Klawiatura komputerowa jako klawiatura MIDI?

Dział dla początkujących adeptów sztuki realizacji. Nie krępuj się zwrócić ze swoją sprawą, nic nie jest proste a ta dziedzina już szczególnie.
Awatar użytkownika
Pewu
Posty: 849
Rejestracja: sobota 07 cze 2003, 00:00

Re: Klawiatura komputerowa jako klawiatura MIDI?

Post autor: Pewu » poniedziałek 06 cze 2005, 22:29

..Musiałyby mieć rezystor nastawny (potencjometr). Bo inaczej jak sobie wyobrażasz grę w jakąś gierkę samochodową?...

**********************

1.) Potencjometr to nie jest z definicji rezystor nastawny

2.) Dwa styki i odpowiedni algorytm wystarczą
Sympatycznie zielonokreskowy nadworny klaun Forum EiS

Awatar użytkownika
TheFender
Posty: 53
Rejestracja: piątek 03 cze 2005, 00:00

Re: Klawiatura komputerowa jako klawiatura MIDI?

Post autor: TheFender » wtorek 07 cze 2005, 13:19

1.) Potencjometr to nie jest z definicji rezystor nastawny

**********************

Hmmm ciekawe ciekawe....

A ja się uczyłem lat temu trooochę, że rezystory dzielimy ze względu na cechy funkcjonalne na :

- rezystory

- potencjometry

- warystory

- magnetorezystory



Potencjometry (rezystory nastawne). Ze względu na przeznaczenie potencjometry dzieli się na:

- regulacyjne - służą do regulacji parametrów urządzenia w czasie jego pracy;

- dostrojenia (zwane montażowymi lub nastawczymi) - służące do ustalania warunków pracy układu w czasie jego uruchamiania, strojenia lub naprawy.

Ze względu na sposób regulowania dzieli się je na:

- obrotowe - regulowanie wałkiem lub wkrętakiem;

- suwakowe - regulowanie przesuwem suwaka w linii prostej; suwak może być regulowany ręcznie lub za pośrednictwem śruby (potencjometry paskowe).

Ze względu na sposób wykonania warstwy przewodzącej rozróżniamy potencjometry:

- węglowe - węglowa ścieżka rezystywna naniesiona jest na płytkę z tworzywa izolacyjnego;

- cermetowe - ścieżka cermetowa nałożona jest na płytkę ceramiczną;

- drutowe - wykonane z drutu oporowego nawiniętego na izolacyjny korpus.


[addsig]
Nie ważne jak się gra, ważne jak się przy tym bawi :D

Awatar użytkownika
TheFender
Posty: 53
Rejestracja: piątek 03 cze 2005, 00:00

Re: Klawiatura komputerowa jako klawiatura MIDI?

Post autor: TheFender » wtorek 07 cze 2005, 13:20

Za pomocą potencjometru można nastawiać wartość napięcia od zera do wartości napięcia źródła. Przy włączeniu rezystora nastawnego suwakowego do obwodu jako rezystora szeregowego wykorzystuje się dwa zaciski: jeden zacisk połączony z jednym końcem rezystora, a drugi - połączony z suwakiem. Między tymi zaciskami występuje zmienna rezystancja, zależna od położenia styku. Zmiana rezystancji w obwodzie powoduje zmianę natężenia prądu.


[addsig]
Nie ważne jak się gra, ważne jak się przy tym bawi :D

Awatar użytkownika
KamilFX
Posty: 217
Rejestracja: środa 30 paź 2002, 00:00

Re: Klawiatura komputerowa jako klawiatura MIDI?

Post autor: KamilFX » wtorek 07 cze 2005, 14:35

Hehe widzę, ze kilku elektroników się tu odezwało.

Co do tych 2 styków i odpowiedniego algorytmu to się zgodzę jeśli piszemy o tej dynamicznej klawiaturze komputerowej (tak normalnie działa zresztą normalna klawiatura MIDI). Ja pisałem natomiast o graniu w gierki typu Colin czy inne samochodówki o którychś ktoś wyżej pisał.

Nie ma co

Awatar użytkownika
Pewu
Posty: 849
Rejestracja: sobota 07 cze 2003, 00:00

Re: Klawiatura komputerowa jako klawiatura MIDI?

Post autor: Pewu » wtorek 07 cze 2005, 22:19

...Potencjometry (rezystory nastawne)....



Odszczekuje. Dorwałem własnie Enc.El. W. N-T. Tam też jest jak byk: potencjometr - rezystor nastawny. A mnie skojarzył się jako rezystor regulacyjny. Natomiast za rezystor nastawny wziąlem potencjometr montażowy. Mea culpa, się encyklopedii nie chce czytać .
Sympatycznie zielonokreskowy nadworny klaun Forum EiS

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Klawiatura komputerowa jako klawiatura MIDI?

Post autor: Zbynia » środa 08 cze 2005, 01:43

jakie dwa styki?

typu właczony /wyłączony?

no to ciekawe jaki algorytm bys do tego napisał zeby bylo 127 poziomów....



szukacie czegos dynamicznego to rozbierzcie sobie pada od plejaka 2





co do pytania to fl studio pozwala na granie na klawiaturze komputerowej - a do tego ladujesz vsti czy dxi i jedziesz....

i jesli masz tylko niska latencje to calkiem niezle da sie pomiachac



oczywiscie sile nacisku edytujesz recznie no ale......

Awatar użytkownika
TheFender
Posty: 53
Rejestracja: piątek 03 cze 2005, 00:00

Re: Klawiatura komputerowa jako klawiatura MIDI?

Post autor: TheFender » środa 08 cze 2005, 09:19

......Potencjometry (rezystory nastawne)....



Odszczekuje. Dorwałem własnie Enc.El. W. N-T. Tam też jest jak byk: potencjometr - rezystor nastawny. A mnie skojarzył się jako rezystor regulacyjny. Natomiast za rezystor nastawny wziąlem potencjometr montażowy. Mea culpa, się encyklopedii nie chce czytać ....

**********************

Pewu looz fasola, wybacz że tak teorią sypnąłem (to nie jest forum elektroniczne) ale uważam że jest poważnym forum i lepiej jak już coś się porusza to żeby wiadomo było do końca :)

A swoją drogą to zawsze mi się wydawało, że potencjometr montażowy to też rezystor nastawny (służy do tego samego) jednak jest przeznaczany do montażu na płytce drukowanej bezpośrednio i służy do nastaw regulacyjno/dostrojczych w końcowej fazie produkcji wyrobu. Nie kręci się tym non stop, tak ja zwykłym (obrotowym czy suwakiem) stąd jest mniejszy i "delikatniejszy" - ma przecież zajmować jak najmniej miejsca. Aaa i proszę nie mylić tego maleństwa z trymerem - kondenstatorem o reg. pojemności.

Na koniec dygresja - może i szkoda że żyjemy w czasach wygody, kiedy idę do sklepu, kupuję pudełko z elektroniką i nie interesuje mnie co w środku. Ale z II strony może to i ...dobrze, bo człowiek może się skoncentrować na ważniejszych rzeczach w życiu (jak np pisanie muzyki/ realizacja albo ostatnio modne, również na forum, DJ-joł!wanie )

Pozdrawiam.
[addsig]
Nie ważne jak się gra, ważne jak się przy tym bawi :D

ODPOWIEDZ