Aux sends i stereo aux returns

Dział dla początkujących adeptów sztuki realizacji. Nie krępuj się zwrócić ze swoją sprawą, nic nie jest proste a ta dziedzina już szczególnie.
Toffi
Posty: 70
Rejestracja: wtorek 08 lut 2005, 00:00
Kontakt:

Aux sends i stereo aux returns

Post autor: Toffi » wtorek 24 maja 2005, 20:36

Właśnie ślęczę nad pierwszym swoim w życiu mikserem, z wiązką kabli w garści, a drugą garścią intensywnie się drapie po głowie.

Do czego służy to gizmo? W jakich okolicznościach są to funkcje przydatne?

Awatar użytkownika
Pewu
Posty: 849
Rejestracja: sobota 07 cze 2003, 00:00

Re: Aux sends i stereo aux returns

Post autor: Pewu » wtorek 24 maja 2005, 20:50

...Właśnie ślęczę nad pierwszym swoim w życiu mikserem, z wiązką kabli w garści, a drugą garścią intensywnie się drapie po głowie.

Do czego służy to gizmo? W jakich okolicznościach są to funkcje przydatne? ...

**********************

O.k, a zdradzisz nam jeszcze nazwę urządzenia które masz przed sobą?
Sympatycznie zielonokreskowy nadworny klaun Forum EiS

Toffi
Posty: 70
Rejestracja: wtorek 08 lut 2005, 00:00
Kontakt:

Re: Aux sends i stereo aux returns

Post autor: Toffi » wtorek 24 maja 2005, 21:09

......Właśnie ślęczę nad pierwszym swoim w życiu mikserem, z wiązką kabli w garści, a drugą garścią intensywnie się drapie po głowie.

Do czego służy to gizmo? W jakich okolicznościach są to funkcje przydatne? ...

**********************

O.k, a zdradzisz nam jeszcze nazwę urządzenia które masz przed sobą? ...

**********************



Behringer UB 1204FX-PRO (to PRO jakże mnie onieśmiela...) ,

no ale jak ktoś powiedział - na pierwszy mikser ponoć może być.

No więc?

Do czego konkretnie aux returns i sends służą? (skąd innąd funkcje wirtualnie przeze mnie mocno opatrzone, ale nigdy nie wykorzystywane)

Ostrożnie zakładam, że ktoś z Was może mi coś powiedzieć na ten temat...

Awatar użytkownika
SLP
Posty: 266
Rejestracja: wtorek 20 lip 2004, 00:00

Re: Aux sends i stereo aux returns

Post autor: SLP » wtorek 24 maja 2005, 21:12

...Właśnie ślęczę nad pierwszym swoim w życiu mikserem, z wiązką kabli w garści, a drugą garścią intensywnie się drapie po głowie.

Do czego służy to gizmo? W jakich okolicznościach są to funkcje przydatne? ...

**********************

AuxSends to, potocznie mówiąc, wysyłki ---> masz sobie mixer, ma on kilka (naście) kanałów i masz wyjście główne, czyli takie, które wypuszcza zsumowany/zmixowany sygnał - takich wyjść może być kilka (stereo-out, monitor, tape, rec, mix itd) - a wysyłki aux służą do tego aby tym osobnym wyjściem (aux send) możnabyło wypuścić sygnał tylko z wybranego kanału lub kilku kanałów, a nie całość. (przy każdym kanale mixera masz gałki SEND i nimi regulujesz/wysyłasz sygnał z tego kanału do wyjść AUX-SEND)



Np. masz podpięte kilka żródeł dźwięku pod kolejne kanały - ale podczas grania masz zamiar nagrać (np. do kompa) tylko wybrane kanały, a nie cały mix --- wtedy to co chcesz nagrać wysyłasz na wyjście AuxSend- a z niego do rejestratora/komputera.



Często przez wyjście SEND wysyła się wybrany sygnał do zewnętrznego procesora efektów i potem obrobiony wraca na sumę do wolnego kanału - to się sprawia jak się nie ma kabli do Insertów)



Co do powrotów to sam nie jestem na 100% pewien jak je zdefiniować, więc nie piszę (nie mam w mixerze) coby jakiejś gafy nie palnąć.











Cały czas zmierzamy ku perfekcji :)

Toffi
Posty: 70
Rejestracja: wtorek 08 lut 2005, 00:00
Kontakt:

Re: Aux sends i stereo aux returns

Post autor: Toffi » wtorek 24 maja 2005, 21:43

Np. masz podpięte kilka żródeł dźwięku pod kolejne kanały - ale podczas grania masz zamiar nagrać (np. do kompa) tylko wybrane kanały, a nie cały mix --- wtedy to co chcesz nagrać wysyłasz na wyjście AuxSend- a z niego do rejestratora/komputera.

...........................................................................



Dzięki, a jeszcze do powyższego:

To czy nie wyszłoby na to samo gdybym na wybranych kanałach wcisnął mute i posłał wszystko jako main? Albo już się zakręciłem...






Awatar użytkownika
SLP
Posty: 266
Rejestracja: wtorek 20 lip 2004, 00:00

Re: Aux sends i stereo aux returns

Post autor: SLP » wtorek 24 maja 2005, 21:49

...Np. masz podpięte kilka żródeł dźwięku pod kolejne kanały - ale podczas grania masz zamiar nagrać (np. do kompa) tylko wybrane kanały, a nie cały mix --- wtedy to co chcesz nagrać wysyłasz na wyjście AuxSend- a z niego do rejestratora/komputera.

...........................................................................



Dzięki, a jeszcze do powyższego:

To czy nie wyszłoby na to samo gdybym na wybranych kanałach wcisnął mute i posłał wszystko jako main? Albo już się zakręciłem...





...

**********************

Można i tak - ale jak wspomnialem jest to przydatne jak zależy nam na tym, żeby słyszeć cały mix - a nagrać tylko jego wybrane ślady



(plus pare innych zastosowań)
Cały czas zmierzamy ku perfekcji :)

Toffi
Posty: 70
Rejestracja: wtorek 08 lut 2005, 00:00
Kontakt:

Re: Aux sends i stereo aux returns

Post autor: Toffi » wtorek 24 maja 2005, 21:53

Ano racja... nie słychać przecież wtedy tych kanałów...racja. Jasne.

Dzięki Ci SLP. To już połowę wiem

Awatar użytkownika
Pewu
Posty: 849
Rejestracja: sobota 07 cze 2003, 00:00

Re: Aux sends i stereo aux returns

Post autor: Pewu » wtorek 24 maja 2005, 22:06

Często przez wyjście SEND wysyła się wybrany sygnał do zewnętrznego procesora efektów i potem obrobiony wraca na sumę do wolnego kanału...



Oj, trochę to chyba nie tak. Rzeczywiscie, może troche to skomplikowane(?) w tym przypadku, ale trzeba uczciwie przyznać, że calkiem funkcjonalne.



Wysyłki (aux)

Są dwa wyjscia Aux. Jedno (Aux1) można ustawić przed i za suwakiem głośności (Fader), drugie (Aux2) pobiera sygnał tylko sprzed suwakiem Fader, czyli sygnał na nim nie jest zalezny od ustawienia głosnosci na kanale. Dotyczy to zarówno kanałów mono jak i stereo. Przy czym sygnał z tych drugich jest niestety monofoniczny. Sygnaly te można oczywiscie wypuścić już dalej na dowolne urządzenie zewnetrzne.



Powroty (return)

Z urządzeń zewnętrznych możemy powrócić już sygnałem stereofonicznym na dwa niezależne tory (Aux Return1 L/R i Aux Return2 L/R). Tor Aux Return1 jest kierowany na wyjscie SUB, możemy tam dodatkowo wmiksować potencjometrem AUX1 bezpośredni sygnał z wyjścia AUX1 ("na sztywno", z pominięciem urządzenia zewnętrznego). Sygnał z toru Aux Return2 (wchodzi na sztywno takze na procesor efektów) można skierować zarówno na SUB jak i na ALT (przełącznik MAIN/ALT).
Sympatycznie zielonokreskowy nadworny klaun Forum EiS

Toffi
Posty: 70
Rejestracja: wtorek 08 lut 2005, 00:00
Kontakt:

Re: Aux sends i stereo aux returns

Post autor: Toffi » wtorek 24 maja 2005, 22:42

Pewu, a powiedz mi. proszę, gdybyś miał jeszcze chwilę...

Co to jest to wyjście sub? Rozglądam się mocno po konsoli i nie widzę...



I w sumie ostatnie pytanko - czy da radę zrobić tak, żeby z wetkniętych w miser słuchawek dobiegał tylko sygnał z powrotu z zewnętrznego rejestratora - czyli tylko i wyłącznie to, co ten rejestrator "słyszy"?

Wiem, że to trochę karkołomne, bo niby czemu nie słuchać bezpośrednio

z urządzenia docelowego, no ale mam swoje powody, długo by teraz opisywać co sobie przez to wyobrażam...

Da radę tak zrobić?


Awatar użytkownika
peak
Posty: 417
Rejestracja: piątek 27 sie 2004, 00:00

Re: Aux sends i stereo aux returns

Post autor: peak » wtorek 24 maja 2005, 23:07

...Pewu, a powiedz mi. proszę, gdybyś miał jeszcze chwilę...

Co to jest to wyjście sub? Rozglądam się mocno po konsoli i nie widzę...



I w sumie ostatnie pytanko - czy da radę zrobić tak, żeby z wetkniętych w miser słuchawek dobiegał tylko sygnał z powrotu z zewnętrznego rejestratora - czyli tylko i wyłącznie to, co ten rejestrator "słyszy"?

Wiem, że to trochę karkołomne, bo niby czemu nie słuchać bezpośrednio

z urządzenia docelowego, no ale mam swoje powody, długo by teraz opisywać co sobie przez to wyobrażam...

Da radę tak zrobić?

...

**********************

Jasne. Wyjście z rejestratora wpinasz w wejście bodajże 2TR in (nie pamiętam jak się nazywa, zrobione na chinchach) i słyszysz. Co nie zmienia faktu że jeżeli nagrywasz z main out to zrobi ci się pętla...



Peak
[URL=http://dziecineo.prv.pl/Nie dzieciom neo!][/URL]

ODPOWIEDZ