Zestaw nieprofesjonalny. Opinia o Behringer

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
Pongjo
Posty: 1
Rejestracja: wtorek 21 sty 2020, 09:16

Zestaw nieprofesjonalny. Opinia o Behringer

Post autor: Pongjo » wtorek 21 sty 2020, 09:29

Witam serdecznie.

Krótka i na temat. Chciałbym zakupić mikser z interfejsem USB.

Głównie ma on służyć do opanowania kabli i urzadzen które posiadam, typu głosniki słuchawki odtwarzacz zewnętrzny i komputer. Drażni mnie ciągle przełączanie przewodów i bałagan wszechobecny.

Na poczatku myślałem żeby zakupić coś naprawdę małego. Jednak jak już będzie mikser to zapewne będę chciał się pobawić w studio...

Proszę naprawdę podejść do tego z rezerwą... Nie będę tworzył profesjonalnego studia nagraniowego....

I tak stanęło na :

Behringer qx1204usb lub qx1622usb
Mikrofon AKG P120 lub podobny

Bardzo mało znajduje opinii na temat nowych produktów firmy Behringer. A zdania są podzielone. Czasami mam wrażenie że ludzie boją się przyznac że używają sprzętu tej firmy, a niejednokrotnie widziałem i urządzenia tej firmy używane przez profesjonalne studia jak i na obsłudze dużych koncertów live.... Więc jak to jest?

Czy to w ogóle ma sens? Czy wydam kasę i dalej będę przełączał się z kablami?

Awatar użytkownika
Caroozo
Posty: 932
Rejestracja: piątek 22 lut 2008, 00:00

Re: Zestaw nieprofesjonalny. Opinia o Behringer

Post autor: Caroozo » środa 22 sty 2020, 08:42

Behringer trzyma poziom od ładnych paru lat - to miejska legenda że sprzęt tej firmy jest słabej jakości. Sam używam X1204USB od lat i na małe sztuki trio jazzowego w knajpie sprawdzał się wyśmienicie. Do domu również - nic nie szumi, kompresory na wokalu, FX, profesjonalne I/O. Nowsze modele kopiują jedynie stare, sprawdzone wzorce, możesz ryzykować z używką w dobrym stanie lub kupić nowy. Jedynie interfejs audio jest problematyczny - musisz wiedzieć, że robi downmix stereo (czyli nie ma tak dobrze, że nagrywa wszystko z każdego kanału osobno) oraz teoretycznie nie ma do niego sterowników (są tylko wrappery Asio4All), ALE z odpowiednią wiedzą działa na każdym systemie operacyjnym (istnieją do niego sterowniki w starszej wersji, ale z uwagi na kwestie licencyjne, Behringer się z nich wycofał - co nie znaczy, że przestały działać :)), więc da się nawet na nim popracować na protokole ASIO pod DAW.

msankowski
Posty: 201
Rejestracja: niedziela 01 kwie 2018, 15:24

Re: Zestaw nieprofesjonalny. Opinia o Behringer

Post autor: msankowski » piątek 24 sty 2020, 12:48

Potwierdzam to co napisał Carozzo. X1204USB był moim pierwszym DAC. Nie ma możliwości nagrywania kilku śladów ale jako element łączący muzykę z komputera, telefonu, gitary itp. sprawiał się idealnie. Mam go od nowości od 7-8 lat i nic mu nie dolega.
Wykorzystuję obecnie z 10 elementów Behringera w wersjach rackowych i jestem z nich bardzo zadowolony.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka


Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Zestaw nieprofesjonalny. Opinia o Behringer

Post autor: PWA » piątek 24 sty 2020, 18:16

Ze swojej strony dorzucił bym UFX1204, który poniekąd jest rozwinięciem prostych mikserów Beha z interfejsem audio. UFX posiada interfejs 16 x 4, czyli wszystkie 12 ścieżek można zrzucić do DAW + suma + alt 3-4. Dodatkowo może sterować napędem DAW w trybie Mackie Control, no i ma możliwość podłączenia zewnętrznego napędu (gwizdek USB lub dysk) i nagrywania bezpośrednio z konsoli tych samych kanałów, co w przypadku DAW z próbkowaniem 44,1 lub 48 (zależy od szybkości nośnika). Jako interfejs posiada porty Firewire oraz USB 2.0. Wyposażono go też w prostą, ale funkcjonalną matrycę komutacji. Jest też wersja 1604, która posiada 8 kanałów mono z preampami mikrofonowymi (48V włączane na każdy kanał osobno) i 4 stereo.
Ostatnio obleciałem z nim kilka małych imprez (2 klawisze, gitara, bass i wokal) i naprawdę dawał radę bez bólu i aż zdziwiony byłem jak fajnie i bezproblemowo się z nim pracowało "na żywo"... żadnych zakłóceń, brumień itp.
Jeszcze jakieś pół roku temu nowy 1204 był do kupienia poniżej 1,5k PLN, ale z przykrością zauważyłem, że teraz podchodzi pod 2k... być może kończą jego produkcję niebawem, bo nawet na Thomannie zniknął z oferty.

Co do Behringera, to myślę, że potoczne opinie o nim są dość krzywdzące. Jakość ich urządzeń naprawdę przez ostatnie kilka lat poszła znacząco do góry i trudno znaleźć w tym budżecie porównywalny sprzęt zarówno co do funkcjonalności jak i jakości. Sam poza mikserem używam kilku ich urządzeń i naprawdę dają radę.

Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 29
Rejestracja: niedziela 09 lut 2020, 21:27

Re: Zestaw nieprofesjonalny. Opinia o Behringer

Post autor: BowHunter » niedziela 09 lut 2020, 22:08

Caroozo pisze:
środa 22 sty 2020, 08:42
Behringer trzyma poziom od ładnych paru lat - to miejska legenda że sprzęt tej firmy jest słabej jakości.
Niestety pragnę nie zgodzić się. Również zakupiłem moje Behringery, sądząc że po prostu marka traktowana jest niesprawiedliwie. Potrzebowałem miksera osobno do podcastu (studio domowe) i osobno do realizacji wywiadów wideo. Zatem zakupiłem Xenyx'a 1002 i Xenyxa 1202. Małe mikserki do małych zapotrzebowań i również niewiele wymagałem od nich. Obydwie sztuki na przedwzmacniaczach szumią niesamowicie. Preamp podkręcony do 45 - 47%, reszta na zero i szum straszny. Oczywiście w postprodukcji da się go usunąć, ale mimo wszystko sam mikser dla mnie przez ten szum stał się bezużyteczny. Koniec, końców wróciły do pudełek (może kiedyś znajdzie się dla nich zastosowanie), a ich miejsce zastąpiły interfejs audio PreSonusa zamiast 1002 i mikser Yamaha MG10 zamiast 1202, które już tego problemu nie mają. Także jeśli taki był od początku poziom Behringera, który nadal jest utrzymywany - to nie wiem nad czym zachwycać się.

Pozdrawiam
Determinacja podstawą sukcesu...

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Zestaw nieprofesjonalny. Opinia o Behringer

Post autor: PWA » wtorek 11 lut 2020, 22:23

Wydaje mi się, że porównywanie urządzeń 2 a nawet 3 razy droższych do tych prostych mikserków, to lekkie nadużycie z Twoje strony. Ponadto modele, które wymieniłeś, są dość leciwe. Przez ostatnie klika lat jakość urządzeń Beha znacznie się poprawiła. Nie bez znaczenia było przejęcie kilku znaczących firm na rynku takich jak Midas, Klarkteknik czy TC Helicon, które również wniosły swój pozytywny wkład w jakość prezentowaną przez tę markę.

Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 29
Rejestracja: niedziela 09 lut 2020, 21:27

Re: Zestaw nieprofesjonalny. Opinia o Behringer

Post autor: BowHunter » środa 12 lut 2020, 02:39

Nie wiem czy są leciwe, czy też nie. Oba miksery kupione w 2019. Masa pozytywnych, często 5-cio gwiazdkowych opinii, więc czemu by nie. Zastosowanie miały proste. Mniejszy miał obsłużyć jeden, sporadycznie dwa mikrofony pojemnościowe, a zadaniem większego było obsłużenie trzech również pojemnościowych mikrofonów, plus dodatkowo kilka tam bajerów. Faktem jest, że mikrofony nie są z wyśrubowanych półek cenowych, to także budżetówki. Do domowego studia zakupiłem dwa Behringery C-3, a do filmowego cztery Rode M2. Kable jakich używam to Klotz zakute we wtyki od Neutrika (lutowane symetrycznie - gdyby ktoś chciał wiedzieć). Na początku spodziewałem się, że być może to wina mikrofonów, gdyż te tak jak wszystkie także szumią. Nie miałem wcześniej do czynienia z mikrofonami pojemnościowymi, czy mikserami studyjnymi. Jako DJ, pracuję na sprzęcie Denona gdzie szum nawet gdyby był, jest i tak niesłyszalny. Ponadto mikrofony dynamiczne to nie pojemnościowe. Zakupiłem więc za niewielkie pieniądze używanego PreSonusa Studio 26 i C-3 na nim nie szumią nawet kiedy potencjometr przedwzmacniacza rozkręcę do 75% skali, podobnie M2. Wtedy padła decyzja o zakupie japończyka. Yamaha także nie jest idealna. Nie szumi, kompresor działa znakomicie, jednakże obsługiwane przez niego są tylko dwa kanały mikrofonowe z czterech. Czemu tak? Nie mam pojęcia. Ponadto trzy kanały liniowe stereo mają korekcję barwy tylko dwuzakresową. Średnie tony zostały wycięte, a szkoda. Ale nie o tym, wracając do meritum. Nie znam firm takich jak Midas, Klarkteknik czy TC Helicon. Kupując sprzęt nie wnikam, czy ktoś kogoś wykupił, czy też nie. Zależy mi po prostu by działał. Od tańszego sprzętu ZNANEJ MARKI oczekuję oszczędności na jakości materiałów wykorzystanych do wykonania (luźne knoby, gorszej jakości gniazda itd), ale nie na tak wychwalanych przez firmę preampach XENYX - gdzie szum jest dobijający nawet gdy wyłączyłem zasilanie +48 i podłączyłem Sennheiser'a e845 s. Lekcja z tego wszystkiego jest krótka, ma się to za co się zapłaciło, zatem zdecydowanie lepiej dołożyć i nie bawić się w pół środki.
Determinacja podstawą sukcesu...

Awatar użytkownika
Caroozo
Posty: 932
Rejestracja: piątek 22 lut 2008, 00:00

Re: Zestaw nieprofesjonalny. Opinia o Behringer

Post autor: Caroozo » piątek 21 lut 2020, 10:43

Cóż, ja z Berka korzystałem w ostatnim czasie dość sporo - mam mały mixer do małych gigów i mi nic nie szumi - wprawdzie to nieco wyższe modele, ale też mają parę latek. Nawet zgrywki live po linii na Tascama DR-05 były bez szumów. Grałem za to tydzień temu na sprzęcie innej kapeli (graliśmy do kotleta jazzik itd a oni potem "pod nóżkę" więc nie było sensu wozić gratów), mixer Yamahy 01v96i zdaje się i chciałem zrobić zgrywkę po linii (nowa wokalistka, chciałem jakieś demo zrobić). I szumy niemiłosierne zarówno na słuchawkach, po fx sendzie jak i na wysyłce. Nie mój sprzęt, nie ruszałem, ale berek takich numerów nie robił :D.

Z innych gratów mam combo K3000FX kupione okazyjnie i nie dość że gra lepiej od Peavey'a KB5, które było dla mnie złotym standardem jeśli chodzi o sensowne combo na granie live, to jeszcze mniejszy i lżejszy :). A do tej pory koledzy korzystają z aktywnych monitorów do odsłuchu z serii A czy B, w domu mam dla żony kupiony XM8500 który od Shura SM58 niewiele się różni jeśli chodzi o "codzienną robotę" że tak powiem, a cena znakomita. Także ja mam dobre doświadczenia z tą firmą, korzystam oczywiście z lepszych gratów, ale firma się odkuła i o ile ich staaarsze sprzęty były różnej jakości, to od momentu, kiedy zaczęli wypuszczać analogi, X32 zdobył serca realizatorów na całym świecie, zaś te analogowe maleństwa za 300 dolców faktycznie zaczęły wychodzić i brzmią, nabrałem do firmy szacunku - ktoś, kto patrzy na koszty, zdecydowanie powinien brać Behringera pod uwagę :). Oczywiście nie w przypadku najtańszych i najpodlejszych urządzeń, czasem też można mieć po prostu pecha. Ale w "średniej półce" w ratio cena/jakość jest to firma będąca liderem. Nawet ich interfejsy są niczego sobie - przynajmniej na wyjściu, bo preampy cały czas bieda :). Ale dla amatorów czy muzyków na budżecie - wystarczy. I nie rozleci się po miesiącu - a o to chyba chodzi, nie każdy od razu potrzebuje RME czy UA.

Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 29
Rejestracja: niedziela 09 lut 2020, 21:27

Re: Zestaw nieprofesjonalny. Opinia o Behringer

Post autor: BowHunter » niedziela 08 mar 2020, 17:48

Caroozo pisze:
piątek 21 lut 2020, 10:43
... ktoś, kto patrzy na koszty, zdecydowanie powinien brać Behringera pod uwagę :). Oczywiście nie w przypadku najtańszych i najpodlejszych urządzeń, czasem też można mieć po prostu pecha. Ale w "średniej półce" w ratio cena/jakość jest to firma będąca liderem.

No zestaw nieprofesjonalny to z reguły półka do 500 zł, czyli jakieś max 130 dolców. Zatem gdzie tu do 300. Szumi jeden jak i drugi, sprawdzałem raz jeszcze.

Tak przy okazji PreSonus 26 też poszedł do lamusa (do pudełka i na półkę). Padło pierwsze gniazdo combo i były już słyszalne lekkie trzaski podczas przekręcania potencjometrów. Używany był i na dodatek w sumie jako urządzenie przejściowe, gdyż i tak wolę mieć mikser. Zakupiłem Allen&Heath'a ZEDi 10FX i bajka jest. Wbudowany interfejs USB 4x4 z możliwością wyboru, które kanały mają być obsługiwane. Także gdyby ktoś szukał miksera z wielościeżkowym interfejsem to polecam.
Determinacja podstawą sukcesu...

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Zestaw nieprofesjonalny. Opinia o Behringer

Post autor: PWA » niedziela 08 mar 2020, 21:58

Dalej uważam, że popełniasz pewne nadużycie porównując urządzenia z kompletnie innej półki. Obydwa miksery Behringera, to odpowiednio ok. 230,- i 300,- PLN. Porównywanie ich z A&H za 1200,- lub Yamahą za ponad 2 razy wyższą kwotę, jest co najmniej nieporozumieniem. To, że kupiłeś urządzenia Beha w 2019 roku o niczym nie świadczy. Obydwa są bardzo leciwymi konstrukcjami z początków działania tej firmy. W miarę współczesne konstrukcje, to zupełnie inna bajka.
Sam używałem do niedawna miksera UFX1204, który swego czasu był do kupienia za ok. 1500,- PLN. Śmiem twierdzić, że przy jego funkcjonalności i jakości nie miał żadnej konkurencji na rynku. Ponadto swego czasu miałem też combo klawiszowe KX450FX, a w chwili obecnej mam 3 syntezatory i patchbay PX3000. Według mnie przy porównaniu price/performance, te urządzenia są bezkonkurencyjne.

ODPOWIEDZ