Klawiatura sterująca do 2100zł; 88; ważone klawisze

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
manulx
Posty: 4
Rejestracja: środa 29 maja 2019, 19:12

Klawiatura sterująca do 2100zł; 88; ważone klawisze

Post autor: manulx » środa 29 maja 2019, 19:20

Hej,
tak jak w temacie poszukuję pełnej klawiatury sterującej do około 2100zł z ważonymi klawiszami.
Gram na gitarze elektrycznej od 10 lat około i zacząłem naukę gry na pianinie no i chcę kupić coś do ćwiczeń w domu. Dlaczego klawiatura sterująca w takim razie? Chcę móc na niej zagrać np. gitarę basową (dzięki temu jeden zakup mniej) i może jakieś inne ciekawe sample nią nagrywać.

Znalazłem M Audio Hammer 88 jednak wyczytałem w jednej z recenzji, że klawisze są aż za ciężkie, a skoro dopiero zaczynam no to mnie ten fakt zniechęcił. Jednak chciałbym żeby klawiatura nie była półważona, a ważona jak w pianinie.

Poratujecie jakimiś modelami?

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Klawiatura sterująca do 2100zł; 88; ważone klawisze

Post autor: PWA » środa 29 maja 2019, 22:43

Studiologic s88 Studio
M Audio Hammer 88 należy do tych "lżejszych" ważonych, więc nie wiem, kto może mieć wrażenie, że jest zbyt "ciężka" :-)

manulx
Posty: 4
Rejestracja: środa 29 maja 2019, 19:12

Re: Klawiatura sterująca do 2100zł; 88; ważone klawisze

Post autor: manulx » środa 29 maja 2019, 23:36

"88 ważonych konkretnie klawiszy. Tak ciężkich, że musiałem podejść do Korga LP-380, którego akurat miałem pod ręką by sprawdzić, czy to ja mam spadek formy (a to z pewnością), czy M-Audio jest takie ciężkie. Różnica była zdecydowana. Hammer ma ciężkawą klawiaturę."
Przed pierwszym filmikiem z yt jest ten fragment w punkcie "klawiatura".
http://www.muzykuj.com/testy/instrument ... 8,720.html

Studiologic s88 Studio nie jest półważony? Oprócz tego wyczytałem o nim, że ma nieintuicyjny interfejs bardzo.

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Klawiatura sterująca do 2100zł; 88; ważone klawisze

Post autor: PWA » czwartek 30 maja 2019, 07:16

Cóż, proponuję, żebyś sam to sprawdził. Odczucie w palcach to bardzo indywidualna sprawa :-)
W tym Studiologic montowany jest manuał Fatar TP/100LR, czyli podstawowa klawiatura Fatara z mechanizmem młoteczkowym.
http://www.fatar.com/pages/TP100LR.html

manulx
Posty: 4
Rejestracja: środa 29 maja 2019, 19:12

Re: Klawiatura sterująca do 2100zł; 88; ważone klawisze

Post autor: manulx » czwartek 30 maja 2019, 10:24

Czyli rozumiem, że powinno być ok. A Ty co byś wziął do powyższych celów? Studiologic czy M-audio?
Jeszcze się natknąłem na M-AUDIO OXYGEN 88. W tym Studiologic interfejs rzeczywiście jest tak problematyczny czy daje radę?

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Klawiatura sterująca do 2100zł; 88; ważone klawisze

Post autor: PWA » czwartek 30 maja 2019, 18:58

Jeżeli poważnie chcesz się uczyć gry na fortepianie, to ja na Twoim miejscu kupił bym Studiologic SL88 Grand (topowy manuał Fatara TP/40 Wood z wymykiem) lub Kawai VPC1. Obydwa kontrolery są w zasadzie przeznaczone dla pianistów. Studiologic jest dość "twardy" i trochę dłonie to czują :-). Ja mam starszy model (Numa Nero), ale z tą samą mechaniką i akustyczny fortepian, na którym również ćwiczę, miał "lżejszy" manuał, niż Numa :-). Po miesiącu jednak już tego nie czułem.
Jeżeli fortepian nie jest podstawowym celem, a chcesz głównie korzystać z synthów, organów lub innych instrumentów wirtualnych, to SL88 studio będzie ok. i taką klawiaturę bym wybrał. Fatar to topowa firma z tradycjami produkująca manuały od 60 lat. Korzysta z nich Clavia, Arturia, NI czy Kurzweil, więc firmy uznane i raczej z topu.
Interfejs jest jaki jest... jest załączona aplikacja, więc zawsze możesz zmieniać konfigurację z jej poziomu. Ile razy zresztą będziesz tą konfigurację zmieniał :-). Ja raz ją ustawiłem i czasami, sporadycznie coś tam w niej zmieniam np. jak kupię nowy moduł, to dodaje dla niego osobną konfigurację. Nero ma jeszcze prymitywniejszy interfejs i jakoś wielkich problemów nie mam, żeby coś zmienić. Dla mnie interfejs nie jest istotnym kryterium wyboru :-)
Jeszcze jedna uwaga... te klawiatury są dla pianistów, więc są dość "minimalistyczne" w sensie dostępnych gał, suwaków itp.
Jeżeli chcesz sterować z poziomu klawiatury również instrumentami wirtualnymi, to ok. jest Arturia KeyLab 88 z tą samą mechaniką, co SL88 Studio, ale z mnóstwem pokręteł, suwaków i przycisków :-) ...koszt oczywiście wyższy, bo ok. 3000,-.
Można też dokupić z czasem osobny kontroler typu Nektar Panorama P1. w sumie wyjdzie mniej więcej to samo, ale daje to pewna niezależność w kontekście całego setupu :-)

manulx
Posty: 4
Rejestracja: środa 29 maja 2019, 19:12

Re: Klawiatura sterująca do 2100zł; 88; ważone klawisze

Post autor: manulx » czwartek 30 maja 2019, 22:54

Dzięki !!!
W takim razie kupię póki co Studiologic SL88 Studio, bo nie ma co od razu pchać się w droższy sprzęt moim zdaniem i jak będę potrzebował to sprzedam po prostu to i kupię coś lepszego. :)
Nie mam kompletnie w tym doświadczenia, więc jeszcze raz dzięki za pomoc.

ODPOWIEDZ