Zbyt głośna praca laptopa

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
MiguelNavarro
Posty: 1
Rejestracja: piątek 26 paź 2018, 00:05

Zbyt głośna praca laptopa

Post autor: MiguelNavarro » piątek 26 paź 2018, 00:17

Witam! Borykam się z problemem zbyt głośnego laptopa. Sprawa ma się następująco. Kupiłem niedawno używanego laptopa marki DELL E5430 LATITUDE. Wyrwałem go za niską cenę, a musiałem pilnie ogarnąć sobie jakiś sprzęt. Laptop pracuje bez zarzutu. Problem w tym, że jest zbyt głośny podczas pracy z DAW. Odpalając Reapera i zmieniając ustawienia na 96kHz i bufor 128 wiatraki zaczynają zbyt głośno pracować. To najniższa wartość buffora jaką mogę ustawić, gdyż zależy mi na niewyczuwalnej latencji, ponieważ odsłuch zawsze nadaje prosto z DAW, a przy takich ustawieniach jestem na granicy, gdyż latencja wynosi 4,8ms czyli jest znośnie, powyżej 5 wiadomo opóźnienia są słyszalne. Oczywiście zmieniałem częstotliwość próbkowania, jednak buffor musiałem cały czas dopasowywać tak by zniwelować latencję i nawet przy 6ms temperatura laptopa wynosi 88 stopni. Zewnętrzna karta dźwiękowa na jakiej pracuje to focusrite 2i2. Teraz kieruje pytanie do was czy wystarczy wymiana pasty i przeczyszczenie wiatraka (będę to robił dopiero na dniach) czy można problem zniwelować w jakiś sposób systemowo w razie, gdyby czyszczenie zewnętrzne nie pomogło? Jestem totalnie zielony jeśli chodzi o kwestie związane z komputerami. Z góry dziękuję!

Awatar użytkownika
Caroozo
Posty: 932
Rejestracja: piątek 22 lut 2008, 00:00

Re: Zbyt głośna praca laptopa

Post autor: Caroozo » niedziela 28 paź 2018, 20:54

Latencja nie ma tu nic do rzeczy, zupgrade'uj BIOS do najnowszego, często występuje u Dell'a problem z temperaturami a raczej z throttlingiem przy pewnych temperaturach (ja tak miałem kiedyś w E6400). Druga sprawa - 88 to kosmos jak na biznesowego lapka bez używania iGPU - koniecznie zmień pastę i to na przyzwoitą (może być np. Titan Nano Grease lub inna - byle nie silikonowa!). Druga sprawa - w zależności od wykorzystywanego softu/wtyczek 96 kHz może nie być dobrym pomysłem - zwiększanie próbkowania na szybkich procesorach zmniejsza latencję, ale powoduje czkawkę na słabszych. W tym Dellu masz i5 3 generacji, nie najgorsze procesory ale mimo wszystko jak masz wymagające wtyki i podkręcisz próbkowanie podwójnie to procesor "mieli fest". Sprawdź wciskając ctrl+shift+P ile zasobów jest zużywanych w konkretnych scenariuszach. Na pewno Focursite 2i2 nie pójdzie niżej niż 128 samples? Wydaje mi się, że da się zejść niżej. Z tymi interfejsami jest czasami problem z latencją, masz tu link:
https://www.gearslutz.com/board/music-c ... ssues.html
Generalnie chodzi o EIST i C-State'y. Co do sterownika to można spróbować jeszcze Asio4All lub w trybie WASAPI - często działa on LEPIEJ od natywnych sterowników ASIO. Ponadto to co melduje Repaer jeśli chodzi o latencję można między bajki włożyć - każdy interfejs ma swoją kompensację które DAW nie pokaże i realna latencja jest dużo wyższa.
W skrócie - nałóż dobrą pastę, "dmuchnij" FAN, zaktualizuj BIOS i ew. pobaw się ze sterownikami w celu zmniejszenia latencji. Oczywiście LatencyMon+wyłączenie WiFi/BT itd.

Awatar użytkownika
tigergold
Posty: 384
Rejestracja: środa 01 cze 2005, 00:00

Re: Zbyt głośna praca laptopa

Post autor: tigergold » wtorek 13 lis 2018, 03:16

Istnieją laptopy z chłodzeniem pasywnym, czyli bez wentylatorów, nie wydają żadnych dźwięków. Każdy producent praktycznie ma przynajmniej jeden taki w ofercie (HP ma obecnie przynajmniej 3). Są też Chromebooki (tanie i w większości bez wentylatorów), na których można zainstalować Windowsa. Nie będą miały super mocy w porównaniu z silnymi procesorami, ale do nagrywania "w terenie" się nadadzą. Problemem mogą być zintegrowane małe SSD, dlatego musiałbyś wyszukać któremu można zrobić upgrade do większej pojemności, albo zrzucać wszystko na zewnętrzny dysk. Strona z info o instalacji Win na Chromebookach i sterownikami:

https://coolstar.org/chromebook/windows-install.html
For God so loved the world that he gave his one and only Son, that whoever believes in him shall not perish but have eternal life <John 3.16>

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Zbyt głośna praca laptopa

Post autor: Zbynia » czwartek 22 lis 2018, 18:26

Istnieją także tablety
ich wydajność jest żałosna podobnie jak tych wszystkich chromebooków czy netbooków

Kolega ma do wymiany wszystkie termopady i pastę na procesorze co pozwoli zwiększyć wydajność chłodzenia (inaczej obroty wentylatora nie spadną)
Należy tez dbać o częste odkurzanie radiatora - w tych dellach w niezbyt czystym środowisko dość szybko się zapychał
Temperatura procesora w normie - bez większych problemów dobijał do 90 stopni ale na pewno nie w DAW bo ten gdy nie używasz efektów nie powinien go obciążyć wyżej jak 10% przy kilkunastu śladach na raz

Awatar użytkownika
tigergold
Posty: 384
Rejestracja: środa 01 cze 2005, 00:00

Re: Zbyt głośna praca laptopa

Post autor: tigergold » piątek 23 lis 2018, 07:04

Zbynia, są laptopy bez wentylatorów, przykładowo HP, które mają na pokładzie i7, 16GB RAM i oczywiście SSD nawet do 2TB... Także tego, kto co lubi, albo raczej - na co kogo stać.
For God so loved the world that he gave his one and only Son, that whoever believes in him shall not perish but have eternal life <John 3.16>

Awatar użytkownika
Caroozo
Posty: 932
Rejestracja: piątek 22 lut 2008, 00:00

Re: Zbyt głośna praca laptopa

Post autor: Caroozo » piątek 23 lis 2018, 13:11

Istnieją konstrukcje z procesorami CULV, które stosuje się bądź w produktach premium (głównie subnotebooki, ultrabooki i eleganckie tablety) jak i w niektórych notebookach i tańszych tabletach. Znakomitym przykładem są procesory Core M3, które z powodzeniem stosować można w konstrukcjach fanless - jednocześnie to pełnoprawne i-trójki z tym że mają przeważnie ograniczony przez producenta TDP i są w stanie krótko pracować na bardzo wysokich zegarach. Nie kosztują też majątku - znajomy kupił tablet chyba Chuwi 11;6" z procesorem m3-7Y30 i 4GB RAM z dołączaną klawiaturką za nieco ponad tysiąc złotych z rok temu i działał na tym Omnisphere i Keyscape :). Dołączana klawiaturka, rysik z naciskiem - fajna zabaweczka. Zbyni chodziło pewnie o wszelkie tanie Wintablety oparte na BayTrail i CherryTrail i pochodnych Pentiumach/Celeronach, które z uwagi na ograniczenia w konstrukcji mimo wyższych zegarów i większej ilości rdzeni wymiękają. Jednakże niskonapięciowe i3/i5 "dają radę" :).

Jeśli komputer musi mieć większy zapas mocy, w/w core m3 może nie wydolić - ja sobie kupiłem niedawno HP 2170p z procesorem 3427U, 2x4 GB RAM i SSD 256 GB, skrojony modyfikowany OS Win 8.1 JG Pro x64 bootuje się w 3 sekundy od momentu wyboru systemu, pracuje cichutko, a wentylator leciuteńko szumi nawet pod obciążeniem. Zawalony pluginami przy rozsądnym użytkowaniu daje radę, mały cichy chłodny i wydajny ("wydajny" w tej klasie wagowej :)). Oczywiście są modele z i7 ale trudno dostępne. Lepszy w tej cenie będzie tylko HP 810 G2 Revolve z i7 4600U ale są droższe (ale mają touchscreen ;D). Prawie miałem kupić, ale w zaprzyjaźnionej firmie dostałem spory rabat, nową baterię i modem 3G w cenie niższej niż podstawowy 810 G2 ;).

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Zbyt głośna praca laptopa

Post autor: Zbynia » sobota 24 lis 2018, 00:30

Panowie - są :-)
Fart na dobrą cenę również

ale cały czas proponujemy coś innego
co z obecnym sprzętem?
pozbądź się pan!
:-)

ps.to co nastąpiło po ivy bridge jest cichsze i chłodniejsze
szkoda kasy na coś starszego na chwile obecną (mimo że wydajność jest wciąż ok)

ODPOWIEDZ