Jakie kable do monitorów?

Dział dla początkujących adeptów sztuki realizacji. Nie krępuj się zwrócić ze swoją sprawą, nic nie jest proste a ta dziedzina już szczególnie.
Awatar użytkownika
matiz
Posty: 3424
Rejestracja: poniedziałek 29 wrz 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Jakie kable do monitorów?

Post autor: matiz » wtorek 11 paź 2016, 20:12

...Czyli matiz jak?+/masa z minijack do +/+ i masa/- w symetrycznym?
nigdy tak nie łączyłem
standardowe połączenie gorący/gorący do masa/masa nic nie da według mnie




Mam na myśli takie połączenie, jak poniżej na odręcznym rysunku - do rozważenia, gdzie podłączamy ekran. W przypadku grajotka zasilanego bateryjnie raczej ekran do monitorów, ale to trzeba sprawdzić, a najprawdopodbniej nie będzie różnicy. Natomiast mamy separację galwaniczną od urządzenia (prawdopodobnie nic to nie wzmieni, bo urządzenie bateryjne, ale gdyby było sieciowe, to może mieć sens) i również przy okazji monitorów od siebie. 




https://dl.dropboxusercontent.com/u/567945/niesym-sym.jpg






[addsig]

DZ1
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek 09 kwie 2007, 00:00

Re: Jakie kable do monitorów?

Post autor: DZ1 » środa 12 paź 2016, 21:57

......Czyli matiz jak?+/masa z minijack do +/+ i masa/- w symetrycznym? nigdy tak nie łączyłem standardowe połączenie gorący/gorący do masa/masa nic nie da według mnie

Mam na myśli takie połączenie, jak poniżej na odręcznym rysunku - do rozważenia, gdzie podłączamy ekran. W przypadku grajotka zasilanego bateryjnie raczej ekran do monitorów, ale to trzeba sprawdzić, a najprawdopodbniej nie będzie różnicy. Natomiast mamy separację galwaniczną od urządzenia (prawdopodobnie nic to nie wzmieni, bo urządzenie bateryjne, ale gdyby było sieciowe, to może mieć sens) i również przy okazji monitorów od siebie. 

https://dl.dropboxusercontent.com/u/567945/niesym-sym.jpg

...

Jesli urządzenie, które podaje sygnał bedzie zasilane z sieci i tak jak monitory tez bedzie miało wtyczke zasilającą z bolcem ochronnym, to przy takim połączeniu jak na rysunku, ''zimny'' poprostu zewrzesz do masy monitora przez ''uziemienie'' urzadzenia, które podaje sygnał.

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Jakie kable do monitorów?

Post autor: Zbynia » czwartek 13 paź 2016, 00:06

ciężko to nazwać połączeniem odseparowanym galwanicznie
trzeba by zastosować trafo

Awatar użytkownika
matiz
Posty: 3424
Rejestracja: poniedziałek 29 wrz 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Jakie kable do monitorów?

Post autor: matiz » czwartek 13 paź 2016, 00:08

https://dl.dropboxusercontent.com/u/567945/niesym-sym.jpg

...

Jesli urządzenie, które podaje sygnał bedzie zasilane z sieci i tak jak monitory tez bedzie miało wtyczke zasilającą z bolcem ochronnym, to przy takim połączeniu jak na rysunku, ''zimny'' poprostu zewrzesz do masy monitora przez ''uziemienie'' urzadzenia, które podaje sygnał....
 




Może mało precyzyjnie to narysowałem, ale ekran jest podłączony z jednej strony. Oczywiście, jeżeli urządzenia są uziemione, to masy ich przez to uziemienie są połączone (nie muszą, ale zwykle są), ale nie są połączone też kablem sygnałowym. Nie jest to idealne, ale może pomóc. Nie twierdzę, że musi, ale może. Może też zaszkodzić, wtedy ekran podłączony z obu stron zmienia to w klasyczne połczenie niesymetryczne.


[addsig]

Awatar użytkownika
matiz
Posty: 3424
Rejestracja: poniedziałek 29 wrz 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Jakie kable do monitorów?

Post autor: matiz » czwartek 13 paź 2016, 00:09

...ciężko to nazwać połączeniem odseparowanym galwanicznie
trzeba by zastosować trafo...
 


Albo kondensatory na wejściu?


[addsig]

DZ1
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek 09 kwie 2007, 00:00

Re: Jakie kable do monitorów?

Post autor: DZ1 » czwartek 13 paź 2016, 21:21

...https://dl.dropboxusercontent.com/u/567945/niesym-sym.jpg ... Jesli urządzenie, które podaje sygnał bedzie zasilane z sieci i tak jak monitory tez bedzie miało wtyczke zasilającą z bolcem ochronnym, to przy takim połączeniu jak na rysunku, ''zimny'' poprostu zewrzesz do masy monitora przez ''uziemienie'' urzadzenia, które podaje sygnał.... 

Może mało precyzyjnie to narysowałem, ale ekran jest podłączony z jednej strony. Oczywiście, jeżeli urządzenia są uziemione, to masy ich przez to uziemienie są połączone (nie muszą, ale zwykle są), ale nie są połączone też kablem sygnałowym. Nie jest to idealne, ale może pomóc. Nie twierdzę, że musi, ale może. Może też zaszkodzić, wtedy ekran podłączony z obu stron zmienia to w klasyczne połczenie niesymetryczne....

Nie chodzi o ekran, w ogóle mogło by go nie być (lub nie podłączony z żadnej strony), w takim przypadku jak opisałem wyżej zwierasz ''zimny'' do masy przez ''uziemienia'' monitorów i urządzenia, które podaje sygnał. Czyli najzwyczajniej w świecie mamy połączenie niesymetryczne pomimo tego, że monitory mają wejścia symetryczne. Przeanalizuj jeszcze raz....
Dodatkowo takie zwieranie do masy ''zimnego'' przez uziemienia wszystkich urządzeń mogło by generować słyszalny brum w monitorach, dlatego uważam, że takie połączenie w tym przypadku nie bedzie najlepsze, NATOMIAST....
jesli urządzenie, ktore podaje sygnał bedzie zasilane bateryjnie lub urządzenie bedzie wykonane w 2 klasie ochronności (czyli wtyczka zasilająca bez bolca ochronnego) to połaczenia z Twojego rysunku moim zdaniem mają sens: ekran spełni swoją funkcję bo jest połączony przynajmniej z jednej strony z jakąś masą w tym przypadku z masą monitora czyli napewno nie zaszkodzi a pomoże, separacje galwaniczną w tym przypadku można zrealizować za pomocą kondensatorów (niepolarnych albo 2x polarne połączone przeciwsobnie). Ciekawy patent.

Awatar użytkownika
matiz
Posty: 3424
Rejestracja: poniedziałek 29 wrz 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Jakie kable do monitorów?

Post autor: matiz » czwartek 13 paź 2016, 23:46

jak opisałem wyżej zwierasz ''zimny'' do masy przez ''uziemienia'' monitorów i urządzenia, które podaje sygnał. Czyli najzwyczajniej w świecie mamy połączenie niesymetryczne pomimo tego, że monitory mają wejścia symetryczne.


Oczywiście - nikt nie twierdzi, że jest to połączenie symetryczne
Oczywiście zwieram do masy dla przebiegów zmiennych, ale za to nie łączę masy kablem sygnałowym, czyli nie tworzę pętli mas. Przy takich kombinacjach wejście symetryczne daje różne możliwości.


[addsig]

DZ1
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek 09 kwie 2007, 00:00

Re: Jakie kable do monitorów?

Post autor: DZ1 » piątek 14 paź 2016, 20:52

''Oczywiście - nikt nie twierdzi, że jest to połączenie symetryczne ''


Dlatego jesli urzadzenie jest zasilane z sieci i ma wtyczke z bolcem ochronnym to połączenia z Twojego rysunku tracą sens - tak czy tak jest niesymetrycznie. Elektrycznie to jest to samo jakby zastosować standardowy kabel miniJack <-> 2x XLR, w którym we wtyczkach XLR zimny i masa są zwarte. Dodatkowo, jak wyżej wspomniałem, istnieje ryzyko pojawienia sie brumu w głośnikach bo ''zimny'' w monitorach łączy sie z masą poprzez przewody ochronne kabli zasilających czyli ''na około''.



''Oczywiście zwieram do masy dla przebiegów zmiennych,''


Dla DC też Wink (mowimy o rysunku), zresztą to i tak nie ma znaczenia bo monitory i tak mają kondensatory na wejściu.


 


''...ale za to nie łączę masy kablem sygnałowym, czyli nie tworzę pętli mas.''


Zgadza sie, nie ma pętli masy ale co z tego? Przecież masa urządzenia, ktore podaje sygnał ''dostaje sie'' na ''zimny'' monitora poprzez przewody ochronne (''uziemienia'') kabli zasilających (nie wiem, który już raz piszę to w tym wątku Wink ) i nie jest to identycznie ten sam potencjał co masa samego monitora czyli na ''zimny'' będą przedostawały sie jakieś śmieci i efekt soniczny bedzie podobny jakby była petla masy.


Dla podsumowania napiszę, że połączenia z Twojego rysunku jak najbardziej mają sens ale tylko w przypadku gdy urządzenie zasilane jest bateryjnie lub zasilane jest z sieci ale wtyczka kabla zasilającego nie ma bolca ochronnego. Jeśli wtyczka jest z bolcem ochronnym to wiecej szkody niż pożytku z takiego połaczenia jak proponujesz.


 


Awatar użytkownika
matiz
Posty: 3424
Rejestracja: poniedziałek 29 wrz 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Jakie kable do monitorów?

Post autor: matiz » piątek 14 paź 2016, 21:39

''Oczywiście zwieram do masy dla przebiegów zmiennych,''

Dla DC też Wink (mowimy o rysunku), zresztą to i tak nie ma znaczenia bo monitory i tak mają kondensatory na wejściu.

 No właśnie te kondensatory miałem na myśli

''...ale za to nie łączę masy kablem sygnałowym, czyli nie tworzę pętli mas.''

Zgadza sie, nie ma pętli masy ale co z tego? Przecież masa urządzenia, ktore podaje sygnał ''dostaje sie'' na ''zimny'' monitora poprzez przewody ochronne (''uziemienia'') kabli zasilających (nie wiem, który już raz piszę to w tym wątku Wink ) i nie jest to identycznie ten sam potencjał co masa samego monitora czyli na ''zimny'' będą przedostawały sie jakieś śmieci i efekt soniczny bedzie podobny jakby była petla masy.

Dla podsumowania napiszę, że połączenia z Twojego rysunku jak najbardziej mają sens ale tylko w przypadku gdy urządzenie zasilane jest bateryjnie lub zasilane jest z sieci ale wtyczka kabla zasilającego nie ma bolca ochronnego. Jeśli wtyczka jest z bolcem ochronnym to wiecej szkody niż pożytku z takiego połaczenia jak proponujesz.




To właśnie była odpowiedź na podłączenie grajotka zasilanego bateryjnie. Czy to pomoże czy pogorszy, jak pisałem, trzeba sprawdzić. Zauważ, że sam piszesz, że to raczej zaszkodzi, niż pomoże - uważam, że w pewnych warunkach może być odwrotnie.


[addsig]

ODPOWIEDZ