Kolejność podłączenia Firewire/USB/MIDI

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
xabra
Posty: 4
Rejestracja: wtorek 02 lip 2019, 13:36

Kolejność podłączenia Firewire/USB/MIDI

Post autor: xabra » wtorek 02 lip 2019, 18:03

Cześć wszystkim.

Od lat używam interfejsu Presonus Firepod na złączu Firewire podpiętym do PC. Do sterowania DAW używam klawiatury Akai Professional MAX 49 i teraz pytanie.
Czy lepiej podpiąć klawiaturę Akai do Firepoda po przez MIDI + prąd z zasilacza i firewire do pc, czy też Akai do PC po przez USB, a Firepoda używać tylko jako interfejsu audio? Nie ukrywam, że przy nagrywaniu przez usb np. pianina często występują opóźnienia. W trakcie nagrywania wszystko jest ok, ale później w trakcie odtwarzania okazuje się, że trzeba przesuwać nuty na swoje miejsce bo mają duże opóźnienie (stąd moje kombinacje z kablami Midi do Firepoda - chce uniknąć tych opóźnień).
Czy może podpiąć wszystko na raz i w DAW ustawić midi in na Firepod oraz Akai?

Ps. jak nie mam podłączonego USB - DAW widzi tylko Firepoda jako midi in.

Kolejna sprawa: czy w momencie, gdy podłączone jest usb między klawiaturą a pc oraz midi między interfejsem a klawiaturą to daw sam wybiera najszybsze łącze czy należy mu wskazać czy Akai bezpośrednio z USB czy z Firepoda przez Midi?

Mam nadzieję, że ktoś jest mi w stanie wytłumaczyć w temacie co i jak bo na żadnym z forów nikt tego racjonalnie nie potrafił wytłumaczyć - które rozwiązanie lepsze i jak uniknąć opóźnień.
Korzystam z FL Studio20, ale problem także pojawiał się w Ableton Live Lite oraz Cubase (wersji nie pamiętam, ale starsza dodana razem z interfejsem).
PC to rakieta służąca jako maszyna renderująca grafikę i animację więc nie ma mowy o za wolnym komputerze.

Z góry dzięki i pozdrowionka

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Kolejność podłączenia Firewire/USB/MIDI

Post autor: PWA » wtorek 02 lip 2019, 19:47

xabra pisze:
wtorek 02 lip 2019, 18:03
Nie ukrywam, że przy nagrywaniu przez usb np. pianina często występują opóźnienia. W trakcie nagrywania wszystko jest ok, ale później w trakcie odtwarzania okazuje się, że trzeba przesuwać nuty na swoje miejsce bo mają duże opóźnienie .
Opóźnienia w stosunku do czego? Ścieżek wcześniej nagranych? Jeżeli tak, to czy na tych ścieżkach masz zapięte jakieś wtyczki? Masz włączoną w DAW kompensację latencji? Jak masz ustawione bufory interfejsu? Na ile sampli?
Kolejna sprawa: czy w momencie, gdy podłączone jest usb między klawiaturą a pc oraz midi między interfejsem a klawiaturą to daw sam wybiera najszybsze łącze czy należy mu wskazać czy Akai bezpośrednio z USB czy z Firepoda przez Midi?
Należy mu wskazać, z którego portu będzie korzystał.
PC to rakieta służąca jako maszyna renderująca grafikę i animację więc nie ma mowy o za wolnym komputerze.
To nie ma znaczenia. Komputer powinien być skonfigurowany pod prace z audio w czasie rzeczywistym. Poniżej link do świetnego poradnika, w jaki sposób to zrobić.
https://www.cantabilesoftware.com/glitchfree/
i do narzędzia, które testuje komputer, czy nadaje się do przetwarzania audio.
https://www.resplendence.com/latencymon

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Kolejność podłączenia Firewire/USB/MIDI

Post autor: PWA » środa 03 lip 2019, 07:27

A tu jeszcze ciekawy artykuł o latencji
https://zakamarkiaudio.pl/2013/01/laten ... wania.html

xabra
Posty: 4
Rejestracja: wtorek 02 lip 2019, 13:36

Re: Kolejność podłączenia Firewire/USB/MIDI

Post autor: xabra » piątek 05 lip 2019, 18:31

PWA pisze:
wtorek 02 lip 2019, 19:47
xabra pisze:
wtorek 02 lip 2019, 18:03
Nie ukrywam, że przy nagrywaniu przez usb np. pianina często występują opóźnienia. W trakcie nagrywania wszystko jest ok, ale później w trakcie odtwarzania okazuje się, że trzeba przesuwać nuty na swoje miejsce bo mają duże opóźnienie .
Opóźnienia w stosunku do czego? Ścieżek wcześniej nagranych? Jeżeli tak, to czy na tych ścieżkach masz zapięte jakieś wtyczki? Masz włączoną w DAW kompensację latencji? Jak masz ustawione bufory interfejsu? Na ile sampli?
Posprawdzam to wszystko. Opóźnienia na zasadzie: nagrywam linię melodyczną wg rytmu - równiutko z metronomem, a jak otwieram nagrane dźwięki na "piano roll" itp. czyli miejsce mam pokazane kiedy dany dźwięk jest odtwarzany , to okazuje się, że jest on tak jakby zagrany o ćwierć lub nawet pół sekundy za późno. Wtyczek nie mam zapiętych w trakcie nagrywania ani audio ani z klawiatury midi (te opóźnienia tylko z mojego akai max49 powstają). Co do kompensacji latencji...szczerze nie wiem, ale na 99% nie mam tego zapiętego. Powalczę na różne sposoby jeszcze.

Co do reszty odpowiedzi - dzięki śliczne 8-)

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Kolejność podłączenia Firewire/USB/MIDI

Post autor: PWA » sobota 06 lip 2019, 09:00

xabra pisze:
piątek 05 lip 2019, 18:31
Posprawdzam to wszystko. Opóźnienia na zasadzie: nagrywam linię melodyczną wg rytmu - równiutko z metronomem, a jak otwieram nagrane dźwięki na "piano roll" itp. czyli miejsce mam pokazane kiedy dany dźwięk jest odtwarzany , to okazuje się, że jest on tak jakby zagrany o ćwierć lub nawet pół sekundy za późno. Wtyczek nie mam zapiętych w trakcie nagrywania ani audio ani z klawiatury midi (te opóźnienia tylko z mojego akai max49 powstają). Co do kompensacji latencji...szczerze nie wiem, ale na 99% nie mam tego zapiętego. Powalczę na różne sposoby jeszcze.

Co do reszty odpowiedzi - dzięki śliczne 8-)
W FL powinna być w menu miksera opcja "Disk recording" a w niej "Latency compensation". Być może trzeba ją włączyć.
Opóźnienia rzędu 0,25 - 0,5 s, to ogromne opóźnienia w przypadku zapisu 1 ścieżki i bez zapiętych wtyczek. Nie jest to normalna sytuacja. Jak masz ustawiony bufor interfejsu (choć raczej problem nie tkwi w buforze, bo inaczej byś słyszał opóźnienia podczas gry)? Czy próbowałeś użyć innego DAW? Jakiegokolwiek... Reaper lub Tracktion T7 (jest za free)?

ODPOWIEDZ