Zewnętrzny dysk (thunderbolt?)

Dział dla początkujących adeptów sztuki realizacji. Nie krępuj się zwrócić ze swoją sprawą, nic nie jest proste a ta dziedzina już szczególnie.
Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Zewnętrzny dysk (thunderbolt?)

Post autor: PWA » środa 09 wrz 2015, 21:39

USB 3.0 lub 3.1 różni się znacznie od poprzedników i nie chodzi tu tylko o szybkość transmisji. Jedną z ważniejszych cech tego standardu jest to że pracuje w trybie full duplex, czyli zapewnia transmisję dwukierunkową. Również nieco inaczej współpracuje z urządzeniami peryferyjnymi cytuje:

"Zwykle w połączeniach USB stosuje się metodę określaną jako polling. Host, czyli komputer macierzysty regularnie odpytuje podłączone urządzenia peryferyjne, aby ustalić, czy chcą przesłać dane. To odpytywanie pochłania niepotrzebnie czas. W USB 3.0 urządzenia peryferyjne mogą zablokować polling, zgłaszając swój stan jako NRDY (Not Ready). Gdy urządzenie zechce wysłać dane, wysyła sygnał ERDY (Endpoint Ready), aby zainicjować transmisję. Dzięki rozdzielonym liniom wysyłania i odbierania SSTX+/- i SSRX+/- urządzenie nie musi oczekiwać na przydział magistrali od komputera macierzystego."

Jeżeli Twój dysk przycinał, to nie sądzę, żeby była to sprawka myszy lub klawiatury . Trudno mi powiedzieć, w jakim trybie one pracują ale z dużą dozą prawdopodobieństwa jest to tryb przerwaniowy... natomiast nie powinno mieć to wpływu na współpracę z dyskiem... być może powód jest zupełnie gdzie indziej ... ja takich problemów nie miałem nigdy.
Nie ma znaczenia, czy jest to dysk SSD czy klasyczny... i tak obydwa nie mogą transmitować szybciej, niż pozwala na to SATA... SSD ma zwyczajnie szybszy czas dostępu
Aby uniknąć ew. problemów, tak jak proponowałem wcześniej, do jednego z portów powinien być włączonych tylko dysk... do drugiego pozostałe urządzenia. Uniknie się wtedy ew. problemów z faktem, że na jednym porcie wiszą urządzenia USB 2.0 lub 1.1 z urządzeniami 3.0. Nie jestem do końca pewien, ale może to chyba ograniczać prędkość transmisji urządzenia najszybszego do prędkości urządzania najwolniejszego wpiętego do portu USB. Należy również pamiętać o tym, aby zastosować kabel USB 3.0 do urządzania USB 3.0.

MrExplosion
Posty: 471
Rejestracja: piątek 15 wrz 2006, 00:00

Re: Zewnętrzny dysk (thunderbolt?)

Post autor: MrExplosion » czwartek 10 wrz 2015, 18:48

Mi akurat przycinał dysk WEWNĘTRZNY 5400. Te dyski słabo się nadają do używania z programami typu Kontakt. 7200 to moim zdaniem minimum

stage
Posty: 95
Rejestracja: piątek 01 sie 2014, 00:00

Re: Zewnętrzny dysk (thunderbolt?)

Post autor: stage » czwartek 10 wrz 2015, 23:34

Ja nastawiam się na ten dysk 7200. Domyślam się, że 5400 by u mnie działał sprawnie, ale już nie chcę ryzykować, wolę mieć pewną sytuację i sprawę z głowy, a zasilacz i większy rozmiar dysku na biurku to nie problem. W przyszłości na pewno poeksperymentuję też z 2,5. 


2 TB będą mi potrzebne, bo nie wiem, czy nie zadziałam z Composer Cloud East Westa. Poza tym, już mam z 400GB instrumentów, będę kupować nowe. 


Dzisiaj byłem bliski zakupu dysku WD Elements 3,5 2TB. W ostatnim momencie zreflektowałem, że pudełko nie jest opisane pod kątem prędkości. No i o co w tym w zasadzie chodzi? Wygląda to tak, że jeśli przy dysku nie jest podana prędkość, to trzeba założyć, że to 5400rpm.


Jeśli prędkość jest podana w opisie, to już zwykle ta wyższa.


Ostatecznie okazało się, że ten model WD miał prędkość 5400. Zakładałem wcześniej, że dyski 3,5 w standardzie mają 7200, a widzę, że to różnie bywa. 


I ile ta prędkość ma takie znaczenie, ale żeby się dowiedzieć, musiałbym potestować, a tutaj nie ma jak :)


Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Zewnętrzny dysk (thunderbolt?)

Post autor: PWA » piątek 11 wrz 2015, 08:24

Ilość obrotów dysku ma duże znaczenia...zwyczajnie im wyższa prędkość, tym szybciej głowica dysku znajdzie się nad obszarem, który będzie podlegał zapisowi/odczytowi... więc lepiej mieć dysk szybszy, niż wolniejszy . Znaczenie ma też wielkość pamięci cache, która jest zainstalowana w dysku.
Jeżeli nie masz pewności co do parametrów dysku, najlepiej sprawdź to na stronie producenta
Co do przycinania na dyska 5400... należy pamiętać, aby właściwie skonfigurować komputer. Ja również na początku miałem kłopot z przycinaniem na Grant 3. Więc przede wszystkim skonfigurowałem właściwie sam instrument (pisałem o tym wcześniej) a następnie komputer, czyli wyłączyłem wszystkie "śmieci" typu antywirusy, które potrafią nieoczekiwanie "zamulić" dysk na 100%,wszelkie automatyczne update, całe zarządzanie energią itp.
Tak przygotowany komputer nie "zaciął" mi ani razu.
Z reguły każde oprogramowanie, które posługuje się dużymi bibliotekami sampli, ma możliwość konfiguracji sposobu korzystania z zasobów pamięciowych (RAM/dysk). Producenci tego softu nie są idiotami i zdają sobie sprawę, że obciąża ono w znaczny sposób dysk ze względu na wielkość i jakość bibliotek sampli. Naprawdę radzę zajrzeć do manuali i sprawdzić, czy wasze oprogramowanie ma takie możliwości i w jaki sposób je skonfigurować, aby jak najlepiej współpracowało z waszymi zasobami sprzętowymi.

stage
Posty: 95
Rejestracja: piątek 01 sie 2014, 00:00

Re: Zewnętrzny dysk (thunderbolt?)

Post autor: stage » sobota 12 wrz 2015, 15:48

Wczoraj rozglądałem się takim dyskiem. Jakiś sprzedawca znowu mi namieszał - zaczął tłumaczyć, że te dyski 3,5 w większości tak naprawdę mają 5400 (mimo że w opisie jest coś innego) a poza tym, taka prędkość nie ma żadnego znaczenia. W przypadku dysków podpinanych przez USB, albo i w ogóle w przypadku dysków. Zdaje mi się, że to była niespecjalnie wiarygodna porada. No ale, jako że nie znam się w temacie, ciężko mi ten wątek zorganizować teraz. Gdyby prędkość dysku nie robiła mi żadnej różnicy, na pewno zdecydował bym się na mniejszy sprzęt (2,5 cala).


No ale na ten moment na oku mam coś takiego:


http://www.neo24.pl/?p=wd_my_book_2tb_wdbfjk0020hbkczarny&utm_source=ceneo.pl&utm_medium=cpc&utm_campaign=Ceneo%2FKomputery+i+akcesoria%2FDyski+twarde%2FDyski+zewnętrzne&utm_content=405.0&utm_term=WD+My+Book+2TB+WDBFJK0020HBK+czarny%7C99066%7CWD&ceneo_spo=true


Brogas
Posty: 1
Rejestracja: piątek 18 wrz 2015, 00:00

Re: Zewnętrzny dysk (thunderbolt?)

Post autor: Brogas » piątek 18 wrz 2015, 01:57

...Wczoraj rozglądałem się takim dyskiem. Jakiś sprzedawca znowu mi namieszał - zaczął tłumaczyć, że te dyski 3,5 w większości tak naprawdę mają 5400 (mimo że w opisie jest coś innego) a poza tym, taka prędkość nie ma żadnego znaczenia. W przypadku dysków podpinanych przez USB, albo i w ogóle w przypadku dysków. Zdaje mi się, że to była niespecjalnie wiarygodna porada. No ale, jako że nie znam się w temacie, ciężko mi ten wątek zorganizować teraz. Gdyby prędkość dysku nie robiła mi żadnej różnicy, na pewno zdecydował bym się na mniejszy sprzęt (2,5 cala).
No ale na ten moment na oku mam coś takiego:
http://www.neo24.pl/?p=wd_my_book_2tb_wdbfjk0020hbkczarny&utm_source=ceneo.pl&utm_medium=cpc&utm_campaign=Ceneo%2FKomputery+i+akcesoria%2FDyski+twarde%2FDyski+zewnętrzne&utm_content=405.0&utm_term=WD+My+Book+2TB+WDBFJK0020HBK+czarny%7C99066%7CWD&ceneo_spo=true...

Zastanawiałem się nad wykorzystaniem USB 3.0 ale z tym będzie pewien kłopot. Dwa porty mam zajęte. W jeden wpięty interface audio, w drugi HUB z którego idzie iLock, myszka, dodatkowa klawiatura. Mógłbym podziałać z lepszym HUBem, ale dysk twardy z takim przeznaczeniem, jak w moim wypadku to chyba zbyt wymagająca sprawa na USB?
projekty domów gdansk
http://gdansk-projekty.pl/projekty-energooszczedne.html

adn_01
Posty: 187
Rejestracja: czwartek 07 gru 2006, 00:00

Re: Zewnętrzny dysk (thunderbolt?)

Post autor: adn_01 » niedziela 20 wrz 2015, 12:13

Jak ma być szybko i wydajnie albo w warunkach koncertowych to takie rozwiazanie jak np owc mercury elite pro (http://eshop.macsales.com/shop/Thunderbolt/External-Drive/OWC/Elite-Dual-RAID) jest nieuniknione.


W pracy w domu czy nawet studio dysk zewnętrzny usb 3 z dyskiem 7200 da spokojnie radę, chociaż trudno oczywiście porównać prędkość z oemowym dyskiem ssd na pcie


Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Zewnętrzny dysk (thunderbolt?)

Post autor: PWA » niedziela 20 wrz 2015, 16:36

Szczerz mówiąc nie widzę różnicy w tzw. performance w stosowaniu rozwiązania owc i pojedynczego dysku 7200 USB 3.0.. jedyny potencjalny plus to RAID 1, ale raczej do ochrony danych.
...SSD/PCIE to inna półka... trudno porównywać wewnętrzną magistralę z zewnętrznymi interfejsami

adn_01
Posty: 187
Rejestracja: czwartek 07 gru 2006, 00:00

Re: Zewnętrzny dysk (thunderbolt?)

Post autor: adn_01 » niedziela 20 wrz 2015, 20:05

...Szczerz mówiąc nie widzę różnicy w tzw. performance w stosowaniu rozwiązania owc i pojedynczego dysku 7200 USB 3.0.. jedyny potencjalny plus to RAID 1, ale raczej do ochrony danych.
...SSD/PCIE to inna półka... trudno porównywać wewnętrzną magistralę z zewnętrznymi interfejsami...
 


 


cóż, owc z SSD podłączone przez TB jest po prostu znacznie szybsze ;) - chociaż do samych banków brzmień.. hmm...


Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Zewnętrzny dysk (thunderbolt?)

Post autor: PWA » niedziela 20 wrz 2015, 21:13

Jeżeli przeczytał byś cały wątek, to zobaczył byś, że sprawa SSD była już omawiana ... również sprawa sensowności użycia TB w przypadku dysków zewnętrznych... a raczej jej brak ... TB nie wnosi nic a kosztuje jakieś 2 razy drożej

ODPOWIEDZ