Jaki DAW i komp dla nowego grajka ?

Dział dla początkujących adeptów sztuki realizacji. Nie krępuj się zwrócić ze swoją sprawą, nic nie jest proste a ta dziedzina już szczególnie.
KimDzongUm
Posty: 2
Rejestracja: czwartek 17 maja 2018, 19:19

Jaki DAW i komp dla nowego grajka ?

Post autor: KimDzongUm » czwartek 17 maja 2018, 19:26

Rozpoczynam zabawę z produkcją muzyki elekronicznej. Zakupiłem juz trochę sprzetu jak Virus, Nord lead, Rolanda w nowym wydaniu TB303 i TR909, klawiatury , monitory, sluchawki itp. Nie mam jeszcze interfejsu audio i miksera.
Nie wiem sam jaki DAW wybrać tak żeby pozostac przy nim i się uczyć. Wiem że Protoolsa używaja wszystkie liczace się studia nagarń, ale czy będzie on dobry do towrzenia muzyki elektronicznej ? czy lepiej moze logic ? a moze reaper ?
Druga rzecz jaki komputer ? mam w tej chwili Maca więc mogłbym go wykorzysać czy może lepiej złożyć jakiś sprzet coś na windowsie ? Na co jest więcej dostępnych VST ?

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Jaki DAW i komp dla nowego grajka ?

Post autor: PWA » czwartek 17 maja 2018, 22:28

Platforma systemowa nie ma znaczenia. Większość wtyczek jest w wersjach na obydwie.
DAW wybierz według własnych preferencji. Tak naprawdę wybór ogranicza się do sposobu pracy w DAW. Są klasyczne czyli tzw. liniowych typu Protools, Cubase, Logic itp. lub takie, które są bardziej profilowane pod wykorzystanie na scenie typu Ableton Live czy Bitwig. Funkcjonalność wszystkich DAW jest z grubsza podobna, więc tak naprawdę decydują osobiste preferencje i zasobność portfela. Typ granej muzyki nie ma kompletnie żadnego znaczenia. Ja osobiście używam Cubase z 2 powodów:
- otarłem się o niego jeszcze w latach 90-tych (mój teść go używał jeszcze na Atari ST) i był dla mnie synonimem profesjonalnej aplikacji
- kiedy kupiłem pierwszy syntezator, miałem do niego dołączoną wersję Cubase AI, więc zacząłem jej używać i stopniowo w drodze promocyjnych aktualizacji doszedłem do wersji Pro
Pewnie gdybym nigdy nie słyszał o Cubase, wybrał bym inny... np. Reaper, bo jest dobry a jednocześnie jego cena to 60$.

Awatar użytkownika
Caroozo
Posty: 932
Rejestracja: piątek 22 lut 2008, 00:00

Re: Jaki DAW i komp dla nowego grajka ?

Post autor: Caroozo » piątek 18 maja 2018, 15:23

Jaka jest specyfikacja Mac'a? Od tego zależy czy warto go modernizować i wybrać pod niego DAW, czy też wskoczyć na Windows. Interfejs zależy od tego, co chcesz robić - czy tylko "wbijać" tracki z synthów sprzętowych/wtyczek, czy też dogrywać coś na mikrofonie. Mixer jest w zasadzie niezbyt potrzebny - prawdopodobnie bardziej przyda się sterownik z faderami, pokrętłami, padem XY i padami, aniżeli mixer z prawdziwego zdarzenia. Jeśli chcesz mieć podpięte kilka urządzeń, wystarczy że kupisz interfejs z 8-ma wejściami audio, żeby nie bawić się w przepinki.

KimDzongUm
Posty: 2
Rejestracja: czwartek 17 maja 2018, 19:19

Re: Jaki DAW i komp dla nowego grajka ?

Post autor: KimDzongUm » piątek 18 maja 2018, 17:25

Komp to macbook pro z 2011 procek i7 2.7Ghz i 16 RAM i dysk SSD i High sierra. Jako że jest juz stary cięzki i nie działa mi na nim klawiatura tylko używam zewnętrznej na bluetooth dlatego postanowiłem że zrobię z niego kompa stacjonarnego do studia podłaczając 2 monitory tymbardziej że ma też thunderbolda. Tylko nie wiem własnie czy da radę na początek.
Napewno będę używać VST więc interfejs powinien być dobry i najlepiej tak jak napisałes żeby obyć się bez miksera. Myślałem nad nowym Motu z thunderboldem ale czy to ma sens taki drogi kupować czy lepiej na USB ?
Co do sterownika to moglbys cos polecić dobrego co ma wlasnie pokretła,, suwaki pady itp.

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Jaki DAW i komp dla nowego grajka ?

Post autor: PWA » piątek 18 maja 2018, 18:45

Spokojnie da radę.
Ja używam kontrolera Novation Zero SL Mk II do obsługi miksera w DAW i wirtualek. Zacny kontroler z mnóstwem pokręteł, suwaków i przycisków i z dopracowanym softem. Niestety już nie produkowany, więc pozostaje zakup z 2 ręki.
Natomiast jak bym miał kupować teraz, to zwrócił bym uwagę na Presonus Faderport 8 za ok. 2k PLN (lub 16 ale to już spory koszt) ze zmotoryzowanymi suwakami. Popatrz też na Nektar Panorama P1 za ok. 1k PLN. Tak naprawdę trochę zależy to od Twojego budżetu :-), no ale jak Twoje myśli krążą koło MOTU, to chyba nie jest to problem :-)

Awatar użytkownika
gansu22
Posty: 5
Rejestracja: wtorek 18 cze 2019, 11:29

Re: Jaki DAW i komp dla nowego grajka ?

Post autor: gansu22 » wtorek 18 cze 2019, 11:31

Ja osobiście robię na Studio One, mam też Scarletta 2i2. W sumie DAW i sprzęt to sprawa bardzo indywidualna, a najlepszy to taki, który znasz :D Jednak z drugiej strony to DAWy trochę się różnią od siebie i warto poczytać zanim zaczniesz uczyć się konkretnego. Polecam arta do poczytania na ten temat: https://akademiadzwieku.pl/porady/jaki- ... i-czesc-1/
Głowa do góry!

myronlee
Posty: 1
Rejestracja: wtorek 20 sie 2019, 03:42

Re: Jaki DAW i komp dla nowego grajka ?

Post autor: myronlee » wtorek 20 sie 2019, 03:48

Dziękuję za poradę :)
"Bądź zmianą, którą chcesz ujrzeć w świecie."
soundcloud downloader 320kbps

ODPOWIEDZ