Czego potrzebuje do tych głośników?

Dział dla początkujących adeptów sztuki realizacji. Nie krępuj się zwrócić ze swoją sprawą, nic nie jest proste a ta dziedzina już szczególnie.
Noozip
Posty: 7
Rejestracja: sobota 06 lip 2019, 17:22

Czego potrzebuje do tych głośników?

Post autor: Noozip » sobota 06 lip 2019, 17:28

Witam, planuje kupić sobie głośniki studyjne. Na oku mam KRK RP4 lub RP5. Czy przy kupnie głośników dostaje kabel aby je podłączyć czy muszę go dokupić?
Jak kupię głośniki to muszę jeszcze jakiś interfejs dokupić czy będą one przystosowane, aby od razu wpiąć je do karty dźwiękowej?

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Czego potrzebuje do tych głośników?

Post autor: PWA » sobota 06 lip 2019, 19:11

Kable trzeba dokupić. KRK z tej serii to głośniki aktywne, więc nic więcej nie jest potrzebne, o ile posiadasz już interfejs audio.
Czy masz na myśli kartę dźwiękową na płycie komputera? Jeżeli tak, to jeżeli monitory mają Ci służyć do muzykowania, to najlepiej wyłącz ją w BIOS-ie i o niej zapomnij. Kup przyzwoity interfejs.

Noozip
Posty: 7
Rejestracja: sobota 06 lip 2019, 17:22

Re: Czego potrzebuje do tych głośników?

Post autor: Noozip » sobota 06 lip 2019, 20:36

Nie, miałem na myśli karty dźwiękowej na mobo, mam osobną, ale czy interfejs jest konieczny? Po prostu chwilowo nie mam pieniędzy na kupno głośników i interfejsu jednocześnie.
Na przyszłość za ile kupię jakiś podstawowy interfejs?

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Czego potrzebuje do tych głośników?

Post autor: PWA » niedziela 07 lip 2019, 00:35

Jaka to jest konkretnie karta?

Noozip
Posty: 7
Rejestracja: sobota 06 lip 2019, 17:22

Re: Czego potrzebuje do tych głośników?

Post autor: Noozip » niedziela 07 lip 2019, 10:57

Zdaje sobie sprawe, że nie jest to najlepsza karta, ale ją też mam zamiar wymienić w przyszłości, ale jak pisałem, obecnie nie stać mnie na wszystko w jednym momencie. Jest to creative sound blaster z

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Czego potrzebuje do tych głośników?

Post autor: PWA » niedziela 07 lip 2019, 12:55

Nie jest tak źle. Karta ma sterowniki ASIO, a to już coś. Pamiętaj, że wyjście karty jest po mini jacku stereo, więc aby podłączyć monitory, będziesz musiał użyć przejściówki, żeby obsłużyć osobno lewy i prawy monitor.
Ceny interfejsów startują od ok. 150,- (Behringer U-Phoria UM2) i rosną aż do kilkunastu tysięcy. Przyzwoity interfejs do domowego studia, to koszt rzędu 400-700 PLN np. Behringer U-Phoria UMC204HD, M-Audio M-Tracka 2x 2, Presonus Studio 24 (ceny tych 3 wynoszą ok. 400,-) lub Focusrite Scarlett 2i4 za ok. 600,-. Cena zależy w dużej mierze od dostępnej ilości wejść i wyjść oraz innej funkcjonalności. Przed kupnem interfejsu zastanów się, ile ich będziesz potrzebował. Oczywiście drogie interfejsy, to nie tylko ilość we/wyj, ale również jakość użytych komponentów, DSP i wiele, wiele innych funkcjonalności, które wpływają na ich cenę.

Noozip
Posty: 7
Rejestracja: sobota 06 lip 2019, 17:22

Re: Czego potrzebuje do tych głośników?

Post autor: Noozip » niedziela 07 lip 2019, 15:30

A jak wygląda podłączenie tych głośników pod kartę? Dobrze rozumiem, że jednym kablem trzeba złączyć dwa głośniki ze sobą, a drugim pod kartę dźwiękową tak? (jeśli tak, będzie to zwykły mini jack?)
I przy okazji, na oku mam 4 różne głośniki, jak już wspomniałem są to KRK RP4 lub RP5 ( nie wiem czy sens jest dopłacać ), na oku również mam Yamaha HS5 (mogę odkupić od kolegi po niższej cenie) oraz podczas szukania informacji o HS5 natknąłem się na porównanie HS5 z M-Audio BX5 D2, są znacznie tańsze, ale według testu ponoć wypadły lepiej od HS5. Mógłbyś doradzić, które powinny się sprawować najlepiej twoim zdaniem?

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Czego potrzebuje do tych głośników?

Post autor: PWA » niedziela 07 lip 2019, 17:01

Nie. Łączysz osobno każdy głośnik z kartą np. takim kablem (długość zależy od tego, jak będą rozstawione monitory).
https://www.empik.com/kabel-2-x-rca-3-5 ... aign=nobid
Jest sens kupować RP5 zamiast RP4, ponieważ schodzą niżej o 6Hz (45Hz). Sony HS5 kończą się na 54Hz.
HS5 są zdecydowanie bardziej neutralne i mają bardziej zrównoważoną charakterystykę, więc ja bym wybrał HS5. Niskie częstotliwości nie schodzą zbyt głęboko, więc przy muzyce opierającej się o niskie rejestry warto by się zastanowić nad dodatkowym subwooferm. RP5 nie są tak neutralne, ale dół mają głębszy. Nie kupił bym ich jednak, jeżeli służyć by miały do miksu i produkcji.
Pamiętaj jednak, że HS5 to monitory z otworem bass reflex umieszczonym z tyłu, więc powinny być ustawione tylną ścianką min. 1m od ściany. KRK mają otwór z przodu, więc ok. 0,5m powinno wystarczyć.
Jak duże jest pomieszczenie i jakie są jego wymiary, w którym będą pracowały monitory?

Noozip
Posty: 7
Rejestracja: sobota 06 lip 2019, 17:22

Re: Czego potrzebuje do tych głośników?

Post autor: Noozip » wtorek 09 lip 2019, 11:40

Pomieszczenie tak +/- ma wymiary 4 metry na 5/6 metrów.

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Czego potrzebuje do tych głośników?

Post autor: PWA » wtorek 09 lip 2019, 18:36

Noozip pisze:
wtorek 09 lip 2019, 11:40
Pomieszczenie tak +/- ma wymiary 4 metry na 5/6 metrów.
Przy takich rozmiarach to przynajmniej z 5" wooferem, jeżeli nie większym.

ODPOWIEDZ