Interfejs + wieża = odsłuch?

Dział dla początkujących adeptów sztuki realizacji. Nie krępuj się zwrócić ze swoją sprawą, nic nie jest proste a ta dziedzina już szczególnie.
Awatar użytkownika
Oloxi
Posty: 2
Rejestracja: niedziela 06 gru 2015, 00:00

Interfejs + wieża = odsłuch?

Post autor: Oloxi » niedziela 06 gru 2015, 21:21

Witam,


Jestem początkującym w tej dziedzinie, powoli zagłębiam się w teorie ale chciałbym spróbować też praktyki. W najbliższym czasie stane się posiadaczem interfejsu focusrite solo. Moim celem jest proste nagrywanie siebie i swoich muzycznych pomysłów, instrumentem jest gitara dlatego będę używał programu GuitarRig oraz coś prostego do nagrywania typu Reaper. 


Moim problemem jest brak sensownego odsłuchu, niestety w tym momencie nie mam możłiwości zakupy monitorów. Mam do wyboru albo pracę na słuchawkach typu superluxy albo ta nieszczęsna wieża. Planowałem wyjście z interfejsu podłączyć do AUX wieży. Czy takie rozwiązanie ma jakiś tymczasowy sens zwłaszcza do tego Guitar Riga ?


laser777
Posty: 370
Rejestracja: czwartek 17 kwie 2014, 00:00

Re: Interfejs + wieża = odsłuch?

Post autor: laser777 » poniedziałek 07 gru 2015, 02:05

...Witam,
Jestem początkującym w tej dziedzinie, powoli zagłębiam się w teorie ale chciałbym spróbować też praktyki. W najbliższym czasie stane się posiadaczem interfejsu focusrite solo. Moim celem jest proste nagrywanie siebie i swoich muzycznych pomysłów, instrumentem jest gitara dlatego będę używał programu GuitarRig oraz coś prostego do nagrywania typu Reaper. 
Moim problemem jest brak sensownego odsłuchu, niestety w tym momencie nie mam możłiwości zakupy monitorów. Mam do wyboru albo pracę na słuchawkach typu superluxy albo ta nieszczęsna wieża. Planowałem wyjście z interfejsu podłączyć do AUX wieży. Czy takie rozwiązanie ma jakiś tymczasowy sens zwłaszcza do tego Guitar Riga ?...

Tak da się tak zrobić sam kiedyś taką metodę stosowałem. Musisz mieć tylko kable z przejściówkami bo podejrzewam że wieża ma wejście na RCA.

fallworm
Posty: 471
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 00:00

Re: Interfejs + wieża = odsłuch?

Post autor: fallworm » wtorek 08 gru 2015, 23:06

Większość ludzi, na początku rozkwitu pasji do dźwięku ma podobny problem do Twojego.
Na monitory nie ma, a dźwięk musi się wydobywać.

Praca na kolumnach mini wierzy nie da Ci analitycznych doznań odnośnie niuansów
brzmieniowych - natomiast na pewno w jakimś stopniu stanowi odzwierciedlenie tego co
inny słuchacz może usłyszeć na swoim sprzęcie.

Z tego co piszesz sadzę, że nie zagospodarowałeś jeszcze w budżecie środków na
inwestycje związaną z prawidłowym odsłuchem więc proponuje poradzić sobie w sposób
taki:

Pracuj równolegle - na słuchawkach i na mini wierzy.

Na słuchawkach bardzo trudno o ustawienie prawidłowej panoramy i bardzo cięzko ustawić
dynamikę i poziomy niskich częstotliwości.

Panoramę ustawiaj na dobrze rozstawionych (patrz "trójkąt odsłuchowy") kolumnach
miniwierzy.

Bas sprawdzaj na sprzęcie u znajomych - u tych którzy dysponują kolumnami z dużymi
głośnikami niskotowowymi oraz u takich którzy dysponują dodatkowo do zestawu stereo -
subwoofer.

Całość zawsze sprawdzaj na telefonie komórkowym - odsłuch bezpośrednio z aparatu -
najlepiej w trybie monofonicznym. Sprawdzaj miksy również w nagłośnieniu samochodowym.

Nie dysponując odpowiednimi narzędziami do pracy - niestety na początku swojej drogi -
trzeba tak działać.

Awatar użytkownika
Oloxi
Posty: 2
Rejestracja: niedziela 06 gru 2015, 00:00

Re: Interfejs + wieża = odsłuch?

Post autor: Oloxi » wtorek 08 gru 2015, 23:13

Zdaje sobie sprawę, że te "kolumienki" nie odwzorują wszystkiego co bym chciał.
Czy wzmacniacz w wieży będzie koloryzował brzmienie ? Znaczy nie bardzo wiem na jakiej zasadzie to tam działa, wieża ma swoje tryby equalizera ale nie wiem czy one działają tylko w trybie radia czy aux też.

fallworm
Posty: 471
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 00:00

Re: Interfejs + wieża = odsłuch?

Post autor: fallworm » wtorek 08 gru 2015, 23:22

Bez stwierdzenia modelu wierzy nikt Ci nie odpowie na to pytanie - prawdopodobnie eq działa bez względu na aktualne źródło sygnału.

BTW - sprzęt typowo konsumencki zawsze "koloryzuje" sygnał, przekonasz się o tym z łatwością gdy posłuchasz sprzętu do pracy z dźwiękiem. Od razu zaznaczam, że na sprzęcie Hi-Fi zazwyczaj wszystko brzmi przyjaźniej dla ucha , dźwięk odtworzony przez monitory studyjne ma charakter hmm laboratoryjny, często jest sterylny na tyle, że nie do końca brzmi przyjemnie, ale to jedyna droga by móc z nim pracować.

Kiedyś oglądałem program na programie Planette o wzmacniaczach i kolumnach produkowanych w segmencie środkowym (chyba do 10 kUSD) i tam było fajnie opisane jak każdy producent wprowadza swoje niuanse brzmieniowe do swoich produktów - chodzi o pewne uzależnienie od brzmienia.


ODPOWIEDZ