Jak złagodzić dwięk?

Wszelkie inne pytania związane z tematyką poruszaną w naszym magazynie
Kelpie
Posty: 3
Rejestracja: niedziela 31 maja 2020, 17:42

Jak złagodzić dwięk?

Post autor: Kelpie » niedziela 31 maja 2020, 18:14

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów :D

Nie jestem z branży muzycznej.. i jedyne co mam wspólnego ze studiem muzycznym to to że wykorzystuje profesjonalne monitory do słuchania muzyki w domowym "zaciszu" ;) była to świadoma decyzja więc nie odsyłajcie mnie proszę do HiFi :P dla mnie jest ok i mam sporo frajdy z słuchania muzyki, natomiast dla mojej lepszej połówki dźwięk wysokich tonów jest trochę męczący na dłuższą metę (zwłaszcza że katuje rege, a i jakość źródła jest czasami różna :roll: ) już nawet pożyczyłem spl MK2T na testy i na lampach brzmi trochę łagodniej ale za bardzo słodzi nagranie a tego dla odmiany ja nie wytrzymuje :? ... jakieś sugestie co mógłbym wpiąć w ścieżkę by złagodzić wysokie tony bez słodzenia?

Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
jarekz
Posty: 245
Rejestracja: niedziela 15 sty 2006, 00:00

Re: Jak złagodzić dwięk?

Post autor: jarekz » niedziela 31 maja 2020, 20:48

Korektor graficzny?
Może być 10-pasmowy.
Pozwoli on między innymi zmienić charakter brzmienia tonów wysokich. Nie będą takie agresywne po osłabieniu zakresu powiedzmy 4 do 8 kHz 8-) .
Nie wiem, jakie masz monitory - studyjne czy estradowe - ale niewykluczone, że zawierają one wysokotonowe głośniki tubowe (to w zasadzie standard w aparaturze estradowej), a takie głośniki mogą mocno podbijać wspomniany zakres :cry: .

Kelpie
Posty: 3
Rejestracja: niedziela 31 maja 2020, 17:42

Re: Jak złagodzić dwięk?

Post autor: Kelpie » niedziela 31 maja 2020, 21:06

Dzięki za odpowiedz!,

Mam monitory studyjne Focal - czyli berylowy tweeter który sam w sobie jest diablo precyzyjny i hmm dość ostry. Co do korektora graficznego... już zjechałem -2,5 dB na filtrze HF w głośnikach. Ponieważ korzystam z Roon'a mam możliwość koercji źródła ale dalsze próby zbicia wysokich tonów powodują że nie brzmi to dobrze. Zastanawiałem się czy kompresor HF by nie pomógł.. szukałem jakiegoś na lampach (zawsze dodał by trochę ciepła) ale nim zacznę kupować.. pożyczać itd chciałem się Was zapytać o opinie co warto sprawdzić bo nie wiem czy podążam dobry torem :roll:

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Jak złagodzić dwięk?

Post autor: PWA » poniedziałek 01 cze 2020, 16:42

Tak, jak kolega wcześniej wspomniał, do ingerencji w pasmo przenoszone przez urządzenia audio służą korektory. Filtr HF w monitorach służy do delikatnej korekcji górnego pasma w kontekście odpowiedzi pomieszczenia, w którym przetwornik pracuje, ale nie do poważniejszego jego kształtowania.
Kompresory służą do korekcji dynamiki, a nie pasma. Zastosuj wielopasmowy korektor. Z jakich źródeł korzystasz? Tylko komputer, czy również inne? Jeżeli tylko komputer, to można pokusić się o zastosowanie jakiegoś korektora w formie wtyczki VST.

Kelpie
Posty: 3
Rejestracja: niedziela 31 maja 2020, 17:42

Re: Jak złagodzić dwięk?

Post autor: Kelpie » poniedziałek 01 cze 2020, 17:41

Jako źródła używam serwer qnap i ciężko odpalić na tym carle i VSTki... całe szczęście nie muszę bo Roon (czyli program odpowiedzialny za stremowanie) ma wbudowany korektor parametryczny. tyle że za pomocą korektora zmieniam głośność wybranych częstotliwości a mi nie chodzi o to żeby wyciszyć wysokie tony tylko zmienić - złagodzić ich charakter, i to też tylko na czas słuchania "do kotleta" co by moja pani mi dziury w brzuchu nie wierciła.. ;)

ODPOWIEDZ