Synchronizacja ścieżek MIDI i audio w DAW

Wszelkie inne pytania związane z tematyką poruszaną w naszym magazynie
Wojtek1980
Posty: 137
Rejestracja: piątek 18 sie 2006, 00:00

Synchronizacja ścieżek MIDI i audio w DAW

Post autor: Wojtek1980 » czwartek 18 sie 2016, 05:06

Cześć, mam takie pytanie dotyczące DAW. Taka sytuacja: Nagrywam syntezator, dwie
ścieżki jednocześnie w Cubase: na jednej sygnał audio, na drugiej sygnał midi. Na tym
etapie wszystko jest ok. Teraz , gdy chcę tą nagraną ścieżkę midi odtworzyć ponownie
poprzez midi out i midi in i ponownie sygnał audio nagrywać na inne ścieżce, zauważam ,
że to drugie aduio nagrane poprzez midi out jest delikatnie opóżnione wzlgędem
oryginału. Jak sobie z tym radzić? Przesuwać ścięzki midi lub audio ręcznie? A może
czegoś nie wiem na temat.
 
Pozdrawiam
Korg 01/W pro, Korg X50, Yamaha P-70.

Wojtek1980
Posty: 137
Rejestracja: piątek 18 sie 2006, 00:00

Re: Synchronizacja ścieżek MIDI i audio w DAW

Post autor: Wojtek1980 » czwartek 01 wrz 2016, 00:50

Czy ktoś jest w stanie mi to wyjaśnić?

Korg 01/W pro, Korg X50, Yamaha P-70.

Awatar użytkownika
gores
Posty: 288
Rejestracja: czwartek 13 kwie 2006, 00:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Synchronizacja ścieżek MIDI i audio w DAW

Post autor: gores » czwartek 01 wrz 2016, 09:19

Hej! Rozkmiń, że też miewam ten problem. Nigdy nie zagłębiałem się w jego naturę, po prostu przesuwałem ścieżkę i było ok :) Pomogłem prawda ? ;)


Wojtek1980
Posty: 137
Rejestracja: piątek 18 sie 2006, 00:00

Re: Synchronizacja ścieżek MIDI i audio w DAW

Post autor: Wojtek1980 » czwartek 01 wrz 2016, 11:37

...
Hej! Rozkmiń, że też miewam ten problem. Nigdy nie zagłębiałem się w jego naturę, po prostu przesuwałem ścieżkę i było ok :) Pomogłem prawda ? ;)...
 


Domyślam się , że jest potrzebny jakiś protokół synchronizacyjny, jaki?

Korg 01/W pro, Korg X50, Yamaha P-70.

Awatar użytkownika
gores
Posty: 288
Rejestracja: czwartek 13 kwie 2006, 00:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Synchronizacja ścieżek MIDI i audio w DAW

Post autor: gores » czwartek 01 wrz 2016, 14:45

Protokół synchronizacyjny... Hmmm, trudne słowo, nie wiem czy przypadkiem to nie jest nic wulgarnego i mam nadzieje, ze mnie nikt nie obraża. To akurat potrafie skutecznie zrobic sobie sam. 


A powiedz jaki masz interfejs? Mnie to sie zdaje, ze to jest do ustawienia (korekty) na poziomie interface setup, devices, moze sterownik inny ( do konca nie wiem czym jest sterownik ale czasem pomagalo pozmienianie czegos w nim i problem znikal). 


Pomozcie chlopakowi a nie kazcie mi sie tutaj kompromitowac. Imiennik moj w dodatq! Pozdro!


Awatar użytkownika
PWA
Posty: 920
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Synchronizacja ścieżek MIDI i audio w DAW

Post autor: PWA » czwartek 01 wrz 2016, 15:31

Nie wiem czy wszystko łapię...rozumiem to następująco:
- z zewnętrzny instrumentu nagrywasz w tym samym czasie na 2 ścieżkach: MIDI i audio
- odtwarzasz obydwie ścieżki, czyli instrument wykonuje komendy midi odgrywając melodyjkę
- jednocześnie DAW odtwarza tę samą meldyjkę ze ścieżki DAW
- obydwie melodyjki nie mają przsunięcia w czasie
Czy moje rozumowanie jest poprawne?

Następnie:
- odtwarzasz w/w ścieżkę MIDI wraz z włączonym zapisem audio na nowej ścieżce (2-giej, bo pierwsza już istnieje).
- odtwarzasz obydwie ścieżki audio i słyszysz, że 2-ga ścieżka jest odrobinę przesunięta względem 1-szej...czy tak? czy ściezka midi jest wyciszona w tym czasie?

Wojtek1980
Posty: 137
Rejestracja: piątek 18 sie 2006, 00:00

Re: Synchronizacja ścieżek MIDI i audio w DAW

Post autor: Wojtek1980 » czwartek 01 wrz 2016, 19:41

...Nie wiem czy wszystko łapię...rozumiem to następująco:
- z zewnętrzny instrumentu nagrywasz w tym samym czasie na 2 ścieżkach: MIDI i audio
- odtwarzasz obydwie ścieżki, czyli instrument wykonuje komendy midi odgrywając melodyjkę
- jednocześnie DAW odtwarza tę samą meldyjkę ze ścieżki DAW
- obydwie melodyjki nie mają przsunięcia w czasie
Czy moje rozumowanie jest poprawne?

Następnie:
- odtwarzasz w/w ścieżkę MIDI wraz z włączonym zapisem audio na nowej ścieżce (2-giej, bo pierwsza już istnieje).
- odtwarzasz obydwie ścieżki audio i słyszysz, że 2-ga ścieżka jest odrobinę przesunięta względem 1-szej...czy tak? czy ściezka midi jest wyciszona w tym czasie?...
 


Chodzi o kompensacje latencji jaką wprowadza interface midi. Zwykle nie wypuszaczam midi na zewnętrzne instrumenty, ale teraz tak robie i widzę , że wysyłanie midi na zewnętrzny instrument i jednocześnie nagrywanie jego dźwięku w DAW skutkuje tym, że ten dźwięk jest minimalnie opóźniony w stosunku do tego co jest już na innych trackach w DAW. Inaczej rzecz ujmując rejestrowane audio jest minimalnie później niż nutki midi, które do niego wysyłam. Nie wiem jak mam to jaśniej napisać. Chodzi o kompensację latencji jaką wprowadza nagrywanie instrumentów zewnętrznych sterując nimi przez midi z DAW. 

Korg 01/W pro, Korg X50, Yamaha P-70.

Awatar użytkownika
raflezjak
Posty: 135
Rejestracja: sobota 24 mar 2012, 00:00
Kontakt:

Re: Synchronizacja ścieżek MIDI i audio w DAW

Post autor: raflezjak » czwartek 01 wrz 2016, 22:29

W moim DAWie mam opcję "MIDI Offset" i zakres jego latencji od -100ms do +100ms. I na przykładzie: kiedy nie korzystam z ASIO latencja na DirectSound wynosi 5ms, tak aby nic nie trzeszczało. Przy podpiętej Yamaszce RM1x dźwięk się rozjeżdża (Yamaha wybiega na przód) Podkręcenie "MIDI Offset" do +22ms (dlaczego tyle? nie wiem)rozwiązuje problem. Do podłączenia używam interfejsu ESI MIDIMATE II. Jeśli Twój DAW nie posiada takiej opcji, nie popełniaj samobójstwa.
BCR-2000, PCR-500, UMA25s, Roland D-10, Yamaha RM1X, Yamaha SU 700, Yamaha A3000, Roland MC-303, Kaossilator, Exar SM07, Crumar Multiman-S(w rozsypce), Behringer MS40, Renoise.

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 920
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Synchronizacja ścieżek MIDI i audio w DAW

Post autor: PWA » czwartek 01 wrz 2016, 23:05

Chodzi o kompensacje latencji jaką wprowadza interface midi. Zwykle nie wypuszaczam midi na zewnętrzne instrumenty, ale teraz tak robie i widzę , że wysyłanie midi na zewnętrzny instrument i jednocześnie nagrywanie jego dźwięku w DAW skutkuje tym, że ten dźwięk jest minimalnie opóźniony w stosunku do tego co jest już na innych trackach w DAW. Inaczej rzecz ujmując rejestrowane audio jest minimalnie później niż nutki midi, które do niego wysyłam. Nie wiem jak mam to jaśniej napisać. Chodzi o kompensację latencji jaką wprowadza nagrywanie instrumentów zewnętrznych sterując nimi przez midi z DAW. ...

No to napisz jasno, że chodzi o kompensację latencji
Rozumiem, że zapoznałeś się z informacjiami w dokumentacji Cubase na temat możliwości związanych z kompensacją latencji w tym oprogramowaniu? ASIO Latency Compensation masz włączone?

Wojtek1980
Posty: 137
Rejestracja: piątek 18 sie 2006, 00:00

Re: Synchronizacja ścieżek MIDI i audio w DAW

Post autor: Wojtek1980 » czwartek 01 wrz 2016, 23:29

...Chodzi o kompensacje latencji jaką wprowadza interface midi. Zwykle nie wypuszaczam midi na zewnętrzne instrumenty, ale teraz tak robie i widzę , że wysyłanie midi na zewnętrzny instrument i jednocześnie nagrywanie jego dźwięku w DAW skutkuje tym, że ten dźwięk jest minimalnie opóźniony w stosunku do tego co jest już na innych trackach w DAW. Inaczej rzecz ujmując rejestrowane audio jest minimalnie później niż nutki midi, które do niego wysyłam. Nie wiem jak mam to jaśniej napisać. Chodzi o kompensację latencji jaką wprowadza nagrywanie instrumentów zewnętrznych sterując nimi przez midi z DAW. ...

No to napisz jasno, że chodzi o kompensację latencji
Rozumiem, że zapoznałeś się z informacjiami w dokumentacji Cubase na temat możliwości związanych z kompensacją latencji w tym oprogramowaniu? ASIO Latency Compensation masz włączone?...
 




Mówisz o "Constrain Delay Compensation"? Ten "przycisk" z zegarem w lewym górnym rogu okna? To nie pomaga. Nadal tracki nagrywają się o jakieś 7 ms za późno.

Korg 01/W pro, Korg X50, Yamaha P-70.

ODPOWIEDZ