JBL LSR 305 plus subwoofer aktywny

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
Blackberry
Posty: 6
Rejestracja: sobota 17 mar 2018, 18:16

JBL LSR 305 plus subwoofer aktywny

Post autor: Blackberry » sobota 17 mar 2018, 18:37

Witam,

To mój pierwszy post na tym forum więc proszę o wyrozumiałość.Od niedawna zacząłem interesować się nagłośnieniem studyjnym do typowo domowych zastosowań ( muzyka,gry,filmy ) - wiem w tym momencie może wylać się na mnie fala hejtu typu '' czemu nie kupiłeś głośników komputerowych ''
Ale ten sprzęt jako jedyny przypadł mi brzmieniowo do gustu.
Od dwóch miesięcy jestem posiadaczem JBL LSR 305 + M-Audio Track Hub usb i chciałbym do zestawu dorzucić subwoofer.
Dedykowany subwoofer LSR 310s jest póki co na dłuższy czas poza moim zasięgiem finansowym i na jakiś chciałbym sprawić sobie '' zamiennik '' - i w tym momencie rodzi się pytanie jak to podpiąć ?
Rozumiem że jedynym rozwiązaniem jest konfiguracja typu - Monitory -> subwoofer ( line in ) -> subwoofer (line out ) -> karta dźwiękową ?
Subwooferów z line in i line out jest w budżecie ok 600 zl jak na lekarstwo i póki co udało mi się znaleźć kilka propozycji z firmy Wharfedale i STX - https://stx.pl/stx-s-200-n-kolor-czarny.html
Czy tego typu połączenie przez duze jacki z przejściem na RCA może wpłynąć na jakość dzwięku ?
Monitory mam ustawione na standach + podkładkach akustycznych w trójkącie równobocznym przy metrażu pokoju ok 15m.
Głośniki w moim odczuciu sprawują się świetnie, jedynie czego może brakować to tego efektu i uderzenia w grach, tak wiem jest to sprzęt odsłuchowy do innych zastosowań stąd decyzja aby je wspomóc subwooferem.
Będę bardzo wdzięczny za wszelkie propozycje, pomysły i porady.
Mam nadzieję że nie zostanę zlinczowany za mój brak wiedzy.


Pozdrawiam !

Awatar użytkownika
Caroozo
Posty: 932
Rejestracja: piątek 22 lut 2008, 00:00

Re: JBL LSR 305 plus subwoofer aktywny

Post autor: Caroozo » sobota 17 mar 2018, 21:17

Witam(y),

z routingiem pokręciłeś, będzie M-audio->subwoofer LINE IN->subwoofer LINE OUT->monitory. Podłączanie subwoofera do monitorów jest dla mnie dość dziwnym pomysłem, gdyż ich przeznaczeniem jest właśnie neutralny sygnał. Niemniej - wolny kraj, można i tak ;). Delikatny basik "na życzenie" nie zaszkodzi. Poniższy sub trudno mi polecić - niby fajny, ale na "kopa" bym nie liczył. W subwooferze najistotniejszy jest SPL (Sound Pressure Level), czyli ciśnienie, jakie wytwarza. Jeśli chcesz "ładny" bas, ok. Jeśli chcesz szybki bas, czyli tzw. "kop na klatę", warto zwracać uwagę na ten parametr. Faktycznie, w tym przedziale nic nowego i fajnego nie dostaniesz. Warto pomyśleć czy nie znaleźć jakiś używany, aktywny subik na popularnych portalach - często idzie dostać coś ciekawego i aktywnego z wejściem/wyjściem.

Trzeba Ci wiedzieć, że lepsze subwoofery posiadają crossover, tzn. zwrotnicę, która oddziela brzmienie basu i przekazuje resztę na głośniki za subem. Pozwala to zdjąć niskie częstotliwości z "przodów", a subwooferowi pomaga uzyskać czystszy ton (tylko w tym paśmie, w jakim powinien pracować). Taki system oferuje najlepszą selektywność brzmienia. Można to kupić osobno - warto rozważyć używane (tam nie ma co się popsuć) - Behringer/ALTO/dbx można dostać nawet za 150 PLN. Zwróć uwagę czy mają I/O na XLR czy na jack. Routing wygląda tak: M-audio->crossover->1)JBL'e 2)subwoofer. Dzięki temu możesz kupić subwoofer tylko z wejściem audio.

W/w rozwiązanie jest lepsze bo transparentnie możesz przekazywać dżwięk na monitory, regulując przekazywane dolne pasmo na sub-a, nie tracisz też niemal nic z jakości dźwięku. Co jest w środku tego sub-a (a sygnał przecież przez niego przechodzi) - Bóg wie. Wszystkie przejściówki, o ile są dobrej jakości (dobry, ekranowny kabel + chociaż przyzwoite wtyki), minimalnie wpływają na jakość dźwięku.

Blackberry
Posty: 6
Rejestracja: sobota 17 mar 2018, 18:16

Re: JBL LSR 305 plus subwoofer aktywny

Post autor: Blackberry » sobota 17 mar 2018, 22:12

Wszystko fachowo i rzeczowo opisane - dziekuję ślicznie !
Dopiero teraz sobie uświadomiłem jaką głupotę napisałem z routingiem : )
Jeżeli chodzi o wybór subwoofera to jak najbardziej może to być sprzęt używany.
Wiec widzę że sprawa jest już dość jasna a przy użyciu crossovera mój wachlarz możliwości wyboru się poszerza.

Gdyby miał ktoś dla mnie jeszcze jakieś cenne informacje lub uwagi bardzo chętnie poczytam.
Tymczasem zabieram się do dalszej lektury związanej z crossoverami i wszystkim co jest z tym związane

Blackberry
Posty: 6
Rejestracja: sobota 17 mar 2018, 18:16

Re: JBL LSR 305 plus subwoofer aktywny

Post autor: Blackberry » środa 08 sie 2018, 08:40

Witam ponownie,

Mala aktualizacja tematu z mojej strony :)
Przez ostatni czas dosc okazyjnie zakupilem karte Focusrite scarlett 2i4 a dwa dni temu subwoofer Ikey Audio m10s v2.
Sprzet podlaczony i z efektu jestem mega zadowolony z tym ze nie obylo sie bez problemow... wiec ogromna prosba o pomoc/porade.
Wszystko pieknie gra do momentu uruchomienia jakiejkolwiek gry komputerowej, zaczynaja pojawiac sie dziwne dzwieki jakby trzaski, brzeczenie w monitorach na glosniku wysokotonowym. Po zminimalizowaniu gry problem momentalnie zanika, moge sluchac muzyki na yt,spotify itp
Problem zaniknal w momencie jak zaczalem majstrowac przy monitorach i zmienilem input sensivity na +4 ale co za tym idzie monitory w moim odczuciu graja ciszej.
I teraz moje pytanie: czy musi to tak zostac czy moge cos jeszcze z tym zrobic?

PS Bardzo dziwne wg mnie jest to ze dzieje sie tak tylko i wylacznie w grach - jezeli chodzi o ustawienia dzwieku w opcjach przerobilem juz wszystko


Dziękuję slicznie z gory za pomoc

Awatar użytkownika
Caroozo
Posty: 932
Rejestracja: piątek 22 lut 2008, 00:00

Re: JBL LSR 305 plus subwoofer aktywny

Post autor: Caroozo » środa 08 sie 2018, 09:17

Hm... Teoretycznie wszystko powinno chodzić ok, gdyż warstwę audio obsługuje Direct Sound / UAA i teoretycznie dźwięk "z Windowsa" czyli YT, AIMP, Spotify itd nie różni się od tego generowanego np. przez gry. Trudno powiedzieć o co może chodzić bez przetestowania sprzętu w różnych sytuacjach. Jeśli da się z tym żyć - ja bym to zostawił. Zawsze można też sprawdzić to na innym komputerze żeby się upewnić że to nie problem z systemem.

Blackberry
Posty: 6
Rejestracja: sobota 17 mar 2018, 18:16

Re: JBL LSR 305 plus subwoofer aktywny

Post autor: Blackberry » środa 08 sie 2018, 10:35

Powiem szczerze ze byl juz formatowany nawet system zeby usunac pozostalosci sterownikow po poprzedniej karcie.

JBL w instrukcji obslugi mowi tak:

„ INPUT SENSITIVITY switch – Set this switch to the +4 dBu setting when connecting professional equipment and sources with very high output. NOTE: When the LSR310S is used in a system with LSR305 and LSR308, set the INPUT SENSITIVITY switch on the LSR305 or LSR308 to the -10dBV setting regardless of the LSR310S input sensitivity switch setting „

Cos czuje ze pozostanie mi rozkrecenie potencjometrow na monitorach na maxa i bede musial poprostu z tym zyc tak jak mowisz.

EDIT:

W sumie jeszcze jedna mysl mi sie nawinela.
A mianowicie gosc do subwoofera dorzucil mi dosc grube kable TS ktore mam podlaczone z karty dzwiekowej do subwoofera a wychodze na monitory troche cienszymi ale TRS - czy to moze byc przyczyna ?
Dlugosc kabli 1.5-2m

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: JBL LSR 305 plus subwoofer aktywny

Post autor: Zbynia » czwartek 09 sie 2018, 21:28

Oczywiście
kable TRS stosuje się dla sygnału +4dBu - rzecz w tym że każdy element musi obsługiwać połączenie symetryczne
Jeśli podłączysz sprzęt który nie obsługuje połączeń symetrycznych to bardzo często przesterujesz wejście takiego sprzętu tak wysokim sygnałem stąd mozliwośc przełączenia na -10dBV

Przy EMU 1820 tez mam problem z grami mimo że sterowniki poprawnie obsługują WDM i DS
Do wszelkich sygnałów z systemu/gier/mediów od lat korzystam z karty zintegrowanej podłączonej po SPDIF do karty EMU
Cała reszta która ma "wartość" leci po ASIO bezpośrednio do EMU
Mam to szczęście że EMU obsługuje obydwa sygnały jednocześnie bez problemu (w razie czego)

Oczywiście w obydwu wypadkach próbkowanie ma ustawione na sztywno - 44.1kHz
To może być przyczyną problemów bo wciąż wiele gier ma jakieś marne próbki pokroju 32kHz albo 48kHz.
Integra sobie poradzi ale EMU mi potrafi wywalić błędem z potrzebą wgrania odpowiedniego profilu (pełnej automatyki tam jeszcze nie było - karta ma 14 lat :-)

W twoim wypadku z karty do suba wychodzisz TRS, z suba do monitorów zapewne też (nie jestem pewien bo ani instrukcja ani opis wyjść suba nie mówi nic na temat wyjść prócz tego że to jack 6.3mm :-) )

Blackberry
Posty: 6
Rejestracja: sobota 17 mar 2018, 18:16

Re: JBL LSR 305 plus subwoofer aktywny

Post autor: Blackberry » czwartek 09 sie 2018, 22:10

Własnie niedawno jak przysiadlem przy subwooferze zwrocilem uwage ze wyraznie jest napisane TRS a nawet mala ilustracja.

Zdjecie tylu subwoofera : www.fotosik.pl/zdjecie/cdba4a07489c803a

Podejrzewam ze winowajca moze byc ten kabel Jack TS ktory aktualnie idzie z karty do suba.
Jezeli on nie jest winowajca to juz nie wiem :)
Poki co nie mam od kogo pozyczyc takich kabli na testy wiec czuje ze bede musial kupic w ciemno

Ps Robilem rowniez „przekladanke” moje ciensze TRS dalem z karty do suba i grube TS z suba do monitorow i mialem dziwne wrazenie ze brzeczy jeszcze glosniej - choc moze byc to moja fanaberia :)

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: JBL LSR 305 plus subwoofer aktywny

Post autor: Zbynia » piątek 10 sie 2018, 18:36

Ale przy output już śladu TRS nie ma :-)
poza tym możesz sprawdzić jeden kanał - kable TRS masz przecież dwa :-) - zawsze to coś z braku laku

Czy sub i monitory zasilane są z jednego gniazdka? Pętla mas też czasem może być problemem...

Blackberry
Posty: 6
Rejestracja: sobota 17 mar 2018, 18:16

Re: JBL LSR 305 plus subwoofer aktywny

Post autor: Blackberry » piątek 10 sie 2018, 22:08

W sumie z tym jednym kanalem swietny pomysl jutro to sprawdze :)

Ogolnie wszystko jest podpiete do listwy ktora jest pod jednym gniazdkiem

EDIT

Sprawdzilem tym sposobem jeden kanal - nie brzeczy : )

Więc chyba temat załatwiony : )

Dziekuje !

ODPOWIEDZ