Podstawy inżynierii dźwięku?

Tu jest miejsce na Wasze pytania i opinie. Można przedstawić swoje zdanie, niekoniecznie na tematy ściśle związane z tym, o czym piszemy w magazynie.
Karloz
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 19 sty 2004, 00:00

Podstawy inżynierii dźwięku?

Post autor: Karloz » czwartek 29 sty 2004, 00:34

Witam wszystkich! Jestem tu nowy, nie mam doświadczeń w temacie zatem proszę o radę. Chodzi mi o to, czy można wrzucić do kompa np 2 karty dźwiękowe typu np SB 16 i nagrywać jednocześnie z obu z wejść mikrofonowych? I na jakim oprogramowaniu ewentualnie?
Muzyk - perkusista zainteresowany inżynierią dźwięku

Awatar użytkownika
Zone
Posty: 99
Rejestracja: piątek 24 maja 2002, 00:00

Re: Podstawy inżynierii dźwięku?

Post autor: Zone » czwartek 29 sty 2004, 09:17

Witam



Można, ale...

Jeśli są to dwie identyczne karty, to nie powinno być problemu. W przypadku różnych kart należałoby je zsynchronizować, bo ślady będą się między sobą rozjeżdżać. Niektóre karty/urządzenia posiadają coś takiego jak WordClock. Jest to złączka przez którą kablem łączymy urządzenia synhronizowane.Musimy wybrać wtedy w ustawieniach urządzenie, któro ma odierać częstotliwość zegara i wysyłać, czyli niejako wzorzecz. Urządzenia, które nie mają złącza WordClock, można synchronizować np. cyfrowym we/wy S/PDIF. Dwa SB Live - raczej będzie problemu (?)



Pozdrawiam/Zone
Sanok

Awatar użytkownika
MB
Posty: 3318
Rejestracja: wtorek 09 kwie 2002, 00:00

Re: Podstawy inżynierii dźwięku?

Post autor: MB » czwartek 29 sty 2004, 12:05

Wejście mikrofonowe większości kart nie nadaje się do żadnego nagrywania, a w szczególności starej SB16, która szumi jak Niagara. Ale skoro karta ma liniowe wejście stereofoniczne to lepiej zastosować zewnętrzny dwukanałowy przedwzmacniacz mikrofonowy i nagrywać jedną kartą. Dwie karty bez synchronizacji zawsze będą się rozjeżdżać, nawet jeśli są tego samego typu, bo rozrzut częstotliwości rezonatorów kwarcowych w tej klasy kartach jest bardzo duży. Inna problem to oprogramowanie - musiałbyś dyponować programem, który pozwoli rejestrować materiał jednocześnie z 2 kart.

Karloz
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 19 sty 2004, 00:00

Re: Podstawy inżynierii dźwięku?

Post autor: Karloz » czwartek 29 sty 2004, 23:55

Dzięki za informacje. Niestety, te dwie karty są różne, więc chyba będe musiał zainwestować w przedwzmacniacz, a w przyszłości w mikser. Narazie musi mi wystarczyć zwykła karta i mikrofon, nagrywam już w ten sposób dokonania mojej kapelki i nie jest najgorzej.
Muzyk - perkusista zainteresowany inżynierią dźwięku

Awatar użytkownika
Miszkas
Posty: 28
Rejestracja: środa 12 mar 2003, 00:00

Re: Podstawy inżynierii dźwięku?

Post autor: Miszkas » piątek 30 sty 2004, 08:49

Dwie karty bez synchronizacji zawsze będą się rozjeżdżać, nawet jeśli są tego samego typu, bo rozrzut częstotliwości rezonatorów kwarcowych w tej klasy kartach jest bardzo duży.

**********************

Właśnie o tą synchronizację chciałem spytać. Próbuję rejestracji dźwięku z czterech kart i oczywiście dwie gubią synchron. Tylko gdzie to ustawić? Z poziomu sekwencera (Cubase) czy miksera karty/komputera? Przy okazji mam też drugie pytanie, zupełnie podstawowe: dlaczego rejestracja na komputerze obciąża procesor? Czy właśnie z powodu synchronizacji?

Awatar użytkownika
MB
Posty: 3318
Rejestracja: wtorek 09 kwie 2002, 00:00

Re: Podstawy inżynierii dźwięku?

Post autor: MB » piątek 30 sty 2004, 09:00

Synchronizacja karty to nie jest coś, co można załatwić programowo. Tanie multimedialne karty pracują według zegara własnego rezonatora kwarcowego i nic tego nie zmieni. Dopiero bardziej zaawansowane konstrukcje profesjonalne udostępniają specjalne złącza (na płytce wewnątrz komputera lub na śledziu na zewnątrz) do sprzęgnięcia ich ze sobą, żeby doprowadzić wspólny zegar.

Jeśli używasz aż 4 kart to raczej nikłe są szanse na obsłużenie wszystkich osobnymi kanałami DMA, zatem przesłania danych do pamięci operacyjnej są obsługiwane za pośrednictwem procesora, stąd jego obciążenie. Jeśli na dodatek sterowniki napisane są tak tragicznie jak w przypadku modelu SBLive, to rzeczywiście może to być dokuczliwe.

Ja-cek
Posty: 304
Rejestracja: piątek 28 lut 2003, 00:00

Re: Podstawy inżynierii dźwięku?

Post autor: Ja-cek » piątek 30 sty 2004, 16:16

A mnie interesuje, czemu dałeś taki tytuł tematu... hmmm właściwei straciłem tylko trochę czasu, bo temat sugerował cośzupełnie innego.. a jak sięma modem, to dwa dni czyta siępost, którego właściwie nie chciałoby sięczytać...

Proszę o bardziej adekwatne tematy postów...



Wesołego jajka tak poza tym...



www.surogat.pl

ODPOWIEDZ