Wybor klawiszy - Fatar TP100lr vs pha-4?

Wszelkie inne pytania związane z tematyką poruszaną w naszym magazynie
leonk
Posty: 3
Rejestracja: środa 17 sie 2022, 22:22

Wybor klawiszy - Fatar TP100lr vs pha-4?

Post autor: leonk » środa 17 sie 2022, 22:26

Witam,
Czy ktoś ma porównanie miedzy mechanizmami w kontrolerach midi/cyfrowych pianinach? Chodzi dokładnie o fatar tp100lr vs pha-4. Poczatkowo chcialem do abletona kupic arturia mkII 88, jednak czytajac o fatar tp100lr, dochodze do wniosku, ze feeling z grania na tej klawiaturze jest przecietny - duzo osob narzeka na fatar - czy faktycznie tak jest?
Jako alternatywe znalazlem sobie Roland FP 30X, ktore bazuja na pha-4, i sa rekomendowane w tym przedziale cenowym. Aktualnie osobiscie nei widze zbyt duzych roznic, ale dopiero ucze sie grac na pianine, dlatego chcialbym tutaj zapytac ekspertow. Bardzo spodobala mi sie ta Arturia, jednak mam teraz metlik. Pady etc nie sa mi specjalnie potrzebne, bo mam pusha jak cos.

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Wybor klawiszy - Fatar TP100lr vs pha-4?

Post autor: PWA » czwartek 18 sie 2022, 12:50

Jak dla mnie różnica pomiędzy obydwoma manuałami jest stosunkowo niewielka, być może z lekkim plusem na rzecz Rolanda.
Wszystko zależy od własnego odczucia i indywidualnych preferencji. Należy pamiętać, że jest to raczej entry level, jeżeli chodzi o klawiatury ważone.
Arturia jest droga, ponieważ pełni nie tylko rolę czystej klawiatury sterującej, ale również rolę zaawansowanego kontrolera instrumentów oraz DAW. Dodatkowo jest tam dodane kilka instrumentów (4) od Arturii.
Roland, to typowe piano, więc jest pozbawiony wszystkich dodatkowych elementów, które posiada Arturia.

Jeżeli TP100LR nie będzie dla ciebie problemem, to proponował bym Studiologic SL88 STUDIO (marka Fatara produkująca instrumenty), który posiada dokładnie ten sam manuał, co Arturia, ale cena to 1800,-, a nie 4100,- ;-)
Oczywiście nie jest to tak kompletny kontroler, jak 88 MKII.
Jeżeli cena Arturii nie jest dla Ciebie zaporowa i nie potrzebujesz całej funkcjonalności Arturii, to popatrz na Studiologic SL88 GRAND (mechanizm TP/40Wood), która reprezentuje już kompletnie inną ligę i myślę, że w takiej cenie (ok. 3600,-) nic lepszego nie znajdziesz.
https://www.studiologic-music.com/produ ... keyboards/
Generalnie producentów manuałów nie jest wielu i w zasadzie liczą się 4 firmy: Kawai, Roland, Yamaha i właśnie Fatar.
Kontrolerem z najlepszym moim zdaniem manuałem jest Kawai VPC1, ale to już cena w okolicy 6200,-.
http://www.kawaivpc.com/en/

leonk
Posty: 3
Rejestracja: środa 17 sie 2022, 22:22

Re: Wybor klawiszy - Fatar TP100lr vs pha-4?

Post autor: leonk » czwartek 18 sie 2022, 14:18

@PWA

Dziekuje slicznie za tak obszerna odpowiedz!
Czyli mowisz, ze roznica w graniu bedzie dla osoby poczatkujacej, raczej minimalna i nie bedzie duzej korzysci na rzecz, jednego czy drugiego instrumentu?

Odnosnie wyboru Arturii:
- spodobalo mi sie ze sprzedaja ja teraz w bundlu z nozkami, pigmentem
i vcollection za 4.8K, co jest dobra cena, patrzac co dostajemy.

Odnosnie Rollanda:
- Przypadkowo go znalazlem, glownie jako alternatywa dla slabych wedlug opinii w necie TP100LR, o ile to prawda?

Dodatkowo:
- SL Grand 88 - czy cos dostajemy dodatkowo w zestawie, jakies instrumenty etc?
- VPC1 - wiesz co, robiac research natrafilem na niego, moze warto zwiekszyc budzet i juz nie zmieniac tej klawiatury?
Jakie instrumenty dsa do niego w zestawie? Jakie dobre piana jako vsti bys mi polecal, bo te z ableton suite, raczej srednie?

leonk
Posty: 3
Rejestracja: środa 17 sie 2022, 22:22

Re: Wybor klawiszy - Fatar TP100lr vs pha-4?

Post autor: leonk » czwartek 18 sie 2022, 15:31

@celcel ogrywales je? Pytam, bo czytajac reddita, ludzie pisza ze znaczaca, wiec byc moze masz racje, ale wole dopytac.

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Wybor klawiszy - Fatar TP100lr vs pha-4?

Post autor: PWA » czwartek 18 sie 2022, 21:46

celcel to spamer, więc nie ma sensu z nim rozmawiać ;-)
Ogrywałem obydwie i jak dla mnie, różnica jest na korzyść Rolanda, ale jak wcześniej napisałem, niewielka. Cena Rolanda (3k) w porównaniu z Studiologic (1,8k) nie uzasadnia kupna tego pierwszego. Finalnie wybrałem Numa Nero z TP/40 Wood, ale teraz kupił bym VPC1, która moim zdaniem jest najlepszą klawiaturą, jeżeli chodzi o kontrolery.

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Wybor klawiszy - Fatar TP100lr vs pha-4?

Post autor: PWA » czwartek 18 sie 2022, 22:22

Tak naprawdę wszystko zależy od tego, do czego głównie będziesz używał klawiatury. Jeżeli podstawowym instrumentem ma być fortepian, to nie ma co oszczędzać (o ile masz budżet) i lepiej kupić coś naprawdę dobrego, czyli VPC1 lub Studilogic w wersji Grand (w takiej właśnie kolejności).
Ja do wszystkich instrumentów, które nie wymagają klawiatury fortepianowej, używam Modal Cobalt8X (który ma również funkcjonalność kontrolera) lub stacji roboczej Yamahy, która również może pracować jako klawiatura sterująca.
Jeżeli w komplecie z Arturią dostajesz to, co napisałeś, to faktycznie jest dobra cena, ale tak jak pisałem wcześniej, przy skoncentrowaniu się na fortepianie, manuał TP100 na pewno nie będzie perfekcyjny.

Ze Studiologic i Kawai nie dostajesz praktycznie nic, ale klawiatur tych nie kupujesz dla darmowego softu, ale dla jakości manuału ;-). Oczywiście są lepsze mechanizmy, ale to już w pianach, które kosztują od 10k w górę.

Jeżeli chodzi o piana wirtualne, to wydaje mi się, że dobre są dwa instrumenty:
- Eastwest Piano (160$ w wersji download) - ok.250GB w próbkach, 4 instrumenty po ok. 60GB na instrument
https://www.soundsonline.com/pianos-and ... rds/pianos
- CFX Concert Grand (normalnie 200$, ale widziałem go gdzieś za 160$) - 133GB tylko dla jednego fortepianu, czyli Yamaha CFX
https://www.garritan.com/products/cfx-c ... ual-piano/
Pierwszy możesz ograć w ramach subskrypcji za free przez 30 dni, lub wykupując miesięczną subskrypcję za 30$.
Drugiego niestety nie da się za darmo ograć i to jest coś, co mnie wstrzymuje przed jego zakupem. Natomiast to piano ma świetne recenzje.
Ja osobiście używam Steinberga Grand 3, który moim zdaniem jest b. dobrym fortepianem. Kupiłem go na jakimś promo za połowę ceny i nie żałuję ;-)
https://www.steinberg.net/vst-instruments/the-grand/

ODPOWIEDZ