Jak uzyskać mocne "uderzenie" w stylu rockowym?

Dział dla początkujących adeptów sztuki realizacji. Nie krępuj się zwrócić ze swoją sprawą, nic nie jest proste a ta dziedzina już szczególnie.
Awatar użytkownika
Elfuello
Posty: 339
Rejestracja: poniedziałek 15 lis 2004, 00:00

Jak uzyskać mocne "uderzenie" w stylu rockowym?

Post autor: Elfuello » piątek 04 lut 2005, 12:50

Charakterystyczną cechą dla stylu new-metal i hard-rock jest spokojne wejście melodii, po czym po chwili wchodzi głośno cała reszta (gitary,bas,perka). Jak uzyskać ten taki smaczek "łupnięcia" wszystkiego, by nie było za głośno....a jednak by było to "coś" czego nie potrafię uzyskać:/ Niby wchodzą na raz wszystkie "mocne" instrumenty, ale to jest takie zarąbiście sztuczne. Proszę o jak najdokładniejsze porady, bo dopiero co zaczynam się w tym wszystkim łapać. Na pewno potrzebna jakaś wtyczka, ale jaka? I jak ją zastosować do konkretnego przypadku??

Z góry dziękuję.
[addsig]
Universal Audio Apollo Twin / Adam A7 / Native Kontrol S49 / Native Komplete 10 Ultimate / Pro Tools 12 / Samplitude Pro X3 Suite

Awatar użytkownika
mytnik
Posty: 1308
Rejestracja: czwartek 20 maja 2004, 00:00

Re: Jak uzyskać mocne "uderzenie" w stylu rockowym?

Post autor: mytnik » piątek 04 lut 2005, 13:09

...Charakterystyczną cechą dla stylu new-metal i hard-rock jest spokojne wejście melodii, po czym po chwili wchodzi głośno cała reszta (gitary,bas,perka). Jak uzyskać ten taki smaczek "łupnięcia" wszystkiego, by nie było za głośno....a jednak by było to "coś" czego nie potrafię uzyskać:/ Niby wchodzą na raz wszystkie "mocne" instrumenty, ale to jest takie zarąbiście sztuczne. Proszę o jak najdokładniejsze porady, bo dopiero co zaczynam się w tym wszystkim łapać. Na pewno potrzebna jakaś wtyczka, ale jaka? I jak ją zastosować do konkretnego przypadku??

Z góry dziękuję.

...

**********************

Trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na wysterowanie instrumentów i ich widmo. Wtyczka Waves Ultramaximizer dodaje dużo mięsa. Jednak jeśli instrumenty nie są nagrane jak trzeba to i efekt będzie marny

pozdrowienia

p.s. Oczywiście rozmawiamy o nagrywaniu w 24 bitach

drummer

Awatar użytkownika
mytnik
Posty: 1308
Rejestracja: czwartek 20 maja 2004, 00:00

Re: Jak uzyskać mocne "uderzenie" w stylu rockowym?

Post autor: mytnik » piątek 04 lut 2005, 13:10

......Charakterystyczną cechą dla stylu new-metal i hard-rock jest spokojne wejście melodii, po czym po chwili wchodzi głośno cała reszta (gitary,bas,perka). Jak uzyskać ten taki smaczek "łupnięcia" wszystkiego, by nie było za głośno....a jednak by było to "coś" czego nie potrafię uzyskać:/ Niby wchodzą na raz wszystkie "mocne" instrumenty, ale to jest takie zarąbiście sztuczne. Proszę o jak najdokładniejsze porady, bo dopiero co zaczynam się w tym wszystkim łapać. Na pewno potrzebna jakaś wtyczka, ale jaka? I jak ją zastosować do konkretnego przypadku??

Z góry dziękuję.

...

**********************

Trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na wysterowanie instrumentów i ich widmo. Wtyczka Waves Ultramaximizer dodaje dużo mięsa. Jednak jeśli instrumenty nie są nagrane jak trzeba to i efekt będzie marny

pozdrowienia

p.s. Oczywiście rozmawiamy o nagrywaniu w 24 bitach

...

**********************

A i jeszce jedno. Nie ma takiej wtyczki która poprawi anemicznego instrumentalistę

drummer

Szefski
Posty: 144
Rejestracja: piątek 26 mar 2004, 00:00

Re: Jak uzyskać mocne "uderzenie" w stylu rockowym?

Post autor: Szefski » piątek 04 lut 2005, 13:23

Wielokrotnie też nie chodzi tutaj o kwestię nagrania, ale o sprawy aranżu (?)

Często jest tak, że to łupnięcie jest czymś poprzedzone, na przykład pad który grał tą cichą wstawkę nagle się pogłaśnia, lub zaczyna vibrować, albo też dostaje po głowie jakimś cut-offem; jeśli to powiedzmy czysta gitara ma wejść łupnięcie na przesterach to się ją trochę przed tym łupnięciem podkręca, albo wchodzą jakieś sprzęgi itp itd etc.

U mnie w 90% kawałków jeśli mocne wejścia( i to nie tylko w muzyce rockowej tylko w najróżniejszych stylach muzycznych) wypadały jakoś zdechle, albo tak właśnie sztucznie czy w ogóle jakoś z innej bajki prawie to zazwyczaj zmieniałem coś w "intrze" i pomagało.
"Mam dziewiętnaście lat i chcę mieć Pana osobowość"

Awatar użytkownika
medoramas
Posty: 122
Rejestracja: środa 19 lut 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Jak uzyskać mocne "uderzenie" w stylu rockowym?

Post autor: medoramas » piątek 04 lut 2005, 13:24

Zawsze wyjściowym punktem jest dobre nagranie instrumentów. Ale przypuśćmy, że tak zostały zarejestrowane właśnie.



Ważnym elementem jest to, by stopa i werbel były duzo głośniejsze od reszty (oczywiscie bez przesadyzmu!). Potem, gdy cały track poddasz kompresji i maximizacji otrzymasz mocno brzmiące gary. Ja w kilku przypadkach, by uzyskać naprawdę głośne i lekko wręcz przesterowane bębny zmiksowywałem je do jednego śladu stereo (gdy juz wszystko było ustawione jak trza!) i traktowałem to dość mocno limiterem... Naprawdę mocno grało!!! (Chcesz mogę Ci przesłać na maila fragment takiego utworu)



Właśnie kompresor i limiter są niezbędne do uzyskania tłustego, głośnego brzmienia!



Trudno jednoznacznie powiedzieć co zrobić, by uzyskać zadowalajacy efekt. Ale kombinujac z końcową obróbką tymi dwoma urządzeniami (gdy juz sam miks jest poprawny) prędzej czy później otrzymasz to, o co Ci chodzi! Też nagrywałem "domowym sposobem" cieżką muzykę swojego zespołu - na początku wszystko było takie "płaskie". Ale z każdym kolejnym mixem wychodziło lepiej.

Awatar użytkownika
NoRd384
Posty: 767
Rejestracja: środa 06 sie 2003, 00:00

Re: Jak uzyskać mocne "uderzenie" w stylu rockowym?

Post autor: NoRd384 » piątek 04 lut 2005, 13:26

A ja bym po :

1) obciął pasmo dolne z tego materiału przed tym ŁUP zostawiajac troche wyższego środka -ustawił bym kompresje aby spłaszczyła troche materiał.

2) ściszył bym troszke ten materiał przed ŁUP



w Trakcie ŁUP wiadomo że to wszytko musi być odwrotnie :)

To tyle z mojej strony jezeli chodzi o realizacje, natomiast nic nie poradze jak np materaił jaki obrabiasz jest bez życia a muzycy grają kazdy sobie.
Bum cyk cyk... [I] a teraz skompresuj "bum" [/I]

Awatar użytkownika
NoRd384
Posty: 767
Rejestracja: środa 06 sie 2003, 00:00

Re: Jak uzyskać mocne "uderzenie" w stylu rockowym?

Post autor: NoRd384 » piątek 04 lut 2005, 13:28

Ano piszesz coś a w tym czasie dobywa postów :) i nawet nie wiesz ze to zostało juz napisane :)

Pozdrawiam
Bum cyk cyk... [I] a teraz skompresuj "bum" [/I]

Awatar użytkownika
Elfuello
Posty: 339
Rejestracja: poniedziałek 15 lis 2004, 00:00

Re: Jak uzyskać mocne "uderzenie" w stylu rockowym?

Post autor: Elfuello » piątek 04 lut 2005, 13:57

...Ano piszesz coś a w tym czasie dobywa postów :) i nawet nie wiesz ze to zostało juz napisane :)

Pozdrawiam ...

**********************

...zostało napisane czy nie i tam wszystkim bardzo serdecznie dziekuję!



PS.Pokaż mi ten post,gdzie "zostało juz napisane", bo jakoś konkretnych info w nich nie widzę na ten temat. Jest bas i stopy, ale nie o to mi chodzi kolego. Jeśli dasz mi linka to zwracam honor:) Nie ma się co awanturować. Chodziło mi o WIELKIE ŁUP i w sumie otrzymałem już pomoc:))
[addsig]
Universal Audio Apollo Twin / Adam A7 / Native Kontrol S49 / Native Komplete 10 Ultimate / Pro Tools 12 / Samplitude Pro X3 Suite

Awatar użytkownika
a
Posty: 380
Rejestracja: piątek 08 paź 2004, 00:00
Kontakt:

Re: Jak uzyskać mocne "uderzenie" w stylu rockowym?

Post autor: a » piątek 04 lut 2005, 14:10

Jak uzyskać ten smaczek "łupnięcia" wszystkiego, **********************



Jeszcze jednym przydatnym patentem będzie tutaj zrobienie pierwszego fragmentu mono (albo podkładu instr.,gitar, bębnów, albo głosu albo poszczególnych instrumentów, ew wszystkiego w ostatnich taktach przed wejściem), a w momencie kiedy wszystko wjeżdza zrobienie tego szeroko, stereo, gitary rozłozone po bokach, klawisze się leją po całej szerokości, delaye latają itd.

To jest patent stosowany z powodzeniem np. w densie ,

Może być?

a



ps. jak się okazuje muza jest jedna i różni się tylko instrumentarium, a w sumie chodzi o to by należycie kopało, bujało i przynosiło należyte dochody

http://www.superstereo.pl

Awatar użytkownika
olearnik
Posty: 130
Rejestracja: środa 08 paź 2003, 00:00

Re: Jak uzyskać mocne "uderzenie" w stylu rockowym?

Post autor: olearnik » piątek 04 lut 2005, 14:15

......Ano piszesz coś a w tym czasie dobywa postów :) i nawet nie wiesz ze to zostało juz napisane :)

Pozdrawiam ...

**********************

...zostało napisane czy nie i tam wszystkim bardzo serdecznie dziekuję!



PS.Pokaż mi ten post,gdzie "zostało juz napisane", bo jakoś konkretnych info w nich nie widzę na ten temat. Jest bas i stopy, ale nie o to mi chodzi kolego. Jeśli dasz mi linka to zwracam honor:) Nie ma się co awanturować. Chodziło mi o WIELKIE ŁUP i w sumie otrzymałem już pomoc:))

...

**********************

Aelufellgo nie denerwuj się tak, nie o to chodziło Nord'owi. Popatrz na godziny postów a stanie się jasne.


ODPOWIEDZ