sobie bez niego......
 


Zbynia, szanuje Cie za Twoją wiedzę.

Masz racje - poradzi sobie ale nikt go nie zatrudni na odpowiedzialne stanowisko bez papieru. Wiem - doświadczałem tego wiele razy, tak jak moi koledzy. Papier daje formalną odpowiedzialność. 


Paweł
Posty: 864
Rejestracja: piątek 29 mar 2002, 00:00

Re: Praca w branży a wykształcenie

Post autor: Paweł » sobota 06 cze 2015, 13:25

......Masz racje - poradzi sobie ale nikt go nie zatrudni na odpowiedzialne stanowisko bez papieru. Wiem - doświadczałem tego wiele razy, tak jak moi koledzy. Papier daje formalną odpowiedzialność. ...

Sorry, ale to chyba tylko w takich skansenach jak Polskie Radio. Tam każdy realizator musiał mieć studia. Z wiedzą, słuchem i talentem było w niektórych przypadkach zdecydowanie gorzej. Nie demonizowałbym tej odpowiedzialności. Może ze 30 lat temu. Inny przykład z tego samego ogródka, dziennikarze. Żeby zostać etatowym trzeba było mieć studia, ale nie ważne jakie. Tyle że bardziej się ceniło ludzi po jakichkolwiek innych niż dziennikarstwo, bo tym się wydawało że coś wiedzą, a nie wiedzieli nic, przy czym ze względu na fakt że im się wydawało, byli trudniejsi do uczenia.

Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Praca w branży a wykształcenie

Post autor: DJOZD » sobota 06 cze 2015, 15:16

Zapominacie o referencjach. Jak się ma doświadczenie to i referencje też powinny iść w parze. A te są równie cenne co papier. Lub cenniejsze.

fallworm
Posty: 471
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 00:00

Re: Praca w branży a wykształcenie

Post autor: fallworm » sobota 06 cze 2015, 23:06

Nie ma znaczenia ilu ludzi zna się na czymś bez papieru i ilu ludzi nie zna się na czymś z papierem.

Ja pracowałem w wielu różnych firmach, w tym w wielkich korporacjach i wszędzie jest to samo - warunek minimalny - dyplom ze szkoły. I nie chodziło tutaj o wiedzę i doświadczenie - bo to gwarantuje każdy pracodawca (każda firma lubi wychować swoich pracowników pod siebie). Chodzi o możliwość przerzucenia odpowiedzialności prawnych na pracownika - to właśnie daje zawód. Ktoś z was w ogóle czytał swoje obowiązki wynikające z otrzymania prawa do wykonania zawodu? (robienie czegoś nie zgodnie ze sztuką jest karalne i podlega karom).

Nie rozwijałbym tego tematu na zasadzie - "ludzie bez wykształcenia wiedzą więcej". Może wiedzą, ale większość ludzi bez wykształcenia nie wie nic, po prostu są wyjątki, pasjonaci itd. Większość ludzi przygotowanych do wykonania zawodu wie więcej i ma odpowiedzialność za swoje czyny, firmy dają doświadczenie .

Reasumując wiedza wiedzą, ale jeżeli chodzi o dobre marki i firmy - papier to warunek konieczny.
Jeżeli nie ma papieru, a jest potencjał to zakładamy firmę lub pracujemy na umowę o dzieło - w innym przypadku w dużych firmach się nie zarobi kokosów.

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Praca w branży a wykształcenie

Post autor: Zbynia » niedziela 07 cze 2015, 03:53

no popatrz - a u mnie zawsze się kończyło - "co potrafisz pokaż"
z tego też powodu informatyk od 8 lat.... bez jakiegokolwiek papieru (tak jestem cholernym leniem)

co ci po papierze jak ktoś posadzi ciebie przed ssl?
znasz?
to może sony dmx?

ja to w dwa dni (nie przechwalając się) obskoczę bez papieru z pdf od producenta...

co jest ważniejsze?
robiłem dyplomówki...

fallworm
Posty: 471
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 00:00

Re: Praca w branży a wykształcenie

Post autor: fallworm » niedziela 07 cze 2015, 14:22

...no popatrz - a u mnie zawsze się kończyło - "co potrafisz pokaż" ...


W malutkich firmach tak jest, też to przerabiałem.


W większych nie zatrudniają bez licencji na wykonanie zawodu. Tu też generalnie nie chodzi o to by mieć licencje konkretnie na ten czy tamten zawód - ale pobliski. Np zdobywasz tutuł zawodowy "inżynier" i to już określa odpowiednie kwalifikacje jakie posiadasz do niesienia odpowiedzialności za swoje czyny. Możesz być inżynier mechanik, a pracować jako inżynier elektronik. Dupochron dla firmy.


Lepiej mieć jakikolwiek "papier" niż nie mieć w ogóle i liczyć na cud. 


Ja przerabiałem wielokrotnie sytuacje w których człowiek się na czymś znał i był znany w branży ale barierą bylo jego wykształcenie. Firmy nie chcą brać odpowiedzialności za ludzi. Po prostu. Coś się dzieje, wchodzi prokurator i wychodzi że osoba nie ma licencji na wykonanie zawodu. Koniec zamiecione.


ODPOWIEDZ