Zamiana dysku - jak zachować dane?

Dział dla początkujących adeptów sztuki realizacji. Nie krępuj się zwrócić ze swoją sprawą, nic nie jest proste a ta dziedzina już szczególnie.
Awatar użytkownika
bullet
Posty: 184
Rejestracja: czwartek 04 mar 2004, 00:00

Re: Zamiana dysku - jak zachować dane?

Post autor: bullet » sobota 23 kwie 2005, 10:54

...Czy naprawde podłaczenie dysku na jednej taśmie z cd ma wpływ na jego prędkość, a jeśli tak to niby dlczego ...

**********************

Polecam przeczytać ten artykuł i wszystko będzie jasne, bez pisania bzdur i domysłów na forum.



Pozdr.

Awatar użytkownika
netes
Posty: 592
Rejestracja: piątek 11 cze 2004, 00:00

Re: Zamiana dysku - jak zachować dane?

Post autor: netes » sobota 23 kwie 2005, 10:55

......Czy naprawde podłaczenie dysku na jednej taśmie z cd ma wpływ na jego prędkość, a jeśli tak to niby dlczego ...

**********************

Kontroler może pracować tylko w jednym trybie i dostosowuje się do najwolniejszego urządzenia. Wyobraź sobie że masz dysk obsługujący ATA/100 i CD-ROM obsługujący ATA/33. Jeżeli kontroler będzie pracował w standardzie ATA/100 to CD-ROM zwyczajnie nie będzie widziany - bo go nie obsługuje...



Peak...

**********************

Piszesz głupoty... mam podpięte na jednym kablu IDE ATA/100 CD-ROM i dysk Samsunga ATA 100. CD-ROM chodzi normalnie (ATA33), i dysk też (ze swoją maksymalną przepustowością czyli ATA100). Kontroler ATA/100 jest kompatybilny w dół...
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
netes
Posty: 592
Rejestracja: piątek 11 cze 2004, 00:00

Re: Zamiana dysku - jak zachować dane?

Post autor: netes » sobota 23 kwie 2005, 10:57

.........Czy naprawde podłaczenie dysku na jednej taśmie z cd ma wpływ na jego prędkość, a jeśli tak to niby dlczego ...

**********************

Kontroler może pracować tylko w jednym trybie i dostosowuje się do najwolniejszego urządzenia. Wyobraź sobie że masz dysk obsługujący ATA/100 i CD-ROM obsługujący ATA/33. Jeżeli kontroler będzie pracował w standardzie ATA/100 to CD-ROM zwyczajnie nie będzie widziany - bo go nie obsługuje...



Peak...

**********************

Piszesz głupoty... mam podpięte na jednym kablu IDE ATA/100 CD-ROM i dysk Samsunga ATA 100. CD-ROM chodzi normalnie (ATA33), i dysk też (ze swoją maksymalną przepustowością czyli ATA100). Kontroler ATA/100 jest kompatybilny w dół......

**********************

PS. Nie wiem jak jest na starszych systemach (np. 98), ale u mnie na WinXP wszystko śmiga pięknie...
Pozdrawiam

makaronix
Posty: 256
Rejestracja: czwartek 03 cze 2004, 00:00

Re: Zamiana dysku - jak zachować dane?

Post autor: makaronix » sobota 23 kwie 2005, 10:59

...2. Nie podłączaj dysku i CD-romu na jedej taśmie, to chyba najgłupsze rozwiązanie z mozliwych, bo dysk bedzie pracował tak wolno jak CD-Rom, nie potrafie podac konckretów, ale ja tak kiedyś zrobiłem, kumpel szybko mnie nawrócił i to jest prawda, bo jak podłączyłęm dysk razem z CD-Rom to wszytko chodziło wolno, a jak przepiałem na IDE to było o.k. To sie bierze stąd, ze CD-Rom podpinasz taśmą 40 zyłową, a dyski 80 zyłową.

**********************

Piszesz ze nie potrafisz podac konkretow a pozniej owe 'konkrety' podajesz w postaci 'kwiatka':

"To sie bierze stąd, ze CD-Rom podpinasz taśmą 40 zyłową, a dyski 80 zyłową".

Jesli nie wiesz to pozostan przy tym i nie zmyslaj, bo potem osoby ktorym radzisz beda te, delikatnie mowiac 'wymysly' rozpowszechniac. Reszta posta jak najbardziej w temacie.

Pozdrawiam,

...

**********************

To nie sa kwiatki podłącz CD-ROM i dysk na jednej taśmie, to zaobaczysz, ja

nie jestem informatykiem, ale wyjaśniał mi to infomatyk, tylko nie jestem wstanie tego powtórzyc takim technicznym językiem , u mnie tak było, moze u innych tak nie będzie, i jak to co napisałęm nazywasz konkretami to gratulacje, to była próba wyjasnienia tego co napisałem zeby nie powiedziec jak to duzo osób lubi mówić " bo tak jest i już" no ale jak mi sie nie udało to przepraszam, wydaje mi sie ze to ze podłączasz dyk tasma 80 zyłowa, a CD -ROm 40 zyowa ma jakis cel i nie jest przypadkowe,

jak już wspomniałem moj post został napisany na podstawie niedługich doświadczeń
Mam 18 lat, jestem klawiszowcem, interesuje się szeroko pojętym dźwiękiem i wszystkim co z nim związane.

makaronix
Posty: 256
Rejestracja: czwartek 03 cze 2004, 00:00

Re: Zamiana dysku - jak zachować dane?

Post autor: makaronix » sobota 23 kwie 2005, 11:12

Zeby nie było ze sprzedaje głupoty: podłączenie dysku razem z CD-ROM polecił mi pewnien informatyk, po tym zabigu wszystko zaczeło chodzic wolno zanim dostałem sie do jakiegos folderu na dysku podpiętym razem z CD mineło troche czasu, i mój drugi kolega lepszy, jak dla mnie nformatyk powiedział mi mniej więcej to co napisał kolega peak, jak go posłuchałem to wszytko zaczeło działac normalnie, więc chyba nie zależało to od kaprysu dysku, "dzsiaj jest wtorek, to bede pracowal tak wolno ja CD-ROM- a co sie bede męczył", tylko od owego połączenia, ale nikt nie musi wierzyć w to co napisałem mi to pomogłoodpowiedziałem na tego posta, jezli to bzdury to ok ja na informatyce sie nie znam

2. Co do zaislacza, czy ja napsałem ze to jest reguła, ja widziłem taki zasilacz 300watt, który nie dał rady dwóm dyskom i napedowi CD, ale cóz mzoe to nie była wina zasilacza
Mam 18 lat, jestem klawiszowcem, interesuje się szeroko pojętym dźwiękiem i wszystkim co z nim związane.

Awatar użytkownika
peak
Posty: 417
Rejestracja: piątek 27 sie 2004, 00:00

Re: Zamiana dysku - jak zachować dane?

Post autor: peak » sobota 23 kwie 2005, 13:39

Piszesz głupoty... mam podpięte na jednym kablu IDE ATA/100 CD-ROM i dysk Samsunga ATA 100. CD-ROM chodzi normalnie (ATA33), i dysk też (ze swoją maksymalną przepustowością czyli ATA100). Kontroler ATA/100 jest kompatybilny w dół......

**********************

Co do kompatybilności ATA/100 w dół nie ma dyskusji, ale to działa podobnie jak podpięcie urządzenia z interfejsem USB do złącza USB 2.0. Też chodzi, ale wolniej.



Jeden kanał kontrolera IDE może działać tylko w jednym trybie naraz. Twoje urządzenia mogą obsługiwac inne, ale i tak będą chodzić z przepustowością narzuconą przez kontroler...



BTW: skąd wiesz w jakim trybie chodzą twoje dyski? (Nie złośliwośc, tylko po prostu się pytam)
[URL=http://dziecineo.prv.pl/Nie dzieciom neo!][/URL]

Awatar użytkownika
AlfonsoRodeo
Posty: 757
Rejestracja: poniedziałek 28 lut 2005, 00:00

Re: Zamiana dysku - jak zachować dane?

Post autor: AlfonsoRodeo » niedziela 24 kwie 2005, 01:58

Panowie,odlozmy zapinanie nowego dysku na kontroler z CD, do samego skopiowania zawartowci CD-Rom nie jest w ogole potrzebny - wiec jeden problem z glowy. Nowy dysk mozna przeciez podlaczyc na innym kontrolerze. Najlepiej gdy plyta i dysk maja zlacza SATA, wtedy nie obchodzi cie nic, bo po prostu zapinasz w wolne gniazdo SATA ten nowy naped HDD. Dobrym wyjsciem jest takze szuflada na dyski twardy, badz zewnetrzna obudowa na zlaczu Firewire, badz USB 2.0. Koszt takiej zabawy to 200pln - wtedy wszelakie problemy sa rozwiazane a ponadto z dysku bedziesz mogl takze korzystac na innych komputerach. Taka jest moja rada. Wszystkich bedacych przeciw prosze o wstrzymanie komentarzy i podanie ewentualnych rzeczowych alternatywnych rozwiazan.



Pozdrawiam:)

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Zamiana dysku - jak zachować dane?

Post autor: Zbynia » niedziela 24 kwie 2005, 02:06

krótko...co wy pieprzycie?



jak dysk dziala na ata 100 a cd rom na ata33 to dysk bedzie dzialal na ata 33 plus minu pewna roanica in plus gdy cd sie "nie odezwie"(czyli nie czyta nie ma w nim plyty itp)



do autora postu - zmien dysk 120 giga na jakis inny tylko przekopij dane - jesli ten dysk robi za dysk d: to kazdy wpiety w jego miejsce tez bedzie dyskiem d:...............

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Zamiana dysku - jak zachować dane?

Post autor: Zbynia » niedziela 24 kwie 2005, 02:09

co do tasm to poczytajcie troszke - tasma 80 zylowa jest dla dyskow na ata66 i wzywz ze wzgledu na predkosci i potrzebne ekranowanie....

cd tego nie potzrebuja..chyba ze sa na ata 100(asus)....

Awatar użytkownika
netes
Posty: 592
Rejestracja: piątek 11 cze 2004, 00:00

Re: Zamiana dysku - jak zachować dane?

Post autor: netes » niedziela 24 kwie 2005, 16:02

...Piszesz głupoty... mam podpięte na jednym kablu IDE ATA/100 CD-ROM i dysk Samsunga ATA 100. CD-ROM chodzi normalnie (ATA33), i dysk też (ze swoją maksymalną przepustowością czyli ATA100). Kontroler ATA/100 jest kompatybilny w dół......

**********************

Co do kompatybilności ATA/100 w dół nie ma dyskusji, ale to działa podobnie jak podpięcie urządzenia z interfejsem USB do złącza USB 2.0. Też chodzi, ale wolniej.



Jeden kanał kontrolera IDE może działać tylko w jednym trybie naraz. Twoje urządzenia mogą obsługiwac inne, ale i tak będą chodzić z przepustowością narzuconą przez kontroler...



BTW: skąd wiesz w jakim trybie chodzą twoje dyski? (Nie złośliwośc, tylko po prostu się pytam)...

**********************

Z benchmarków, które robiłem. Wiem, że to dziwne, ale jakoś działa na swoim max, czyli ATA100 i CD-ROM go nie spowalnia... dziwne, ale prawdziwe... często już było pokazywane, że czasem teoria ma sie nijak do praktyki, i akurat w moim wypadku tak właśnie jest... a dlaczego... tego nie wiem...
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ