Native Instruments Komplete Kontrol S88 mk2

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
quarellike
Posty: 7
Rejestracja: sobota 25 maja 2019, 12:27

Native Instruments Komplete Kontrol S88 mk2

Post autor: quarellike » sobota 25 maja 2019, 12:34

Witam
Jeśli chodzi o zakup klawiatury sterującej to Native Instruments Komplete Kontrol S88 mk2 będzie dobrym wyborem?
Do wczoraj miałem pianino Yamaha P45B ale sprzedałem żeby wymienić instrument do bardziej przyjaznej pracy z LogicProX. Pianino było ok tylko brakowało na nim kontrolerów itd. Jeśli ktoś ma lub miał do czynienia lub zna NI mógłby się wypowiedzieć na temat samej klawiatury? Chodzi mi jeszcze o jedno, czy na tej NI będzie można grać zachowując przy tym zbliżone odczucia klawiszy jak w pianinie? Moja Yamaha miała dość dobrą hamerową klawiaturę.
Pozdrawiam
Quarellike

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Native Instruments Komplete Kontrol S88 mk2

Post autor: PWA » niedziela 26 maja 2019, 18:20

Yamaha P45 ma zaimplementowaną ich podstawową mechanikę (GHS), więc jest to raczej "entry level", jeżeli chodzi o manuały symulujące mechanizm młotkowy. W NI zastosowano mechanikę Fatar TP/100 i jest to też ich podstawowy produkt tego typu. Moja córka gra na Yamaha DGX630, który ma dokładnie ten sam mechanizm, jak P45. Ja przed wyborem klawiatury ogrywałem Studiologic z mechaniką TP/100 i jak dla mnie jest to dużo lepsza mechanika.
Chciałbym jednak zauważyć, że NI S88 mk2 to droga klawiatura w kontekście zastosowanego mechanizmu i ja osobiście bym jej nie kupił. Nie posiada też zbyt wielu kontrolerów, jak na tak wysoką cenę. Spójrz na Arturia Keylab 88 z tą samą mechaniką, ale ze znacznie bardziej rozbudowaną sekcją kontrolerów i ok. 1000,- tańszą.
Ponieważ zależało mi na dobrej jakości mechanizmie młotkowym, ostatecznie wybrałem Studiologic Numa Nero z topowym mechanizmem Fatar TP/40 Wood oraz osobno rozbudowany kontroler Novation Zero MKII (już nie produkowany). Dzięki temu mam dobrą mechanikę a jednocześnie możliwość sterowania DAW i wtyczkami.
Gdybym wybierała teraz, to kupił bym zestaw:
- Studiologic SL88 Grand (ok. 3200,-)
i któryś z kontrolerów:
- PreSonus FaderPort 8 (ok. 1800,- ale posiada zmotoryzowane fadery)
- Nektar Panorama P1 (ok. 1000,-)
Studiologic produkuje też osobny kontroler SL Mixface (ok. 1000,-), który integruje się z klawiaturami z serii SL, więc może taki zestaw?

quarellike
Posty: 7
Rejestracja: sobota 25 maja 2019, 12:27

Re: Native Instruments Komplete Kontrol S88 mk2

Post autor: quarellike » poniedziałek 27 maja 2019, 11:20

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź.
Zastanawiałem się właśnie czy cena 4000 nie jest zbyt wygórowana. Domniemam, że około 1000 płaci się za sam soft a na tym mi aż tak bardzo nie zależy. STUDIOLOGIC SL88 GRAND wydaje się dobrym rozwiązaniem.

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Native Instruments Komplete Kontrol S88 mk2

Post autor: PWA » poniedziałek 27 maja 2019, 18:19

Tak, 199€ to koszt tej wersji Kontakta (14 instrumentów). Plusem tej klawiatury w przypadku używania Kontakta jest je znakomita integracja z tym produktem. Jeżeli nie planujesz używania tych instrumentów, to nie ma sensu przy tej cenie. Bez instrumentu obydwie klawiatury wychodzą mniej więcej podobnie, ale mechanika w tym modelu Studiologic jest co najmniej o klasę wyższa. Osobiście uważam, że być może lepsze mechanizmy robi tylko Kawai, ale ich kontroler VCP1 to koszt ok. 6000,-.

quarellike
Posty: 7
Rejestracja: sobota 25 maja 2019, 12:27

Re: Native Instruments Komplete Kontrol S88 mk2

Post autor: quarellike » wtorek 28 maja 2019, 12:48

Dzięki
Jeśli chodzi o LogicPro to sprawa jest prosta. Mam IMac-a więc tutaj nie będzie problemów ale czasem pracuje na Windowsie i na FL Studio.
Zasadnicze pytanie czy te 2 instrumenty będą współpracować z FL Studio :)
Na stronie NI jest wykaz programów ale nie ma w nim FLa. :(

Logic X 10.3.1 or higher
GarageBand 10.2.0 or higher
Ableton Live 9.2.3 or higher
Cubase Artist / Pro 8.5 or higher
Nuendo 7.1.35 or higher

Myślę, że jako samo urządzenie powinno sobie poradzić ze sterownikami ale kto to wie.

quarellike
Posty: 7
Rejestracja: sobota 25 maja 2019, 12:27

Re: Native Instruments Komplete Kontrol S88 mk2

Post autor: quarellike » wtorek 28 maja 2019, 12:51

Znalazłem nie powinno być problemów.

https://support.native-instruments.com/ ... dio-Guides

Szukam do STUDIOLOGIC SL88 GRAND ale wydaje mi się, że też sobie poradzi.

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Native Instruments Komplete Kontrol S88 mk2

Post autor: PWA » wtorek 28 maja 2019, 15:13

Kontakt będzie pracował z każdym DAW pod Windows, który obsługuje wtyczki VST i AAX.

Nie rozumiem o co Ci chodzi ze Studiologic. To klawiatura i nie ma znacznia, jakiego DAW używasz.

quarellike
Posty: 7
Rejestracja: sobota 25 maja 2019, 12:27

Re: Native Instruments Komplete Kontrol S88 mk2

Post autor: quarellike » środa 29 maja 2019, 10:41

Chodzi mi o sterowniki do programów.
Kiedyś walczyłem z taka małą tanią, podręczną klawiaturką AKAI i do końca ne udało mi się zintegrować wszystkich przycisków.
Z LogicPro nie było problemów bo już po uruchomieniu programu i podłączeniu klawiatury wszystko działało ale FL sobie nie radził z rozpoznawaniem klawiaturki.

quarellike
Posty: 7
Rejestracja: sobota 25 maja 2019, 12:27

Re: Native Instruments Komplete Kontrol S88 mk2

Post autor: quarellike » piątek 07 cze 2019, 13:18

Hej
Zdecydowałem się jednak na Komplete Kontrol S88 mk2 i jestem zadowolony w 100%
Dzięki wielkie za radę.
Jeśli ktoś stoi przed podobnym dylematem to z mojej strony polecam Komplete Kontrol S88 mk2, Klawisz jest wart swojej ceny oczywiście pomijając oprogramowanie i sugerując się tylko samym urządzeniem. Nie mam zbyt dużego doświadczenia w klawiaturach ale NI jest po prostu rewelacyjny.
I jeszcze jedna może nawet najważniejsza sprawa. Kompete Kontrol obsługuje tylko oprogramowanie od NI ale sama klawiatura jako midi radzi sobie ze wszystkim w programach DAW. Testowałem na LogicProX i Fl Studio. Może da się to jakoś ustawić ale wtyczki innych firm nie są wyświetlane na wyświetlaczach urządzenia. W sumie to zrozumiałe :)

Pozdrawiam
Quarellike

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Native Instruments Komplete Kontrol S88 mk2

Post autor: PWA » piątek 07 cze 2019, 17:32

Ona integruje się tylko z Kontaktem. Wtyczek innych firm niestety w ten sposób nie obsługuje. Integrację z wtyczkami firm 3cich daje AKAI Advance 61, ale to jest klawiatura syntezatorowa.

ODPOWIEDZ