Oflagowywanie materiału

Dział dla początkujących adeptów sztuki realizacji. Nie krępuj się zwrócić ze swoją sprawą, nic nie jest proste a ta dziedzina już szczególnie.
Awatar użytkownika
Bartolomeo
Posty: 223
Rejestracja: sobota 13 lis 2004, 00:00

Oflagowywanie materiału

Post autor: Bartolomeo » wtorek 24 maja 2005, 17:48

Witam.

Mam pytanko, jak w temacie. Do czego dokładnie służy, jak działa itd. w sumie prosze o wszelkie info na ten temat.

Aż wstyd mi troszke o to pytać, kilka razy już o tym słyszałem, jednak nie jest to dla mnie dokońca jasne, a niebawem będe się zabierał do pracy

Czy dobrze myśle, że chodzi o zaczenie początku i końca utworu

Z góry dziękuje za wszelkie info.

Pozdrawiam:

Bartek

Awatar użytkownika
Bartolomeo
Posty: 223
Rejestracja: sobota 13 lis 2004, 00:00

Re: Oflagowywanie materiału

Post autor: Bartolomeo » wtorek 24 maja 2005, 21:30

Panowie- aforyzm na dziś:

"Jeżeli problem wydaje się łatwy, to jest trudny"

Czyżby Myślałem, że to należy do podstaw

Jeszcze raz prosze o info i pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Tb_Studio
Posty: 354
Rejestracja: sobota 23 kwie 2005, 00:00
Kontakt:

Re: Oflagowywanie materiału

Post autor: Tb_Studio » środa 25 maja 2005, 00:22

...Witam.

Mam pytanko, jak w temacie. Do czego dokładnie służy, jak działa itd. w sumie prosze o wszelkie info na ten temat.

Aż wstyd mi troszke o to pytać, kilka razy już o tym słyszałem, jednak nie jest to dla mnie dokońca jasne, a niebawem będe się zabierał do pracy

Czy dobrze myśle, że chodzi o zaczenie początku i końca utworu

Z góry dziękuje za wszelkie info.

Pozdrawiam:

Bartek...

**********************

Masz napisane w dziale FAQ "sztuka masteringu".
Filip Michalski - główny specjalista ds. emisji i produkcji reklam
Polskie Radio SA

Awatar użytkownika
Bartolomeo
Posty: 223
Rejestracja: sobota 13 lis 2004, 00:00

Re: Oflagowywanie materiału

Post autor: Bartolomeo » środa 25 maja 2005, 09:50

Faktycznie nie zauważyłem, jednak te informacje mi nie wystarczaja, albo nie dokonca rozumiem.

"Jeśli nasz program posiada opcję wstawiania offsetu, należy z niej skorzystać. Sprawi ona, że flagi zostaną nieco poprzesuwane w czasie i najmniejsza nawet nutka utworu nie zostanie utracona, nawet w przypadku odtwarzania na najpodlejszym z odtwarzaczy CD."

Pytanie: czy każdy program na którym mixujemy sam wstawia flagi??

My je ewentualnie tylko przesówamy??

Awatar użytkownika
JacekH
Posty: 611
Rejestracja: czwartek 14 mar 2002, 00:00

Re: Oflagowywanie materiału

Post autor: JacekH » środa 25 maja 2005, 11:38

...Faktycznie nie zauważyłem, jednak te informacje mi nie wystarczaja, albo nie dokonca rozumiem.

"Jeśli nasz program posiada opcję wstawiania offsetu, należy z niej skorzystać. Sprawi ona, że flagi zostaną nieco poprzesuwane w czasie i najmniejsza nawet nutka utworu nie zostanie utracona, nawet w przypadku odtwarzania na najpodlejszym z odtwarzaczy CD."

Pytanie: czy każdy program na którym mixujemy sam wstawia flagi??

My je ewentualnie tylko przesówamy??...

**********************

Programy do miksowania nie muszą wstawiać znaczników... Programy, które pozwalają na pisanie płytki pozwalają na ustawianie znaczników dowolnie, więc możesz przesunąć dany znacznik na tyle, przed start utworu, żeby pierwsze sample nie były obcięte. Ja zawsze daję od 20-50ms "zapasu" na początku utworu, po znaczniku. I nie zdarzyło mi się, żeby jakikolwiek odtwarzacz obciął ten początek. Urządzenia, które posiadają funkcję auto cue i tak pomijają ten odcinek ustawiając sięna pierwszych samplach, które przekraczają okreslony poziom.



Jacek

Awatar użytkownika
Bartolomeo
Posty: 223
Rejestracja: sobota 13 lis 2004, 00:00

Re: Oflagowywanie materiału

Post autor: Bartolomeo » środa 25 maja 2005, 13:29

Aha zaczynam mieć pojęcie, powiedzcie mi tylko czy znaczniki musze dodać tuż przed zapisaniem płyty, czy moge je wkleić w materiał i zostawić na stałe(archiwizacja na dysku np.)

No i jeszcze czy da sie to zrobić Cool Editem, bo nim było by mi najwygodniej.

Dziekuje bardzo

Awatar użytkownika
JacekH
Posty: 611
Rejestracja: czwartek 14 mar 2002, 00:00

Re: Oflagowywanie materiału

Post autor: JacekH » środa 25 maja 2005, 14:14

...Aha zaczynam mieć pojęcie, powiedzcie mi tylko czy znaczniki musze dodać tuż przed zapisaniem płyty, czy moge je wkleić w materiał i zostawić na stałe(archiwizacja na dysku np.)

No i jeszcze czy da sie to zrobić Cool Editem, bo nim było by mi najwygodniej.

Dziekuje bardzo ...

**********************

Teoretycznie znaczniki można mieć w pliku, pod warunkiem, że wykorzystujesz do zapisu i odczytu ten sam program. Ale do celów archiwizacji to chyba lepiej przechowywać całe projekty, bo tam definiujesz przecież zależności pomiędzy kolejnymi utworami - przenikanie, znaczniki płyty itd. Czy Cool Edit? Wątpie, do takich prac raczej używa się narzędzi typu WaveLab, Pyramix, Samplitude itd.



Jacek

Awatar użytkownika
preceli
Posty: 2452
Rejestracja: poniedziałek 06 gru 2004, 00:00

Re: Oflagowywanie materiału

Post autor: preceli » środa 25 maja 2005, 21:14

...Wątpie, do takich prac raczej używa się narzędzi typu WaveLab, Pyramix, Samplitude itd....



...i Sonic Foundry, i byle jaki już dziś program do nagrywania CD-R/W (CeQuadrat, Nero) i wiele innych...
Wiedza zawsze ileś tam kosztuje, głupoty i niewiedzy nie da się oszacować.

Awatar użytkownika
JacekH
Posty: 611
Rejestracja: czwartek 14 mar 2002, 00:00

Re: Oflagowywanie materiału

Post autor: JacekH » czwartek 26 maja 2005, 13:51

......Wątpie, do takich prac raczej używa się narzędzi typu WaveLab, Pyramix, Samplitude itd....



...i Sonic Foundry, i byle jaki już dziś program do nagrywania CD-R/W (CeQuadrat, Nero) i wiele innych......

**********************

No nie do końca... Nero i jemu podobne raczej służą do banalnego stworzenia płytki audio bez kontroli nad znacznikami. Przecież znaczniki to nie tylko Track Start i Track End....



Jacek

Awatar użytkownika
preceli
Posty: 2452
Rejestracja: poniedziałek 06 gru 2004, 00:00

Re: Oflagowywanie materiału

Post autor: preceli » czwartek 26 maja 2005, 14:15

... Nero i jemu podobne raczej służą do banalnego stworzenia płytki audio bez kontroli nad znacznikami. Przecież znaczniki to nie tylko Track Start i Track End....



Oczywiście . Myślalem jednak, iż koledze chodziło raczej o proste operacje na pliku audio przed wypaleniem - dzielenie na tracki, indexowanie, ISRC, flagowanie (pre emphasis, copy protected) a z tym nie ma problemu.
Wiedza zawsze ileś tam kosztuje, głupoty i niewiedzy nie da się oszacować.

ODPOWIEDZ