Sterowanie Midi

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
Michal_en
Posty: 2
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 21:55

Sterowanie Midi

Post autor: Michal_en » wtorek 29 sty 2019, 22:02

Mam laickie pytanie o sterowanie poprzez MIDI.

Jakiego urządzenia można użyć, żeby zaprogramować ciąg programów w sekwencerze?. Sytuacja wygląda tak: Korzystam z Arturia Beat step pro, które ma trochę ograniczone możliwości jeśli chodzi o tworzenie łańcucha patternów składających się na utwór. Jest to dość niewygodne i ograniczone jeśli chodzi o stworzenie całego utworu. Potrzebuję jakiejś inspiracji, jak mogę odpalić poprzez sygnał MIDI (odpalam sekwencer przez sygnał startu z Loopera Bossa rc-300 ale on tylko go uruchamia i stopuje sequencer) jakiś komponent/urządzenie, na którym można zaprogramować łańcuch patternów - cały utwór. Chciałbym, żeby odpalając Beat stepa włączyła się tam zaprogramowana kolejka patternów składająca się na cały utwór.

Zależy mi na takim rozwiązaniu, które nie jest typowym komputerem, a czymś prostszym. Zapewne musi mieć wyjście i wejście midi. Możliwość zapisu całych utworów.
Czy jest taka opcja?
Będę wdzięczny za pomoc

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Sterowanie Midi

Post autor: PWA » wtorek 29 sty 2019, 23:50

Jakie ograniczenia masz na myśli? Przecież możesz łączyć poszczególne paterny i w sumie tworzyć 1024 krokowy łańcuch w ramach każdego projektu. Wydaje mi się, że to całkiem sporo.

Michal_en
Posty: 2
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 21:55

Re: Sterowanie Midi

Post autor: Michal_en » piątek 08 lut 2019, 10:34

Ograniczeniem jest właśnie długość kompozycji. BSP daje możliwość połączenia patternów łańcuchy w tzw sceny.

Jedna scena może zawrzeć w sobie 16-elementowy łańcuch patternów. To jest maks możliwości. Nie można bez ręcznego przełączania odtworzyć scen po sobie co dało by szansę na zbudowanie sensownego utworu.

Oczywiście proste linie da się zrobić, ale jak wchodzimy np w bass ala Enjoy the Silence DM (to tylko przykład pierwszy z brzegu) to trzeba się ręcznie przełączyć w 3/4 utworu na kolejną scenę.

Z tego co widzę można sterować kolejnością patternów z kompa. Czy jest opcja na inny pomysł?

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Sterowanie Midi

Post autor: PWA » sobota 09 lut 2019, 14:27

Fakt, nie ma możliwości układania scen w sekwencje i następnie ich odtwarzania w sposób zautomatyzowany. Może warto by to zasugerować Arturii, bo aż się prosi, żeby zrobili taką funkcjonalność w kolejnym firmware :-). W znaczny sposób rozszerzyło by to funkcjonalność Beatstep Pro. Zresztą, jak pewnie pamiętasz, w pierwszych wersjach firmware nie było również scen. One chyba pojawiły się od wersji 2.
Być może jakimś obejściem było by stworzenie kilku scen, następnie zgranie ich do wav i użycie jakiegoś sprzętowego samplera, który odtwarzała by kolejne pliki automatycznie według zaprogramowanej kolejności. Ja w samplerach nie siedzę, więc musiał byś trochę poszukać, który z nich ma możliwość odtworzenia pojedynczo długiego pliku. Pewnie któryś z Akai coś takiego bez problemu powinien robić. No ale to kolejny koszt.
Popatrz na Elektrona Octatrack, który jest w zasadzie sekwencerem sampli. Nie wiem, czy sekwencje mogą sterować też instrumentami przez midi.

crim
Posty: 6
Rejestracja: piątek 05 lip 2019, 13:16

Re: Sterowanie Midi

Post autor: crim » piątek 05 lip 2019, 14:27

Zdecydowanie octatrack. I wystarczu wersja mark 1. Inne urzadzenia elektrona rowniez pozwalaja na tworzenie sekwencji, ale 8T jest najbardziej zaawansowany do sterowanie midi. Zdecydowanie polecam. Warstwa midi jest duzo latwiejzza do przebrnuevia i opanowania niz warstwa samplingu (przynajmniej dla mnie)

ODPOWIEDZ