Akcesoria do Studia

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
metek19a
Posty: 6
Rejestracja: wtorek 28 kwie 2020, 14:31

Akcesoria do Studia

Post autor: metek19a » wtorek 28 kwie 2020, 14:37

Hey! Jestem tutaj nowy jak i zielony w temacie,przedstawię się..jestem Patryk i zaczynam swoją przygodę z dźwiękiem.
Mam kilka pytań do was,potrzebuję dobrych monitorów studyjnych do max 1.5tyś zł i myślę nad tymi : https://www.olx.pl/oferta/monitory-stud ... 241f286617
co o nich myślicie? pokój 16m2, do produkcji muzyki skupiającej się na bassie.
Ok. jak już bym miał te monitory (albo inne) to jaki interfejs audio kupić? jeśli chodzi o wejscia to podłączał bym do nich słuchawki na zmianę z monitorami oraz gitarę.
Mam mikrofon z kablem usb a czy to robi różnicę i zmienia jakość nagrywania wokalu? bo jak tak to warto kupić przejściówkę i podłączyć go do interfejsu w trakcie nagrywania?
z góry dziękuję za wszystko i liczę na was !!!

Dolce
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 25 lut 2020, 14:57

Re: Akcesoria do Studia

Post autor: Dolce » środa 29 kwie 2020, 00:26

Ta oferta już jest nieaktualna więc prawdopodobne, że Ty je kupiłeś. Jeśli chodzi o JBL to miałem okazję posłuchać i porównać monitory tej firmy ale 308 z KALI Audio LP8 oraz Adamami A5X. Dźwięk z głośników JBL były najbardziej selektywny. Mam na myśli to, że bas grał sobie (i to dość mocno, JBL umie wycisnąć basy ze swoich produktów) a wysokotonowy sobie. Dla niektórych to będzie zaleta dla innych minus. Myślę, że z mniejszymi monitorami może być podobnie. Do Twojego pokoju 305 wydają się być wystarczającym rozwiązaniem.
Nie napisałeś ile konkretnie potrzebujesz wejść w interfejsie ale wywnioskowałem początkowo, że dwa - dla gitary i wokalu. Chętnie kupowanymi interfejsami są Focusrite, mają dobre opinie. Jeśli potrzebujesz dwa wejścia to tyle ma Focusrite Scarlett 2I2. Można zdecydować się również na produkt firmy Presonus.
Natomiast jeśli masz mikrofon z USB to jeśli się nie mylę, on od razu jest widziany przez komputer jako interfejs bo ma cyfrowe wyjście. Nie wiem czy są jakieś przejściówki umożliwiające podłączenie go do wejścia XLR interfejsu audio ale według mnie taka technika podłączeniowa to będzie nieco "lewą nogą do prawego ucha". Ewentualnie gitarę możesz podłączyć do interfejsu audio a mikrofon do portu USB komputera ale czy program połączy te dwa urządzenia to nie wiem. Myślę, że znajdzie się ktoś kto się wypowie w tej kwestii. Jeśli tak dało by się zrobić to wówczas wystarczy Ci Focusrite Scarlett Solo z jednym wejściem, który jest tańszy od 2I2.

metek19a
Posty: 6
Rejestracja: wtorek 28 kwie 2020, 14:31

Re: Akcesoria do Studia

Post autor: metek19a » środa 29 kwie 2020, 01:03

Dzięki ci bardzo za pomocne informację, nakierowałeś mnie i oświetliłeś drogę za co jestem ci wdzięczny.
Mam ostatnie pytanie co do słuchawek,ponieważ często podróżuje chciałbym mieć coś przy sobie choćby do porównania dźwięku.
Co myślisz o takich? https://guitarcenter.pl/catalog/sluchaw ... L%20LSR305
nie chciałbym dać więcej niż 400zł ale żeby były bez koloryzowanych dźwięków, jak najbardziej liniowe żeby służyły mi jako zamiennik monitorów w trakcie podróży bądź delegacji.
Z tego co wyczytałem to mus podłącze je go interfejsu aby lepiej oddawały dźwięk. ( chyba że się mylę)
Z góry dzięki jeszcze raz! mam co chciałem :)

Dolce
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 25 lut 2020, 14:57

Re: Akcesoria do Studia

Post autor: Dolce » środa 29 kwie 2020, 13:01

Oprócz tego, że to słuchawki zamknięte więc lepiej izolują od hałasu to niewiele mogę powiedzieć. Nie miałem nigdy słuchawek Shura a nawet jeśli bym miał inny model to jednak są różnice. Jedyne co mogę Ci poradzić to jeśli masz możliwość podejść do sklepu, gdzie sprzedają ileś tam modeli i dają możliwość przetestowania i po prostu posłuchać.
Ze słuchawkami jest tak, że ich wybór jest jeszcze bardziej subiektywny niż monitorów a to, według mnie, m.in. za sprawą "dziur" słuchowych (moje nazewnictwo), które ludzie mają indywidualne. Kolega ma Beyerdynamic DT880 i dla mnie to one są mocno przebasowane a on zadowolony z życia i jeszcze mówi, że tak tanio kupił :) Ja z kolei mam półotwarte AKG K612Pro i jestem z nich zadowolony ale słucham na wzmacniaczu hybrydowmym własnoręcznie wykonanym i do tego muzyki z kompa więc nie potrzebuję jakiegoś wiernego odtwarzania dźwięku. Ja kocham bas ale go nie mam bo wolę naturalniejszy dźwięk bez basu niż udawany grzmot z budżetówki. Dlatego też nie kupiłem JBL 308 tylko Adam A5X ;) Nie mam basu ale mam namiastkę naprawdę ładnego dźwięku w tzw. średnicy. Ze słuchawkami podobnie zrobiłem.
Wracając do Twojego zakupu to w przypadku słuchawek w przedziale cenowym do 400zł mimo wszystko będzie słychać różnice w brzmieniu różnych modeli. Natomiast niestety co do wierności odsłuchu to może być kłopot, za to się płaci nieco więcej.
Na Twoim miejscu, jeśli masz możliwość posłuchania bezpośrednio w sklepie to bym z takiej możliwości skorzystał i wybrał coś "pod siebie" a jeśli nie to kupił to co ma jak najwięcej dobrych opinii użytkowników w Internecie. Te Shury mają sensowne rozwiązanie z wtykiem przy słuchawce, drobna rzecz a przydatna. I z tego co widzę, mają dobre opinie. Cena też nie jest powalająca. To byłby chyba w Twoim przypadku praktyczny zakup produktu dobrej firmy dedykowanego dla niewybrednego klienta.

P.S. Z tego co sam wywnioskowałem to teraz można naprawdę stosunkowo niedrogo kupić przyzwoity sprzęt audio dla zwykłych śmiertelników. Popatrz, kupiłeś fajne monitorki za 800zł, do tego dokupisz interfejs audio za 400-600zł, słuchawki za niecałe 300zł, mikrofon już masz, pewnie za jakieś 250zł + kabelki też. Do tego kompletu wystarczy zaopatrzyć się w ściereczki z mikrofibry za grosze, żeby sprzęt ładnie się błyszczał i za niecałe dwa klocki możesz rwać laski "wokalistki" :)

metek19a
Posty: 6
Rejestracja: wtorek 28 kwie 2020, 14:31

Re: Akcesoria do Studia

Post autor: metek19a » środa 29 kwie 2020, 14:59

Dzięki ci bardzo serio!!!
Pomogłeś mi tak skutecznie że nie mam żadnych pytań haha a nawet odpowiedziałeś na pytania które za kilka dni same by mi się utworzyły.
Dzięki ci bardzo!

Dolce
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 25 lut 2020, 14:57

Re: Akcesoria do Studia

Post autor: Dolce » środa 29 kwie 2020, 17:45

Pytania się zawsze mnożą bez końca ale najważniejsza jest muzyka. W Katowicach na wydziale jazzu tak kiedyś mówili: naucz się pić a muzyka sama przyjdzie. Tak więc zamiast się żyłować na złocone kable sieciowe może czasem lepiej po prostu podłączyć zwykły kabel od żelazka a za zaoszczędzone pieniądze wałówkę, czystą i sprosić kilku fajnych gości do pogadania o muzyce.
To już nie jest o naszym sprzęcie ale ogólnie o muzyce ale to jest przecież ostateczny cel pracy :)
Gwarantuję, że zadowolenie będzie większe niż kolejne wsłuchiwanie się czy złoto 24karatowe jest lepsze niż srebrzona miedź OFC. Jednak każdy musi przejść swoją drogę i pewnie jeśli ktoś ma fundusze to warto zainwestować ich nieco na poznanie i realizację swoich pragnień dotyczących sprzętu z wyższej półki. Słuchawki za 300zł mogą cieszyć tak jak Fiat 126P, którym niektórzy ponoć przejechali cały świat. A na cacko studyjne za 10 koła można narzekać bo oczekiwania rosną.
Ja kupiłem te Adamy i jestem strasznie zadowolony, Nie wstyd się przyznać, że podczas słuchania muzyki łza się zakręci. A ktoś tam napisze, że te monitory to goowno.
Jest jazda :)

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Akcesoria do Studia

Post autor: PWA » środa 29 kwie 2020, 17:49

Pierwsza uwag, to ta, że średnim pomysłem jest kupowanie mikrofonu USB. Zamyka to w zasadzie drogę innego wykorzystania go.
Generalnie używanie 2 interfejsów audio w systemie Windows (a w tym przypadku tak by było, bo z 1 strony Focusrite, a z drugiej interfejs wbudowany w mikrofon) jest niemal niemożliwe. Można to zrobić zastępując oryginalne drivery obydwu urządzeń uniwersalnym sterownikiem ASIO4ALL. Umożliwia on łączenie kilku urządzeń i w DAW będą one widoczne (ćwiczyłem to kiedyś i faktycznie działa). Pozostaje problem ich synchronizacji.
Włączanie mikrofonu USB przez przejściówkę jest oczywiście możliwe, z tym że musi być to przejściówka aktywna z wbudowanym konwerterem C/A. Musisz się jednak liczyć z pewnymi stratami w sygnale, ponieważ najpierw sygnał będzie konwertowany z postaci cyfrowej do analogowej, a później przez interfejs audio z powrotem z postaci analogowej do cyfrowej, żeby wprowadzić go do kompa.

elyandel
Posty: 5
Rejestracja: piątek 01 maja 2020, 15:37

Re: Akcesoria do Studia

Post autor: elyandel » piątek 01 maja 2020, 15:53

Generalnie używanie 2 interfejsów audio w systemie Windows (a w tym przypadku tak by było, bo z 1 strony Focusrite, a z drugiej interfejs wbudowany w mikrofon) jest niemal niemożliwe. Można to zrobić zastępując oryginalne drivery obydwu urządzeń uniwersalnym sterownikiem ASIO4ALL. Umożliwia on łączenie kilku urządzeń i w DAW będą one widoczne (ćwiczyłem to kiedyś i faktycznie działa). Pozostaje problem ich synchronizacji.
Mam Focusrite Scarlett 2i2 i na uniwersalnym sterowniku ASIO4ALL na Windows 10 są problemy z działaniem. Ta karta niestety najlepiej działa na oryginalnym sterowniku producenta.

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Akcesoria do Studia

Post autor: PWA » piątek 01 maja 2020, 17:53

elyandel pisze:
piątek 01 maja 2020, 15:53
Mam Focusrite Scarlett 2i2 i na uniwersalnym sterowniku ASIO4ALL na Windows 10 są problemy z działaniem. Ta karta niestety najlepiej działa na oryginalnym sterowniku producenta.
Cóż, kolego od pytania nie musi kupować Focusrite ;-). Jest przecież mnóstwo innych interfejsów godnych uwagi.

metek19a
Posty: 6
Rejestracja: wtorek 28 kwie 2020, 14:31

Re: Akcesoria do Studia

Post autor: metek19a » sobota 02 maja 2020, 16:25

Mam do was jeszcze jedno pytanie,można podłączyć głośniki komputerowe do interfejsu? Tak jak mówiłem więcej nie ma mnie w domu niż jestem a na takie wyjazdy jak na razie mogę brać głośniki komputerowe (na słuchawki muszę chwile poczekać przez obecną sytuację) a monitory czekać będą w domu aż wrócę haha
głośniki mają jeden minijack. Wiem że to niszowe ale chciałbym pozbierać po kolei sprzęt a szkoda żeby interfejs leżał i się kurzył czekając aż dojdą monitory i słuchawki stąd ta myśl. (nie mam interfejsu jeszcze w rękach ale mam możliwość kupienia go od gościa dosłownie ulice dalej tylko że jest zielony jak ja i nie pomógł mi w moim pytaniu haha)
Z góry dzięki!

ODPOWIEDZ