Wybór monitorów dla gitarzysty

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
Wojtasguitar1
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek 17 cze 2019, 11:37

Wybór monitorów dla gitarzysty

Post autor: Wojtasguitar1 » poniedziałek 17 cze 2019, 11:48

Hej, od jakiegoś czasu walczę z wybraniem dobrym monitorów dla mojego home studia, dodam, że głownie jestem gitarzystą i tworze muzykę rockowo/metalową - nie wiem czy to coś zmienia w wyborze monitorów :)
Przez około 2 lata walczyłem dzielnie na JBL 305 ale stwierdziłem, że chce coś lepszego. No to będąc zadowolonym użytkownikiem 305 zamówiłem nowe JBL 306, niby wszystko spoko ale w moim pomieszczeniu powodują one sporo dziwnego basu, takiego zamulonego, jestem pewien, że to wina pomieszczenia jednak na razie nic z tym za bardzo nie zrobię przez jakiś czas. Do tego te JBl 306 się chyba zepsuły po 1 dniu testów, coś zaczęło trzeszczeć w jednym z głośników wysoko tonowych. No i chyba nie było to mocne upgrade bo nie było efektu wow :) Zamówiłem do testów też Yamahy hs7 ale one mają dziwny środek, nie pasowało mi trochę jak gitara na nich brzmi.
Więc podsumowując szukam czegoś wmiare dobrego: zastanawiam się jeszcze nad Focal alpha 65, po pierwsze mają bas reflex z przodu, może to rozwiąże trochę problemów z basem ? Dodam, że monitory będą stały przy ścianie, mogę je odsunąć maks 30-40 cm. Zastanawiam się jeszcze nad adamami A5x, albo to już maks jaki moge przeznaczyć i nie wiem czy aż tyle chce to Dynaudio Lyd 7 (sa na allegro za niecałe 1700 za sztukę i generalnie wiecej niz 1700 za jeden monitor nie chce już wydawać ).
Jak myślicie co wybrać ? I czy bas reflex z przodu może coś zmienić w mojej sytuacji ?
Pozdrawiam !

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Wybór monitorów dla gitarzysty

Post autor: PWA » wtorek 18 cze 2019, 18:57

Oczywiście, że bass reflex z przodu coś zmieni. Generalnie bliskość ściany wzmacnia bardzo mocno niskie częstotliwości, a jeżeli mają otwory z tyłu i są przysunięte do ściany, to pracują w ekstremalnie niekorzystnych warunkach :-). Z tego właśnie powodu wybrałem Focal Alpha 50 (mam pokój 8m2, więc 65 to było by przegięcie), które mam odsunięte od ściany na ok. 40 cm. Przyzwoite monitory, za rozsądną cenę i z dziurą z przodu :-). Popatrz też na serie Focal Shape... niestety już sporo wykraczające ponad Twój budżet. To monitory zamknięte z bierną membraną z boku. Zebrały b. dobre opinie. Najlepiej oczywiście było by wypożyczyć i poeksperymentować w domu z ustawieniem. Tak to już niestety jest, że tego typu zabawki najlepiej sprawdzić w warunkach bojowych :-), bo każde pomieszczeni i ustawienie inne a w domu jak to w domu, przystosowanie pomieszczenia ma swoje granice :-)

ODPOWIEDZ