Digital Performer - problem z rysowaniem automatyki

Jeśli masz problem z konkretnym programem, to tu jest miejsce, aby go roztrząsać.
Gesualdo
Posty: 26
Rejestracja: sobota 04 lut 2017, 00:00

Digital Performer - problem z rysowaniem automatyki

Post autor: Gesualdo » wtorek 18 kwie 2017, 12:51

Witam,


niedawno kupiłem sobie Digital Performera 9 i mam pewien problem.


Otóż chcąc narysować automatykę klikam w „pencil tool”, ustawiam kształt linii i zaczynam rysować. Dzieję się wtedy jedna z dwóch akcji:


1. Udaje mi się narysować kształt, który zamierzałem.


2. Zamiast rysować zamierzony kształt za pomocą wybranej linii (prosta, free, sinus, etc.) tworzy mi się tzw. control point (taki jakby wierzchołek, z którego można poprowadzić linię automatyki w innym kierunku) i dopóki nie puszczę klawisza myszki, to mogę ten control point przemieszczać. Siłą rzeczy zamiast zamierzonego kształtu tworzy mi się linia prosta prowadząca do tego punktu.


Mam nadzieję, że opisałem to czytelnie, jeśli nie, to mogę jeszcze raz wytłumaczyć. Nie mogę zrozumieć czemu raz da się rysować zamierzony kształt, a raz program interpretuje moją akcję jako chęć stworzenia i przemieszania control point.


Udało mi się wpaść na rozwiązanie pośrednie, a mianowicie jeśli chcę rysować kształty, to robię to za pomocą „reshape tool”, a nie „pencil tool”, ale to nie jest rozwiązanie problemu, ponieważ te narzędzia jednak różnią się w zastosowaniu.


Jestem przyzwyczajony do Proo Toolsa, gdzie ołówek działał po prostu jak ołówek.


Z góry dziękuję za odpowiedź.

Awatar użytkownika
Mu_
Posty: 46
Rejestracja: środa 09 maja 2012, 00:00
Kontakt:

Re: Digital Performer - problem z rysowaniem automatyki

Post autor: Mu_ » niedziela 23 kwie 2017, 05:50

...Witam,
niedawno kupiłem sobie Digital Performera 9 i mam pewien problem.
Otóż chcąc narysować automatykę klikam w „pencil tool”, ustawiam kształt linii i zaczynam rysować. Dzieję się wtedy jedna z dwóch akcji:
1. Udaje mi się narysować kształt, który zamierzałem.
2. Zamiast rysować zamierzony kształt za pomocą wybranej linii (prosta, free, sinus, etc.) tworzy mi się tzw. control point (taki jakby wierzchołek, z którego można poprowadzić linię automatyki w innym kierunku) i dopóki nie puszczę klawisza myszki, to mogę ten control point przemieszczać. Siłą rzeczy zamiast zamierzonego kształtu tworzy mi się linia prosta prowadząca do tego punktu.
Mam nadzieję, że opisałem to czytelnie, jeśli nie, to mogę jeszcze raz wytłumaczyć. Nie mogę zrozumieć czemu raz da się rysować zamierzony kształt, a raz program interpretuje moją akcję jako chęć stworzenia i przemieszania control point.
Udało mi się wpaść na rozwiązanie pośrednie, a mianowicie jeśli chcę rysować kształty, to robię to za pomocą „reshape tool”, a nie „pencil tool”, ale to nie jest rozwiązanie problemu, ponieważ te narzędzia jednak różnią się w zastosowaniu.
Jestem przyzwyczajony do Proo Toolsa, gdzie ołówek działał po prostu jak ołówek.
Z góry dziękuję za odpowiedź....

Sprawdź czy na pewno wybierasz odpowiedni typ linii, bo z opisu wynika jakbyś jakąś krzywą Beziera wybierał. Przy okazji mam pytanie - ma ten performer edytor partytur, po angielsku to będzie coś jak score editor i czy masz jakieś porównanie do Cubase, szczególnie w kwestii edytora MIDI?
Kompozytor. W pełni wyposażony użytkownik wyłącznie legalnego oprogramowania i bibliotek muzycznych.

Gesualdo
Posty: 26
Rejestracja: sobota 04 lut 2017, 00:00

Re: Digital Performer - problem z rysowaniem automatyki

Post autor: Gesualdo » niedziela 23 kwie 2017, 13:01

 


 


 


Co do krzywej automatyki:


 


Wybieram „free line”. Działa ona przy narzędziu „reshape”, ale nie „pencil”. Raczej wszystko robię dobrze. Stąd moje pytanie.


 


 


 


Co do edytora partytur:


 


Digital Performer ma tzw. QuickScribe editor. Jak na razie tylko liznąłem temat, ale wydaje się, że jak na programy DAW, jest on bardzo rozwinięty. Teoretycznie można wyedytować gotową partyturę, ale trzeba się w to wgryźć i raczej jest dużo mnie poręczne niż Sibelius i Finale (możliwości edycji też jest oczywiście mniej). 


 


 


 


Co do edytora, dodatkowe pytanie do znawców DP. Nie wiem czemu, ale jak chcę przy pomocy klawiatury przemieszczać się po pięciolinii to mogę – strzałkami – horyzontalnie (lewo prawo), ale nie wertykalnie (góra dół). Przez co nie wiem jak z klawiatury zmienić wysokość dźwięku.


 


 


 


Co do MIDI:


 


Cubase’a nie znam. Pracowałem na Pro Tools i Reaper. Nie do końca rozumiem pytanie. Chodzi o to jak działa edytor MIDI w pracy z edytorem nut? Wiem, że DP ma jakieś algorytmy w kwestii muzycznej harmonii, dzięki czemu stara się bezwzględne wysokości MIDI interpretować funkcyjne. To znaczy, że widzi różnicę między np. nutą „cis” a „des”. Poza tym obsługuje format MusicXML, co oznacza że zapisuje dużo więcej informacji niż MIDI. Przydatne to jest w importowaniu do Finale czy Sibeliusa. 


 






Gesualdo
Posty: 26
Rejestracja: sobota 04 lut 2017, 00:00

Re: Digital Performer - problem z rysowaniem automatyki

Post autor: Gesualdo » piątek 28 kwie 2017, 10:36

Wyjaśniło się z tym rysowaniem automatyki. Aktualizowałem program do najnowszej wersji, 9.13, która niedawno wyszła i już można rysować normalnie. Jak widać Dziewiątka nie jest jeszcze dopracowana w stu procentach.


Ciekaw jestem, czy dwa inne problemy też są kwestią dopracowania, a są to:


1. Nie mogę w Quickscribe editor zmieniać wysokości dźwięku na pięciolinii za pomocą kursorów dół-góra


2. Zdarza mi się, że jak zaprogramuję partię MIDI i dam do odtworzenia samplerowi, to dźwięk, który pojawia się na samym początku, w zerowej sekundzie, nagle się ucina. Później już wszystko gra. Jest też dobrze, gdy partię przesunę w czasie np. o jeden takt. Czyli to kwestia właśnie tego ustawienia na samym początku rolki sekwencera.




Jeśli ktoś miałby jakieś podpowiedzi, to bardzo chętnie przeczytam.


ODPOWIEDZ