Domowe studio nagrań bez komputera

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
głowa123

Domowe studio nagrań bez komputera

Post autor: głowa123 » niedziela 02 sie 2020, 15:36

Witam! Jestem muzykantem amatorem, choć wiele lat gram na gitarze i dłubię na grooveboxie Akai XR20. Przyszło mi do głowy, aby móc rejestrować zrobione bity, a potem dograć sobie na to gitarki i jakieś syntezatory. Zauważyłem jednak, iż oferowane rejestratory wielośladowe (Tascam DP24/32 SD czy ZoomLivetrak) pozbawione są wejść i wyjść MIDI. Czy jest możliwe w jakiś przystępny sposób podłączyć automat perkusyjny do któregoś z powyższych urządzeń, aby móc wgrać tam bit i go obrabiać? Albo, jeżeli istnieje inny sposób nagrywania kawałków bez angażowania komputera, byłbym ogromnie wdzięczny za wtajemniczenie. Z góry serdecznie dziękuję! Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
PWA

Re: Domowe studio nagrań bez komputera

Post autor: PWA » niedziela 02 sie 2020, 19:39

Nie bardzo rozumiem do czego potrzebne jest Ci MIDI, żeby dokonać rejestracji sygnału audio z automatu... możesz wyjaśnić tę kwestią? DP-24/32 mają wej/wyj MIDI. Livetrak nie ma, ale nie bardzo wiem, po co Ci ono potrzebne ;-)

głowa123

Post autor: głowa123 » niedziela 02 sie 2020, 21:00

Dzięki za podjęcie tematu! Nowe, dostępne egzemplarze Tascamów DP nie mają gniazd MIDI, a starych modeli (z MIDI) nigdzie nie znalazłem w necie. Pocieszyłeś mnie, że jednak da się to połączyć ze sobą, tzn. rejestrator i automat perk.. Mógłbyś powiedzieć jak to skutecznie zrobić, aby bit z automatu wprowadzić do rejestratora, chodzi mi o użycie właściwych gniazd, nie o inne szczegóły?

głowa123

Post autor: głowa123 » niedziela 02 sie 2020, 21:06

Przeglądając internet, zauważyłem straszne psioczenie na brak MIDI w nowych DP. Myślałem, że wiąże się to właśnie z problemem podłączania automatów perkusyjnych i synchronizacją zegara. Nie znam zbytnio angielskiego, więc może czegoś istotnego nie zrozumiałem :D

Awatar użytkownika
PWA

Post autor: PWA » poniedziałek 03 sie 2020, 13:04

Żeby zarejestrować na DP-24/32 sygnał audio, powinieneś z wyjść audio Akai XR20 (main right & left) wpiąć się na wejścia miksera i to wszystko co potrzebujesz zrobić. Wyjście MIDI w DP-24/32 służy jako wspólne źródło sygnału zegarowego (tryb master) dla innych instrumentów/urządzeń wyposażonych w MIDI (w tym DAW). Chodzi o to, żeby wszystkie urządzenia miały wspólne źródło zegarowe i by mogły synchronizować się do zadanego tempa. Czy tym źródłem jest mikser, czy inne urządzenie, nie ma to większego znaczenia.
Oglądałem jakieś wpisy na forach odnośnie braku MIDI w nowej wersji DP, ale z tego co widziałem, to chodziło głównie o współpracę z DAW. Ktoś tam chciał, żeby DP pracowało w trybie master dla synchronizacji z DAW i instrumentami. Jeżeli nie będziesz używał DAW w synchronizacji z DP, to brak MIDI nie ma żadnego znaczenia.
Czy używasz jeszcze jakieś instrumenty poza gitarą i automatem, zwłaszcza takie, które chciałbyś synchronizować ze sobą po MIDI?
Zwróć też uwagę na to, że we współczesnych czasach bazowanie jedynie na DP, jako narzędziu do obróbki i masteringu nagrań, to jednak dość solidne ograniczanie się co do wpływu na charakter brzmieniowy poszczególnych ścieżek. Narzędzia na pokładzie DP mają swoje ograniczenia i jednak korzystniej było by po rejestracji na karcie, robić obróbkę i mastering już w DAW, gdzie do dyspozycji możesz mieć w zasadzie nieograniczoną ilość wtyczek narzędziowych.
W takim przypadku narzuca się pytanie, czy potrzebny Ci taki mikser, czy może jakiś interfejs audio, za pomocą którego będziesz rejestrował swoje nagrania bezpośrednio w DAW?

głowa123

Post autor: głowa123 » środa 05 sie 2020, 09:39

Bardzo dziękuję za konkretne i życzliwe podejście do moich dylematów! Przygodę z DAW zostawię sobie na później, musiałbym jeszcze wiele wiedzy przyswoić w dziedzinie produkcji muzycznej. Komputer z myszką nigdy nie kojarzył mi się z graniem, a granie właśnie rajcuje mnie najbardziej :D Można powiedzieć, że bawię się na zasadzie "live act'u" - uruchamiam sobie bit z Akai XR20 (który wcześniej ułożyłem) i do tego rzępolę na gitarce elektrycznej, co mi przyjdzie do głowy. Chciałem to wszystko podłączyć do takiego urządzenia, które pozwoli mi tę grę zarejestrować, ale też pozwoli na ewentualną edycję fraz/ścieżek. W niedługiej perspektywie chcę kupić także syntezator. Zatem umyśliłem sobie, że kupię takiego Tascama, podłączę do niego monitory, automat, gitarkę i syntezator i moje domowe improwizowanie wzniesie się na kolejny poziom:) Czy dla takich celów jest sens budować zestaw w oparciu o DP albo Livetraka?

ODPOWIEDZ