Piano VST gra nuty w przeciwfazie

Wszelkie inne pytania związane z tematyką poruszaną w naszym magazynie
Awatar użytkownika
stereoman
Posty: 125
Rejestracja: wtorek 23 paź 2007, 00:00

Piano VST gra nuty w przeciwfazie

Post autor: stereoman » środa 09 mar 2016, 04:50

Witajcie!


Zauważyłem że zsamplowane fortepiany takie jak SampleTank3 GrandPiano, AlchemyPlayer [preset GrandPiano], a także fortepiany w Omnisphere mają niektóre nuty całkowicie w przeciwfazie. Czyli gram np melodię i część nut jest "in phase", a część w przeciwfazie...


Co robicie gdy kilka nut danego pianina vst gra (zawsze) w przeciwfazie? Szukacie innej wtyczki?:) Używa ktoś tego presetu "GrandPiano" w SampleTank3 ?


Czy znajcie jakis preset fortepianu w Omnisphere którego wszystkie nuty są "in phase"?


Pozdrowienia!


Awatar użytkownika
JoachimK
Posty: 3148
Rejestracja: środa 12 paź 2005, 00:00
Kontakt:

Re: Piano VST gra nuty w przeciwfazie

Post autor: JoachimK » środa 09 mar 2016, 13:39

Nie pomogę co do presetu, natomiast faktycznie to jest jakaś plaga z tymi samplami. Ostatnio dostałem do zmiksowania ślady, dwie ścieżki to były sample fortepianu. Jedna prawie zupełnie znikała na mono i trzeba było kombinować, by w ogóle ślad był używalny.
Mało tego - nie dość, że w przeciwfazie, to bywa że same w sobie dźwięki nie są rozłożone wcale szeroko rozłożone w panoramie (nie "biegają" tak bogato po bazie stereo podczas grania, jak to jest w przypadku "żywego" instrumentu), za to są bardziej rozmyte...

Naprawdę nie rozumiem, dlaczego producenci sampli nie zadbają o inżyniera dźwięku, który prawidłowo ustawi mikrofony. Dotyczy nie tylko fortepianów, ale innych sampli. Od lat zastanawiają mnie ślady niektórych popularnych sampli overheadów i room bębnów. Jakaś zagadka. Obstawiam, że próbki nagrywa osoba, która bardziej ma do czynienia z produkcją oprogramowania, a nie z samym w sobie procesem prawidłowej rejestracji śladów.
Nie odpowiadam na porady via prywatny mail. Od tego jest to forum!

Recoil
Posty: 33
Rejestracja: piątek 14 lis 2008, 00:00

Re: Piano VST gra nuty w przeciwfazie

Post autor: Recoil » środa 09 mar 2016, 14:37

W przypadku sampli fortepianów jest rzeczywiście ciężko. Posiadam NI Alicia Keys, The Giant, Akoustik Piano oraz 4Font Truepianos i w większości przypadków gotowce są rozłożone szeroko w panoramie Stereo. Brzmienie jest wtedy pełniejsze i ma w sobie więcej dynamiki (przynajmniej moim zdaniem).

Pytanie czy nagranie musi być zgodne z formatem mono. Co ciekawe bardzo lubię artystów którzy używają fortepianu w muzyce POP. I generalnie tu nie ma reguły. Są artyści którzy używają w swoich nagraniach fortepianu i gdyby nie bas i wokal to nagranie byłoby zupełnie w przeciwfazie. Natomiast są też artyści którzy zachowują zgodność z formatem mono. Dobrym przykładem jest tu np. Tori Amos. W jej pierwszych płytach na początku lat 90 fortepian po zmonofonizowaniu nagrania prawie zanikał, lub brzmiał po prostu katastrofalnie (ciekawe co czuli fani kiedy słuchali piosenki w radiu i nagle radio traciło zasięg i ze stereo robiło się mono:) Na początku roku 2000 jej nagrania były już zgodne trybem mono. Aczkolwiek jeśli miałbym być szczery fortepian brzmi w nich gorzej w porównaniu z pierwszymi płytami, ale to wrażenie subiektywne...

Co z robić gdy fortepian jest w przeciw fazie? W przypadku Sample Tanka przyda się dobry procesor bazy stereo, który zawęzi sygnał. Fajną wtyczką jest Channel Tool w Sonarze. Ewentualnie jeżeli ktoś używa Specjalnych bibliotek z brzmieniami fortepianu najlepszym rozwiązaniem wydaje się zastąpić jeden ślad stereo dwoma śladami mono i pobawić się panoramą.

Generalnie fortepian to piękny instrument ale bardzo trudny. Temat rzeka...

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Piano VST gra nuty w przeciwfazie

Post autor: PWA » środa 09 mar 2016, 16:41

Moim zdaniem powinna być zachowana zgodność z mono. W końcu większość muzyki jest przez ludzi słuchana w wersji mono... wbrew pozorom rzadko kto słuch stereo i jeszcze w dodatku pozycjonując się względem głośników zgodnie z regułami... pomijam już fakt akustyki pomieszczeń, w których ludzie słuchaja muzyki

Awatar użytkownika
stereoman
Posty: 125
Rejestracja: wtorek 23 paź 2007, 00:00

Re: Piano VST gra nuty w przeciwfazie

Post autor: stereoman » czwartek 10 mar 2016, 19:09

Mam melodię fortepianu (nie akordy), więc mogę po prostu wyrenderowac te nuty które są w przeciwfazie do audio i odwrócić im fazę.
Czyli mam te nuty w przeciwfazie w pliku audio i przepuszczam ten plik przez Ozone5 Stereo Imaging. Czy wystarczy że kliknę "Invert Left" w tej wtyczce i już nic więcej nie muszę robić? (już te nuty będa "in phase"?)


Awatar użytkownika
Pytajny
Posty: 104
Rejestracja: poniedziałek 26 paź 2015, 00:00

Re: Piano VST gra nuty w przeciwfazie

Post autor: Pytajny » piątek 11 mar 2016, 10:16

...
Mam melodię fortepianu (nie akordy), więc mogę po prostu wyrenderowac te nuty które są w przeciwfazie do audio i odwrócić im fazę.
Czyli mam te nuty w przeciwfazie w pliku audio i przepuszczam ten plik przez Ozone5 Stereo Imaging. Czy wystarczy że kliknę "Invert Left" w tej wtyczce i już nic więcej nie muszę robić? (już te nuty będa "in phase"?)...
 

Jestem zwyczajnie ciekawy, czy ktoś jeszcze tak robi?


Awatar użytkownika
stereoman
Posty: 125
Rejestracja: wtorek 23 paź 2007, 00:00

Re: Piano VST gra nuty w przeciwfazie

Post autor: stereoman » sobota 12 mar 2016, 22:17

Jestem zwyczajnie ciekawy, czy ktoś jeszcze tak robi?... 




Sugerujesz, że dziś juz dla małokogo nuty w przeciwfazie są problemem, czy że jest jakiś inny, lepszy sposób na sprawienie by nuty były "in phase"?


Awatar użytkownika
Pytajny
Posty: 104
Rejestracja: poniedziałek 26 paź 2015, 00:00

Re: Piano VST gra nuty w przeciwfazie

Post autor: Pytajny » niedziela 13 mar 2016, 17:05

Nie, niczego nie sugeruję :) Z czystej ciekawości pytałem, czy ktoś jeszcze w praktyce edytuje fazę pojedynczych dźwięków, bo pierwszy raz spotykam się z takim zabiegiem. Nie mówię, że jest to zły lub rzadki zabieg, zwyczajnie się z nim nie spotkałem i chcę się douczyć. Zastanawiam się, jak to może wpłynąć na wybrzmienie i rezonans (w zależności od sposobu renderowania).


ODPOWIEDZ