Interfejs a liczba instrumentów zewnętrznych

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
Warawerix
Posty: 3
Rejestracja: środa 20 lut 2019, 10:55

Interfejs a liczba instrumentów zewnętrznych

Post autor: Warawerix » środa 20 lut 2019, 11:23

Cześć,

będę bardzo wdzięczny za pomoc, bo jestem zielony w tym temacie. Przez większość czasu wystarczał mi Ableton ale pojawiła się teraz potrzeba podłączenia kilku instrumentów zewnętrznych. Mam interfejs audio Focusrite Scarlett 2i4 2n gen, który ma dwa wejścia mikrofonowe na przednim panelu, na panelu tylnym mam dwie wtyczki line outputs oraz dwie wtyczki unbalanced (nie liczę dwóch dodatkowych wyjść balanced, pod które mam podpięte monitory). Rozumiem, że unbalanced mogę wykorzystać tylko na dodatkową parę monitorów, natomiast co do reszty:

Pytania:

1. biorąc pod uwagę, że sercem setupu jest Ableton, ile urządzeń zewnętrznych (chodzi mi tylko o instrumenty typu: synthy, moduły brzmieniowe, automaty perkusyjne itd.) i jakimi kablami mogę podłączyć jeszcze pod ten interfejs ? Chciałbym korzystać z wszystkich instrumentów na raz.

2. do przedniego panelu interfejsu podłączyłem już Elektron Digitakt, który z uwagi na to, że ma dwa wyjścia (osobno kanał lewy i kanał prawy) – podłączyłem i wykorzystałem dwa jedyne wejścia mikrofonowe interfejsu. Zastanawiam się, czy mógłbym zastosować przejściówkę lub inny kabel, np. z Digitakt wychodziłyby dwa kable (kanał lewy i kanał prawy) ale do interfejsu dzięki przejściówce wchodziłby tylko jeden kabel na jedno wejście mikrofonowe (2 na 1). Dzięki temu zyskałbym jedno wejście mikrofonowe na inny instrument. Czy istniałaby taka możliwość.

3. czy istnieją może jakieś rozszerzenia do tego interfejsu o dodatkowe wejścia, w przypadku gdybym chciał rozszerzyć liczbę instrumentów zewnętrznych. Jeżeli tak to jakie, ile kosztują i czy taki zakup opłacałby się czy lepiej kupić większy interfejs ?

4. czy można dokupić drugi interfejs taki sam i pracować na dwóch tak żeby zyskać możliwość podpięcia większej ilości instrumentów zewnętrznych ? Czy praca na dwóch interfejsach nie sprawia jakiś problemów technicznych w środowisku DAW i Windows (zawieszanie itd.) Czy w takiej sytuacji lepiej jest jednak kupić jeden a większy interfejs ?

5. ewentualnie czy takie rozwiązanie miałoby sens ? kupuję mały mikser z wejściami dla instrumentów zewnętrznych, podpinam pod niego synthy, sygnał z miksera jednym kablem (kilka instrumentów) idzie do interfejsu na jedno wejście.

Z góry dzięki.

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 920
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Interfejs a liczba instrumentów zewnętrznych

Post autor: PWA » środa 20 lut 2019, 19:02

Ad.1 - masz dostępne tylko 2 kanały, więc możesz podłączyć max 2 urządzenia w trybie mono.
Ad.2 - możesz spróbować, ale stracisz ew. stereo. Inna opcja to wyjść jednym kanałem z instrumentu. Z reguły instrumenty stereo umożliwiają zdefiniowanie wyjścia w trybie mono. Wtedy obydwa kanały są zsumowane na tym wyjściu - sprawdź w instrukcjach.
Ad.3 - nie istnieje. Trzeba kupić interfejs z większa ilością wejść.
Ad.4 - w DAW możesz wybrać tylko jeden interfejs. W Windows też musisz określić się, z której karty aktualnie korzystasz, więc odpowiedź brzmi: NIE.
Ad. 5 - mało sensowne rozwiązanie. Jeżeli wepniesz np. wyjścia main L/R z miksera odpowiednio do wejść 1 i 2 w interfejsie, będziesz mógł zapisać wszystkie instrumenty podpięte do miksera, ale jako suma stereo, czyli jedna ścieżka. Niewiele można z tym później zrobić.

Nadszedł czas na wymianę interfejsu :-) lub zakup np. miksera z interfejsem audi typu UFX1604 lub 1204, ew. miksera cyfrowego. Pamiętaj tylko, żeby przy wyborze interfejsu pamiętać o ew. możliwościach jego rozbudowy o kolejne wej/wyj w przyszłości. W przypadku Scarlett, to 18i8 jest minimum. Popatrz też na urządzenia PreSonus...podobna klasa, a w tej chwili odrobinę tańsze.

Warawerix
Posty: 3
Rejestracja: środa 20 lut 2019, 10:55

Re: Interfejs a liczba instrumentów zewnętrznych

Post autor: Warawerix » czwartek 21 lut 2019, 10:37

Wielki dzięki za pomoc, teraz wszystko jasne. Tego się obawiałem, że też człowiek nie kupił od razu większego interfejsu… Jeszcze tylko podpytam, do czego zatem służą na tylnym panelu dwa wyjścia line outputs ?

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 920
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Interfejs a liczba instrumentów zewnętrznych

Post autor: PWA » czwartek 21 lut 2019, 14:52

Wyj. liniowe 1 i 2 są odpowiednikiem symetrycznych wyj. 1 i 2. Można ich używac zamiennie. Wyj. 3 i 4 jest typowym wyj. liniowym RCA. Możesz je użyć np. do wyprowadzenia sygnału audio na zwykły wzmacniacz domowy lub na monitory, które mają tylko wej. liniowe RCA.

Warawerix
Posty: 3
Rejestracja: środa 20 lut 2019, 10:55

Re: Interfejs a liczba instrumentów zewnętrznych

Post autor: Warawerix » poniedziałek 25 lut 2019, 16:39

Dzięki raz jeszcze za pomoc !

ODPOWIEDZ