Jak działa wskaźnik PPM?

Dział dla początkujących adeptów sztuki realizacji. Nie krępuj się zwrócić ze swoją sprawą, nic nie jest proste a ta dziedzina już szczególnie.
kargul.x
Posty: 8
Rejestracja: poniedziałek 18 kwie 2005, 00:00

Jak działa wskaźnik PPM?

Post autor: kargul.x » środa 08 cze 2005, 13:28

Do czego służy miernik PPM, jaki parametr pokazuje i co można wywnioskować na podstawie jego wskazań?



Dzięki z góry za pomoc.

mateuszpsp
Posty: 61
Rejestracja: sobota 18 paź 2003, 00:00

Re: Jak działa wskaźnik PPM?

Post autor: mateuszpsp » środa 08 cze 2005, 22:02

...Do czego służy miernik PPM, jaki parametr pokazuje i co można wywnioskować na podstawie jego wskazań?



Dzięki z góry za pomoc....

**********************

PPM to analogowy pomiar poziomu szczytowego sygnalu, w odroznieniu od cyfrowego, ktory jest nadgorliwy bo reaguje na kazda probke, czas integracji wynosi pare ms, co daje wystarczajace zabezpieczenie przed slyszalnym przesterowaniem transientow w urzadzeniach analogowych ignorujac jednoczesnie bardzo krotkie wartosci szczytowe, ktorych znaczenie w urzadzeniach analogowych jest mniejsze niz w cyfrowych.



Pozdrawiam,



MW

Ano
Posty: 210
Rejestracja: środa 09 lip 2003, 00:00

Re: Jak działa wskaźnik PPM?

Post autor: Ano » czwartek 09 cze 2005, 00:07

Warto dodac, ze tego rodzaju wskazniki stosowane sa tez w mieszanych (analogowo-cyfrowych) torach fonii. Mam na mysli wskazniki QPPM (Quasi Peak Programme Meter), czas integracji (10ms) zostal tak dobrany, aby rzeczywiste wartosci szczytowe (PPM 0ms) nie przekraczaly zalecanego przez EBU Headroom´u 9 dB. Poziom 0dB w QPPM odpowiada cyfrowemu –9 dBFS. Dla radiofonii 0dB QPPM odpowiada nominalnej dewiacji 40kHz a w "pikach" nie przekracza 75kHz.

kargul.x
Posty: 8
Rejestracja: poniedziałek 18 kwie 2005, 00:00

Re: Jak działa wskaźnik PPM?

Post autor: kargul.x » czwartek 09 cze 2005, 13:23

...Warto dodac, ze tego rodzaju wskazniki stosowane sa tez w mieszanych (analogowo-cyfrowych) torach fonii. Mam na mysli wskazniki QPPM (Quasi Peak Programme Meter), czas integracji (10ms) zostal tak dobrany, aby rzeczywiste wartosci szczytowe (PPM 0ms) nie przekraczaly zalecanego przez EBU Headroom´u 9 dB. Poziom 0dB w QPPM odpowiada cyfrowemu –9 dBFS. Dla radiofonii 0dB QPPM odpowiada nominalnej dewiacji 40kHz a w "pikach" nie przekracza 75kHz....

**********************



Nie wszystko rozumiem z tej odpowiedzi.

Nie rozumiem stwierdzenia "0dB QPPM odpowiada nominalnej dewiacji 40kHz a w "pikach" nie przekracza 75kHz"



Poza tym, jeżeli dobrze wnioskuję to przy tylko cyfrowej obróbce za pomocą komputera nie ma sensu używać wskaźnika PPM.



TAK czy NIE ?



a jeżeli nie to co mogę stracić nie używając go?



Jeżeli moje pytania wydadzą się głupie to proszę o nakierowanie na właściwy sposób rozumowania (o ile nie wymaga to napisania książki).

Jak na razie dochodziłem do wielu rzeczy samemu albo czytając tematy na różnych forach ale do tego nie mogę dojść.

mateuszpsp
Posty: 61
Rejestracja: sobota 18 paź 2003, 00:00

Re: Jak działa wskaźnik PPM?

Post autor: mateuszpsp » czwartek 09 cze 2005, 13:32





Jeżeli moje pytania wydadzą się głupie to proszę o nakierowanie na właściwy sposób rozumowania (o ile nie wymaga to napisania książki).

Jak na razie dochodziłem do wielu rzeczy samemu albo czytając tematy na różnych forach ale do tego nie mogę dojść....

**********************



To moze inaczej. Dlaczego pytasz o tego typu miernik?




Ano
Posty: 210
Rejestracja: środa 09 lip 2003, 00:00

Re: Jak działa wskaźnik PPM?

Post autor: Ano » czwartek 09 cze 2005, 21:02

kargul.x: Nie rozumiem stwierdzenia "0dB QPPM odpowiada nominalnej dewiacji 40kHz a w "pikach" nie przekracza 75kHz"



Chcialem wykazac, ze przy pomocy tego samego miernika QPPM, mozna ustawic poziomy referencyjne zarowno dla urzadzen cyfrowych jak i analogowych - stad ten przyklad (autentyczny z WDR) wysterowania modulatora w nadajniku FM.



Poza tym, jeżeli dobrze wnioskuję to przy tylko cyfrowej obróbce za pomocą komputera nie ma sensu używać wskaźnika PPM.



Mierniki PPM ( chyba poprawniej "mierniki" a nie wskazniki) moga tez byc cyfrowe i to z czasem reakcji 1 probki (10-20µs). Do ustawienia poziomu wysterowania (w sensie dopasowania sygnalu cyfrowego ) podczas rejestracji lub przekazu, ten typ miernika jest bez watpienia najlepszy. Natomiast jesli szukamy informacji o zmianach w obrabianym sygnale to Peakmeter "PPM 0ms" bedzie w tym malo pomocny. Dla uwidocznienia efektow obrobki dynamiki instrumentow z tzw. duzym "Lead" jak przykladowo perkusja, miernik wartosci skutecznej rowniez nie zdaje egzaminu, gdyz czas reakcji rzedu 100ms jest relatywnie za dlugi. ´Quasi Peak Programme Meter´ z reakcja 10ms sprawdzi sie tutaj najlepiej i dodatkowo odfiltruje z pola widzenia nieuzyteczne dla naszych uszu przebiegi o czasie trwania ponizej 10ms.

ODPOWIEDZ