Jak sprawdzić wypłacalność firmy

Tutaj można podyskutować na tematy związane z prawami autorskimi, produkcją i rozpowszechnianiem oraz wszelkie inne wymagające wiedzy prawniczej.
Awatar użytkownika
Caroozo
Posty: 932
Rejestracja: piątek 22 lut 2008, 00:00

Re: Jak sprawdzić wypłacalność firmy

Post autor: Caroozo » środa 21 mar 2018, 10:20

Długi przędsiębiorstwa możesz sprawdzić w BIGu, natomiast jeśli chodzi o realną wypłacalność, cóż - tutaj trzeba by "poniuchać" na rynku i sprawdzić opinię o firmie. Niestety często wykorzystuje się freelancerów, płacąc im mniej - lub w ogóle nic nie płacąc - pod byle pretekstem (lub bez powodu), wierząc, że ktoś taki nie będzie się sądownie bił o swoją należność. Zdarza się też, że testowo firma chce małe zlecenie, które obustronnie zostaje zrealizowane i podejmowane są większe. Jeśli firma takowa, bez researchu lub wnikliwego zbadania portfolio zleca dużą robotę, na 90% może Cię oszukać. Ja np. nie wybrałbym przypadkowej osoby do dużego projektu bez uprzedniego sprawdzenia wykonawcy. Jeśli zaś wszystko jest ok, a boisz się o ew. wypłacalność i wyegzekwowanie umowy, zażądaj wcześniejszego sporządzenia umowy, z którą będziesz mógł udać się do radcy prawnego. Jeśli wzbudzi podejrzenia lub będzie dla Ciebie niekorzystna (jakieś dziwne klauzule, niestandardowe terminy) lub brak będzie dobrej woli co do np. transz za dany etap prac lub terminów, jakieś kary umowne nie występujące standardowo w tego typu umowach - powinna Ci się zapalić lampka. Generalnie trzeba trochę popracować, żeby wiedzieć już "z czym się to je". Pamiętaj tez, że to nie Stany Zjednoczone, że umowa jest ważniejsza niż rozporządzenia/ustawy/konstytucja/ratyfikowane umowy międzynarodowe - szczególnie sprawdzaj czy nie ma tzw. zakazanych klauzul. Bardzo, bardzo wielu "wtopiło" na teoretycznie intratnych umowach, nie mogąc później dojść do swego. Dobrze skonstruowana umowa pozwoli Ci później przy ew. problemach uniknąć problemów i wyegzekwować swoją należność - nie będziesz nawet potrzebować dobrego adwokata, bo w obliczu faktów (o które zadbasz) w postępowaniu nakazowym zostanie wydany nakaz zapłaty, z odsetkami + ew. kosztami zastępstwa procesowego. Potem z nadaną klauzulą wykonalności pódziesz do komornika, a jeśli firma jest wypłacalna i nie jest w upadłości, odzyskasz pieniądze. Podstawą do tego jednak będą niezbite dowody i porządna dokumentacja, o które musisz zadbać. Pamiętaj - cudów nie ma, super-mega zlecenie z nieba nie spada, bo to nie lata 90-te że sprzętu i wiedzy wiele osób nie miało - rynek pełny jest freelancerów lepszych lub gorszych, co wykorzystują często firmy żeby łapać jeleni, zrobić coś za pół darmo albo wręcz nie zapłacić wiedząc, że mało kto będzie egzekwował swoją pracę. Ja też raz dałem się oszukać i jeśli miałbym wątpliwości, rozmawiałbym. Jeśli wyczułbym zbyt duże ryzyko lub coś wzbudziłoby moje wątpliwości, wolałbym się w coś takiego nie pakować.

alfos
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek 12 mar 2018, 10:57

Re: Jak sprawdzić wypłacalność firmy

Post autor: alfos » czwartek 19 kwie 2018, 11:07

Jasne, że się da. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, to na https://erif.pl/ możesz pobrać pełen raport na ich temat, a tam znajdziesz wszystkie potrzebne informacje, nie tylko o tym, że dług jest, ale też od kogo, w jakiej kwocie i od jak dawna. A mając tyle danych wnioski możesz wyciągnąć sam.

ODPOWIEDZ