Syntezator Unitra

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
Awatar użytkownika
KamilFX
Posty: 217
Rejestracja: środa 30 paź 2002, 00:00

Syntezator Unitra

Post autor: KamilFX » poniedziałek 03 sty 2005, 23:24

Cześć wszystkim w Nowym Roku!!

Poszukuję jakiś informacjii na temat starych syntezatorów Unitry takich gdzie jeszcze były czarne klawisze z lewej strony klawiatury. U mojej dziewczyny leży na strychu taki jeden i trza by go odrestaurować może jakoś zagra:-).

Jesli ktoś coś ma to bardzo prosze o kontakt.

Dzięki
Nie ma co

Awatar użytkownika
KamilFX
Posty: 217
Rejestracja: środa 30 paź 2002, 00:00

Re: Syntezator Unitra

Post autor: KamilFX » poniedziałek 03 sty 2005, 23:36

Znalazłem że nazywa się to coś Unitra Eltronic 109.

Ale na jego temat mam sladowe ilosci informacji.
Nie ma co

Awatar użytkownika
KamilFX
Posty: 217
Rejestracja: środa 30 paź 2002, 00:00

Re: Syntezator Unitra

Post autor: KamilFX » poniedziałek 03 sty 2005, 23:41

Chodzi o UNITRA Eltronic 109
Nie ma co

Redakcja
Posty: 1410
Rejestracja: środa 23 sty 2002, 00:00

Re: Syntezator Unitra

Post autor: Redakcja » wtorek 04 sty 2005, 08:37

...Poszukuję jakiś informacjii na temat starych syntezatorów Unitry takich gdzie jeszcze były czarne klawisze z lewej strony klawiatury. U mojej dziewczyny leży na strychu taki jeden i trza by go odrestaurować może jakoś zagra:-). Jesli ktoś coś ma to bardzo prosze o kontakt...



Ano właśnie, nasza rodzima twórczość w tym zakresie powoli odchodzi w zapomnienie, niestety.

Osobiście pamiętam modele Eltronic 109, Rytm 16, B-1, B-2 (na tamte czasy świetne), B-11, Estrada, Student 106, Żaczek, Elwira (?) i serię wzmacniaczy Eltron 30/60/100.

Bodajże najwięcej informacji na temat organów elektronicznych produkowanych w Zakładach Radiowych "Unitra Eltra" w Bydgoszczy podaje Jerzy Dastych w poradniku "Organy elektronowe" (Warszawa 1985), niestety nie widziałem tej publikacji. Przyznam, że gorąco liczymy, iż może kiedyś odezwie się ktoś, kto mocniej naświetliłby ten temat.
[addsig]
Wojciech Chabinka - sekretarz redakcji EiS

Awatar użytkownika
ast
Posty: 621
Rejestracja: środa 03 kwie 2002, 00:00

Re: Syntezator Unitra

Post autor: ast » wtorek 04 sty 2005, 11:44

Z własnych doświadczeń mogę powiedzieć, że najlepiej brzmiącym z tych klawiszy była Estrada - prawdopodobnie dzięki dobrym filtrom. Instument ten miał dwa manuały po 49 klawiszy.

Górny:

- 7 drawbarów - 16', 8', 5 1/3', 4', 2 2/3', 2', 1 3/5'

- Sekcja 'sustain' - przebieg prostokątny 8', przełączana częstotliwość LPF ('sharp'/'soft') i czas opadania obwiedni głośności ('long'/'short').

- "VCF" - po podłączeniu chorusa fajne leady albo basy można było zrobić - pojedynczy oscylator (piła/prostokąt), filtr rezonansowy modulowany prostą obwiednią typu ramp (wznosząca lub opadająca) oraz LFO - kontrolery: freq. res. time. env.amt (czy coś takiego - klawisz sprzedałem 1.5 roku temu) i przełączniki piła/prostokąt, attack/decay oraz LFO --- jedyny minus tej sekcji to wyzwalanie obwiedni tylko przez pierwszy naciśnięty klawisz - filtr i generator obwiedni jest wspólny dla wszystkich (49 ) głosów.

- 'percussion' czyli 'klik' o przełączanej długości, wyzwalany, jak poprzednio pierwszym naciśniętym klawiszem.

Dolny:

3 drawbary: 8', 4', 2' i bas 16' przełączany między dolnym manuałem a pedałem.

Oprócz tego:

- globalne vibrato o regulowanej głębokości, z możliwością włączenia opóźnienia LFO

- tremolo niezależne dla każdego manuału (realizowane jakoś podobnie do szybko modulowanego phasera - nie modulacja amplitudy, a efekt 'lesliepodobny')

- pogłos sprężynowy

- maszyna perkusyjna + prosty moduł automatycznego akompaniamentu (8 patternów)



No i oczywiście wszystko to ANALOGOWE



Ogólnie całkiem fajny klawisz.... niestety musiałem go sprzedać bo za dużo miejsca zajmował...
Ja jestem tylko zwykłym grajkiem...

Awatar użytkownika
stereophonic
Posty: 134
Rejestracja: wtorek 07 paź 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Syntezator Unitra

Post autor: stereophonic » wtorek 04 sty 2005, 19:19

Takie organy mozna kupic na Allegro ....
[Post edytowany przez Admina w dniu 04/01/2005]
Pozdrawiam Stereophonic

Awatar użytkownika
KamilFX
Posty: 217
Rejestracja: środa 30 paź 2002, 00:00

Re: Syntezator Unitra

Post autor: KamilFX » wtorek 04 sty 2005, 21:37

Kolego drogi jakbym chciał je kupić to bym sobie sam poszukał na allegro co zresztą już zrobiłem ale Redakcja nie uznała zamieszczania linków i wykasowała go.

Ja isę pytam o jakieś informacje na temat działania budowy a nie gdzie można kupić. Zresztą napisałem konkretnie, przeczytaj uważnie.
Nie ma co

Awatar użytkownika
student
Posty: 147
Rejestracja: czwartek 11 lip 2002, 00:00

Re: Syntezator Unitra

Post autor: student » wtorek 04 sty 2005, 21:39





No i oczywiście wszystko to ANALOGOWE



Ogólnie całkiem fajny klawisz.... niestety musiałem go sprzedać bo za dużo miejsca zajmował......

**********************

Sprzeczałbym się, Estrada miała cyfrowe generatory wiodące....



Ale to nie ma znaczenia. Jeśli chodzi Eltronica, dotykałem tego cuda w czasie, gdy ukazało się na rynku - nawet już wtedy wydawało się być strasznym gniotem, z właszcza w stosunku do jego ówczesnej ceny. Teraz pewnie cena berdziej przystępna, ale wrażenie na pewno nie lepsze.

Pozdr.

Awatar użytkownika
ast
Posty: 621
Rejestracja: środa 03 kwie 2002, 00:00

Re: Syntezator Unitra

Post autor: ast » wtorek 04 sty 2005, 23:02

...



No i oczywiście wszystko to ANALOGOWE



Ogólnie całkiem fajny klawisz.... niestety musiałem go sprzedać bo za dużo miejsca zajmował......

**********************

Sprzeczałbym się, Estrada miała cyfrowe generatory wiodące....



**************************************************



Cyfrowe?? Z tego co widziałem na schemacie to było to 12 generatorów LC + dzielniki częstotliwości i filtry. Fakt że było to już na scalakach, a nie jak w B2, który był cały lub prawie cały na elementach dyskretnych (swoją drogą imponujący widok po otwarciu obudowy), ale analogowe, i potrafiło się bardzo analogowo rozstroić, zwłaszcza jak rdzeń się w cewce pokruszył/obluzował - grałem kiedyś na egzemplarzu, w którym dźwięk F rzadko kiedy nim był, najczęściej uciekał gdzieś na F# - pomagało czasem (na krótko) puknięcie w obudowę - BTW fajnie się wtedy przy większych czułościach reverb odzywał...
Ja jestem tylko zwykłym grajkiem...

Awatar użytkownika
NoRd384
Posty: 767
Rejestracja: środa 06 sie 2003, 00:00

Re: Syntezator Unitra

Post autor: NoRd384 » środa 05 sty 2005, 01:01

B2 heheh jak to kiedyś bodajże w nieistniejącym już piśmie „Instrumenty Klawiszowe” (w którym działał jeden z naszych Forumowiczów), ktoś ślicznie ujął - nazwa nawiązuje do słynnych organów Hammonda b3, i tu podobienstwa sie kończą... buhahahaha DOSKONAŁE Osobiście od B2 wole Goodwina, Farfise albo Vermone Ale Hammond to pasja. Chodź jak to Wojtek Karolak się bulwersował – przecież jest tyle innych modeli wspaniale brzmiących a oni się uprali ciągle na to B3 :) – chodź doskonale wie ze ten model był najczęściej wykorzystywany przez kapele rockowe lat 70.... jak i również to ze znaczek B3 stał się chwytem na przyciągnięcie potencjalnych klientów.

Wojtek Horny – klawiszowiec O.N.A – dla wywiadu konkurencyjnego pisma powiedział ze miał kiedyś Estrade 207E. Twierdzi ze wazyła ona ze 100 kg i za każdym razem jak grał gliss to się kaleczył z powodu bardzo „ostrej” klawiatury....

No cóż polskie produkcje musiały jakoś walczyć z konkurencja wiec trochę gryzły



Pozdrawiam
Bum cyk cyk... [I] a teraz skompresuj "bum" [/I]

ODPOWIEDZ